< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Хронічний гастрит

Визначення

Хронічний гастрит (ХГ) – хронічний запальний процес слизової оболонки шлунка (СОШ) зі змінами клітинної регенерації, прогресуючою атрофією залозистого епітелію, порушенням секреторної, моторної та інкреторної функції шлунка.

Коментар: ХГ – поняття морфологічне з розвитком стереотипних реакцій в СОШ, до головних з яких належать: запалення, атрофія, порушення клітинної регуляції з мстаплазією і дисплазією. ХГ не являє собою цілісного нозологічного поняття: це гетерогенна група захворювань, що мають різну етіологію, об'єднані спільністю патологічних механізмів, головним з яких є дисрегенерація, і стереотипністю морфологічних змін СОШ.

Діагностика

Базується на:

 • 1) морфологічному дослідженні біоптатів, отриманих за допомогою прицільної множинної (5 біоптатів з передньої та задньої стінок антрума на 2 см від воротаря; передньої та задньої стінки середньої третини тіла шлунка; кута шлунка) біопсії під час фіброгастроскопії;
 • 2) дослідженні на наявність бактерій Hp (гістологічне, мікробіологічне, серологічне, швидкий уреазний тест, дихальний тест);
 • 3) рентгенологічному дослідженні шлунка для оцінки його евакуаторномоторної функції;
 • 4) дослідженні кислотоутворюючої функції шлунка (метод інтрагастральної рН-метрії).

Класифікація[1]

Тил гастриту

Синоніми

Етіологічні фактори

Неатрофічний

Хронічний антральний, гіперсекреторний

Нр, інші фактори.

Атрофічний, аутоімунний, мультифокальний

Дифузний тіла шлунка, асоційований з лерніцитозною анемією

Аутоімунний. Нр, особливості харчування, фактори середовища.

Особливі форми:

Хімічний

Реактивний рефлюкс-гастрит

Радіаційний

Променеві ураження.

Лімфоцитарний

Асоційований з целіакією

Ідіолатичні, імунні механізми, глютен, Нр.

Неінфекційній грану- льоматозний

Ізольований гранульоматоз

Хвороба Крона, саркоїдоз, гранульоматоз Вегенера, чужорідні тіла, ідіопатичний.

Еозинофільний

Харчова алергія, інші алергени

Алергічний.

Інші інфекційні

БактеріТ (крім Нр), віруси, гриби, паразити.

ХГ, викликаний Нр, – найбільш поширена форма (до 80% всіх ХГ), переважно уражує антральний відділ, але може мати і дифузний характер (пангастрит). Секреторна функція шлунка характеризується будь-яким типом секреції, найчастіше підвищена або нормальна.

Атрофічний аутоімунний ХГ (5-10% всіх ХГ) має в основі генетичні зміни, які успадковуються за аутосомно-домінантним типом; локалізується у фундальному відділі шлунка та його тілі, асоціюється з підвищеним ризиком розвитку карциноми шлунка і нейроендокринних пухлин.

Діагностичними критеріями цієї форми ХГ є: ахлоргідрія, перніціозна анемія, виявлення антитіл до парієтальних клітин СОШ, внутрішнього фактора і К*-АТФ-ази, гіпергастрінемія, низький рівень ІдА і ІдО, непоодиноке сполучення з тиреоїдитом Хашімото, гіпотиреозом, хворобою Аддісона, вітіліго. Евакуаторно-моторні порушення характеризуються гіпо-, дискінезією шлунка.

Атрофічний мультифокальний ХГ: до патологічного процесу може бути втягнений будь-який відділ шлунка, найчастіше межа між антрумом та тілом шлунка за малою кривизною. Етіологія недостатньо вивчена, припускають зв'язок цієї форми ХГ з Нр, нітратами або іншими токсичними речовинами в їжі, браком у дієті протективних речовин (овочі, свіжі фрукти тощо).

Хімічний ХГ (реактивний рефлюкс-гастрит) уражує антральний відділ шлунка, етіологічно пов'язаний з алкоголем, жовчним рефлюксом (після резекції шлунка, пілоропластики, накладання гастродуоденоанастомозу), вживанням НПЗП.

Слід диференціювати хімічний ХГ від ДГР, який гістологічно проявляється субнуклеарною вакуолізацією альвеолярного епітелію.

Лімфоцитарний ХГ під час гастроскопії часто нагадує "віспоподібний" гастрит або простежуються потовщені складки СОШ, особливо в ділянці тіла, на верхній частині яких виявляють маленькі вузлики з центральним вдавленням, які нагадують малу ерозію. Частіше пангастрит. Етіологічно цю форму ХГ пов'язують з Нр, целіакією, лімфомою шлунка, хворобою Менетріє. Існує й ідіоматичний лімфоцитарний ХГ.

Неінфекційний гранульоматозний ХГ: рідко зустрічається ідіопатичний, ендоскопічно він схожий з аденокарциномою; значно частіше зустрічається гранульоматозний гастрит за хвороби Крона (приблизно 50% всіх випадків хронічного неспецифічного гранульоматозного гастриту), саркоїдозу, гранульоматозу Вегенера, чужорідних тіл.

Еозинофільний ХГ (алергічний) часто сполучається із втягненням до патологічного процесу стравоходу, тонкої та ободової кишки. Найчастіше обумовлений харчовою алергією, характерний зв'язок з колагенозами, поєднується з вираженою еозинофілією в периферійній крові.

Лікареві слід пам'ятати, що у шлунку одночасно можуть спостерігатись декілька форм гастриту (наприклад, неатрофічний гелікобактерний і хімічний).

Зразки формулювання діагнозу

 • 1. Неатрофічний Нр-асоційований антральний хронічний гастрит помірної (II) активності.
 • 2. Неатрофічний Нр-асоційований хронічний пангастрит вираженої (ІН) активності.
 • 3. Атрофічний аутоімунний хронічний гастрит дна і тіла шлунка помірної (II) активності, з тяжкою атрофією (ІН) і кишковою метаплазією (ІН) у фундальному відділі.
 • 4. Хімічний (етаноловий) хронічний антральний гастрит мінімальної активності (І).
 • 5. Хімічний антральний хронічний гастрит, асоційований з рефлюксом жовчі, помірної (II) активності, тяжкою кишковою метаплазіею (III).

Лікування

Медикаментозна терапія

Неатрофічний гастрит: антигелікобактерна терапія за наявності Hp (схеми див. у розділі "Пептична виразка").

Атрофічний аутоімунний гастрит:

 • 1. Дієти 1-А, 2,15 у фазі ремісії з обмеженням вживання житнього свіжо- спеченого хліба та виробів з тіста, жирних сортів м'яса і риби, важкоплавких тваринних жирів, буженини, консервів, продуктів, які викликають бродіння в кишковику.
 • 2. Антигелікобактерна терапія за наявності Hp (схеми див. у розділі "Пептична виразка"),
 • 3. Стимуляція шлункової секреції або замісна терапія.
 • 4. Інорекція кишкового травлення (див. у розділі "Хронічний коліт"),
 • 5. Корекція моторно-евакуаторної функції шлунка.
 • 6. Стимуляція репаративних і регенеративних процесів СОШ.

Атрофічний мультифокальний гастрит:

 • 1. В разі доведення Нр-інфекції ерадикаційна терапія за однією із схем (див. у розділі "Пептична виразка"),
 • 2. Принципи лікування – як і за атрофічного аутоімунного гастриту з виділенням пріоритетних клінічних симптомів і морфологічних змін.

Хімічний гастрит:

 • 1. У випадку асоціації з жовчним рефлюксом, етанолом: прокінетики; антациди, які не всмоктуються; цитопротектори.
 • 2. У випадку асоціації з НПЗП: цитопротектори.

Радіаційний гастрит:

 • 1. Протизапальна терапія (схеми див. у розділі "Пептична виразка").
 • 2. Корекція шлункової секреції та моторики (блокатори М-холінорецепторів, метаклопрамід).
 • 3. Поліпшення мікроциркуляції.

Лімфоцитарний, неінфекційний гранульоматозний гастрит: відповідно до етіологічної належності та переважаючих клінічних проявів; лікування основного захворювання та корекція порушених функцій шлунка.

Еозинофільний гастрит: виявлення харчових алергенів з виключенням їх із дієти, неспецифічна десенсибілізація.


Препарати для лікування ХГ в Україні

Назва

препарату

Форма випуску, разова, добова доза

Блокатори М-холінорецепторів

Гастроцепін

Табл, в упаковці по 50 шт. 1 табл. містить 25 або 50 мг пірензепіну гідрохлориду. Разова доза 25–50 мг, добова – 50–100 мг. Суха речовина для ін'єкцій: в амп. 2 мл по 50 шт. в упаковці. 1 мл містить 5 мг пірензепіну гідрохлориду. Разова доза 2 мл, добова – 4–6 мл в/м.

Метацин

Табл, по 10 шт. в упаковці. 1 табл. містить 2 мг метацинію йодиду. Разова доза 2-4 мг, добова– 6-12 мг. Р-н для ін'єкцій: 2 мл в амп. по 10 шт. в упаковці. В 1 мл міститься 2 мг метацинію йодиду. Разова доза 1–2 мл, добова – 2–6 мл в/м.

Платифілін

Р-н для ін'єкцій. 1 мл в амп. по 10 шт. в упаковці. 1 мл містить 2 мг платифіліну гідротартрату. Разова доза 2–4 мг, добова – 4–12 мг п/ш.

Бускопаи

Драже в упаковці по 20 шт. 1 драже містить 10 мг бутилскополаміну броміду. Разова доза 10-20 мг, добова – 30–60 мг. Р-н для ін'єкцій: 1 мл в амп. по 5 шт. в упаковці. 1 мл містить 20 мг бутилекопаламіну броміду. Разова доза 20-40 мг, добова – 60–120 мг п/ш, в/в, в/м.

Свічки ректальні в упаковці 10 шт. 1 свічка містить 10 мг діючої речовини. Разова доза 10-20 мг, добова – 30–100 мг.

Спазмобрю

Табл, по 20 шт. в упаковці. 1 табл. містить 10 мг скополаміну бутилброміду. Р-н для ін'єкцій; 2 мл в амп. по 10, 100 шт. в упаковці. 2 мл містять 20 мг скополаміну бутилброміду. Разова доза 10 мг, добова – 30–50 мг. Антацидні речовини (які не всмоктуються)

Тальцид

Жувальні табл. по 20 шт. в упаковці. 1 табл. містить 500 мг гідротальциту. Разова доза 0,5-1 г, добова – 2–4 г.

Колоїдний

алюмінію

фосфат

Гель для прийому всередину, 16 г в пакетах по 20 шт. в упаковці. Разова доза 1–2 пакет, добова – 4 пакети.

Магній

алюміній

силікат

Табл, по 30, 40 шт. в упаковці. Разова доза 1 табл. через 1–2 год. після їжі, добова – 4 табл.

Табл, жувальні по 4, 20, 42 шт. в упаковці. Разова доза по 1–2 табл. через 1–2 год. після їжі, добова – 1–6 табл.

Суспензія для прийому всередину 15 мл в пакетах по 30 шт. в упаковці. Разова доза 1–2, добова – 4–8 пакетів.

Суспензія для прийому всередину: 170, 250 мл у флаконі. Разова доза 15 мл, добова – 90 мл.

Міотропні спазмолітики

Папаверин

Табл, в упаковці по 10 шт. 1 табл. містить 40 мг папаверину гідрохлориду. Разова доза 40-80 мг, добова – 120-240 мг. Ампули по 2 мл по 10 шт. в упаковці. 1 мл містить 20 мг діючої речовини. Разова доза 40–80, добова – 120–240 мг.

Дротааерииу

гідрохлорид

Табл, по 10, 20, 30 і 100 шт. в упаковці. 1 табл. містить 40 мг. Разова доза 40-80 мг, добова – 120-240 мг.

Ампули по 2 мл по 5, 10, 25 шт. в упаковці. 1 мл містить 20 мг дротааерииу гідрохлориду Разова доза 2-4 мл, добова – 6–12 мл в/м, в/в, п/ш.

Галідор

Табл, по 20 шт. в упаковці. 1 табл. містить 100 мг бенциклану фумарату. Разова доза 100–200 мг, добова – 400 мг.

Дюспаталін

Капсули-ретард по 30 шт. в упаковці. 1 капе, містить 200 мг мебеверину гідрохлориду. Разова доза 1 капе., добова – 2 капе.

Препарати, які підвищують тонус і моторику ШКТ (прокінетики)

Координакс

Табл, по 30 і 100 шт. в упаковці. 1 табл. містить 5 мг цизаприду. Табл, по 30 і 50 шт. в упаковці. 1 табл. містить 10 мг цизаприду. Суспензія для прийому всередину: 100 мл і 200 мл у флаконі. Разова доза 5-10 мг, добова – 20-40 мг.

Перистіл

Табл, по 20 шт. в упаковці. 1 табл. містить 5 або 10 мг цизаприду. Разова доза 5–10, добова – 15–30 мг. Суспензія для прийому всередину 100 мл у флаконі. В 5 мл 5 мг цизаприду. Разова доза 5-10 мл, добова – 15-30 мл.

Мотиліум

Табл, по 10 і 30 шт. в упаковці. 1 табл. містить 10 мг домперидону. Разова доза 10 мг, добова – 30 мг. Суспензія для прийому всередину по 100 або 200 мл. В 5 мл 5 мг домперидону. Разова доза 10 мл, добова – доза 30 мл.

Церукал

Табл, по 50 шт. в упаковці. 1 табл. містить 10 мг метоклопраміду. Разова доза 10 мг, добова – 30–40 мг. Р-н для ін'єкцій 2 мл в ампулі по 10 шт. в упаковці. 1 мл містить 5 мг метоклопраміду.

Разова доза 10 мг, добова – 30–40 мг в/м.

Домперидон

Табл, по 20 шт. в упаковці. 1 табл. містить 10 мг домперидону. Разова доза 2 табл., добова – 3 табл.

Периліум

Табл, по 10 мг, в упаковці 30 шт. Разова доза 2 табл., добова – 4 табл.

Нейролептики

Еглоніл

Капе, по 50 мг, в упаковці 30 шт. Ампули по 2 мл 5% р-ну, в упаковці 6 шт. Флакони по 200 мл 0,5% р-ну. Табл, по 200 мг, в упаковці 12 шт.

Разова доза 100 мг, добова – 100–300 мг.

Стимулятори шлункової секреції

Етимізол

Табл, по 50 шт. в упаковці. 1 табл. містить 100 мг діючої речовини.

Разова доза 100 мг, добова – 300 мг. Р-н для ін'єкцій 3 мл в амп. по 10 шт. в упаковці. 1 мл містить 15 мг етимізолу. Разова доза 30–45 мг в/м або 60–75 мг п/ш, добова – 60–150 мг.

Цито-мак

Ампули, в упаковці 3 шт. 1 амп. містить 15 мг цитохрому C у вигляді сухої ліофілізованої речовини. Разова доза 15–30 мг в/в, добова – 30–60 мг.

Кокарбокси-

лаза

Суха речовина для ін'єкцій по 3,5 мг або 10 амп. в упаковці. 1 амп. містить 50 мг кокарбоксилази. Разова і добова доза – 50-100 мг в/м або в/в.

Кальцію

глюконат

Амп. по 10 мл по 10 шт. в упаковці. В 1 мл міститься 100 мг глюконату кальцію. Разова та добова доза – 500–1 000 мг в/в.

Гербіон

Флакони по 30 мл. 1 мл крапель екстракту водно-спиртового (1:5) містить кореня горечавки жовтої – 0,05 г, трави золототисячника – 0,05 г, квіток ромашки лікарської – 0,05 г, насіння кмину звичайного – 0,05 г. Разова доза – 20–30 крап, в 2 стол. ложках води за ЗО хв. до їжі, добова – 60–90 крап.

Ферментні препарати для гіпоацидних станів

Абомін

Табл, по 10 шт. а упаковці. 1 табл. містить 200 мг комплексу протеолітична ферментів з молокорозчинною активністю 50 тис. ОД.

Разова доза 1–3 табл., добова 3-9 табл.

Ацидинпепсин

Табл, по 50 шт. в упаковці. 1 табл. містить 200 мг бетаїну гідрохлориду і 50 мг пепсину. Разова доза 2 табл., добова 6-8 табл.

Ацидинпепсим

Табл, по 50 шт. в упаковці. 1 табл. містить 200 мг бетаїну гідрохлориду і 50 мг пепсину. Разова доза 2 табл., добова 6-8 табл.

Ц.Б.Б.

Гранулят для приготування р*ну до прийому всередину. Разова доза 3-6 г, добова – 9-18 г.

Пепсидил

Р-н по 500 мл в 1 флаконі, разова доза 1–2, добова 6–8 стол. ложок.

Дигестин

Флакони по 120 мл. 5 мл містять папаїну 80 мг, пепсину 40 мг, саизи- му 2000 10 мг. Разова доза 30 крап, до чи після їжі, добова 90-120 крап.

Цитопротектори

Сайтотек

Табл, по 10 шт. в упаковці в блістері, в упаковці по 2 блістери. В 1 табл. 200 мкг мізопростолу. Разова доза 200 мкг, добова – 800 мкг.

Алсукрал

Табл, по 60 шт. (в 1 табл. 0,5 г сукральфату) або по 30 шт. в упаковці (в 1 табл. 2 г сукральфату). Разова доза 1 табл., добова – 4 табл.

Вентер

Табл, по 50 шт. (в 1 табл. 1 г сукральфату), по 100 шт. в упаковці (в 1 табл. 0,5 г сукральфату). Гранулят для прийому всередину в пакетиках по 50 шт. в упаковці. В 1 пак. 1 г сукральфату. Разова доза 0,5-1 г, добова 2-4 г.

Сукральфат-

суспензія

Суспензія по 10 мл в пакетиках. В 1 пак. 1 г сукральфату.

Разова доза 1 г, добова – 4 г. Суспензія у флаконі по 250 мл, в 10 мл 1 г сукральфату. Разова доза 1 г, добова 4 г.

Сукрафіл

Табл, по 20, 50 і 100 шт. в упаковці. 1 табл. містить 1 г сукральфату безводневого. Разова доза 1 г, добова 4 г.

Речовини, які стимулюють репаротивні і регенеративні процеси у COUl

Бефунгін

Концентрат для приготування р-нів до прийому всередину у флаконах.

1 флакон містить 100 мл напівгустого екстракту чаги. 3 чайн. ложки препарату розчиняють у 150 мл води. Разова доза 2 стол. ложки, добова 3.

Рибоксин

Табл, по 50 шт. в упаковці. 1 табл. містить 200 мг інозину. Разова доза 1-2 табл., добова 3–6 табл. Р-н.

Мілдронат

Капе, по 40 шт. в упаковці. 1 капе, містить 250 мг мілдронату. Разова доза 1 капе., добова 4 капе. Р-н.

Нікотинам ід

Табл, по 50 шт. а упаковці. 1 табл. містить 25 мг нікотинаміду. Разова доза 1-2 табл., добова 3–6 табл.

Альтан

Табл, по 100 шт. в упаковці. 1 табл. містить 10 мг еллаготаніну. Разова доза 1–2 табл., добова 3–6 табл.

 • [1] Міжнародна класифікація ХГ, 1996 р.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >