< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Функціональні розлади біліарної системи

Визначення

Функціональні розлади біліарної системи – комплекс клінічних симптомів, що розвиваються внаслідок моторно-тонічної дисфункції ЖМ, жовчно- вивідних шляхів та сфінктерів без ознак органічного походження.

За останньою міжнародною класифікацією замість терміну "дисфункціональні розлади біліарного тракту" ухвалений термін "функціональні порушення жовчного міхура та сфінктера Одді" (для останніх, незалежно від етіології,– за біліарним і панкреатичним типами). В MKX-IO під рубрикою K 82.8 виділені тільки "дискінезія ЖМ та міхурової протоки" та під рубрикою K 83.4 – "спазм сфінктера Одді".

Дисфункція ЖМ – це порушення скоротливої функції ЖМ, яке виявляється болем біліарного типу: гіперкінетичним та гіпокінетичним.

Дисфункція CO – це порушення рухової активності сфінктера та виділення жовчі і/або панкреатичного соку. Значні прояви цієї дисфункції – дискінезія і стеноз. Вона характеризується частковим порушенням прохідності протоку на рівні сфінктера; частіше має функціональну природу: порушення рухової активності сфінктера, порушення тонусу сфінктера холедоха та/або панкреатичної протоки. Залежно від характеру відтоку та больового синдрому виділяють біліарну (I–III типів) та панкреатичну дисфункції CO.

Класифікація

1. За локалізацією:

A. Функціональні порушення ЖМ.

Б. Функціональні порушення CO біліарного типу.

B. Функціональні порушення CO панкреатичного типу.

2. За етіологією:

А. Первинні.

Б. Вторинні (гормональні розлади: лікування соматостатином, в разі синдрому передменструальної напруги, вагітності, системних захворювань, ЦД, гепатиту, ЦП, єюностоміТ, запалення та каменів у ЖМ).

3. За функціональним станом:

А. Гіперфункція.

Б. Гіпофункція.

Діагностика

Діагностичні критерії функціональних порушень ЖМ та CO

Загальні функціональні порушення з боку жовчно-вивідних шляхів – це напади болю в правому підребер'ї та/або епігастральній ділянці у поєднанні зі всіма перерахованими симптомами: а) основними (біль триває не менше 30 хв., повторюється з різними інтервалами не щоденно, наростає і набуває характер стійкого, досить інтенсивного, щоб заважати пацієнтові та примусити його звернутись по медичну допомогу; дефекація, антациди або зміна положення тіла не полегшують болю; виключення інших патологічних процесів, які могли б пояснити появу симптомів) і б) додатковими (біль поєднується з нудотою та блюванням, іррадіює в спину та/або праву підлопаткову ділянку, будить пацієнта серед ночі).

Порушення ЖМ

Критерії дисфункціональних порушень ЖМ та CO; наявність ЖМ; нормальні показники печінкових трасаміназ, прямого білірубіну і амілази/ліпази.

Порушення CO біліарного типу

 • 1) 1 типу – напад болю "біліарного" типу разом з 3 ознаками:
  • – збільшення ACT та/або лужної фосфатази (ЛФ) в 2 та більше рази у 2-разовому дослідженні;
  • – уповільнене виведення контрастної речовини під час ендоскопічної ретроградноїхолецистопанкреатограми (ЕРХПГ) (більше 45 хв.);
  • – розширення загальної жовчної протоки понад 12 мм за даними УЗД або понад 10 мм за даними холангіографії;
 • 2) 2 типу – напад "біліарного" болю разом з вище перерахованими 1 або !ознаками;
 • 3) 3 типу – спостерігається тільки напад "біліарного" болю;
 • 4) панкреатичний тип
 • – класичний панкреатит з епігастральним болем, що часто ірадіює в слину та супроводжується підвищенням амілази або ліпази сироватки крові;
 • – біль без підвищення амілази або ліпази сироватки крові.

Порушення CO панкреатичного типу

Варіант 1 – типовий для панкреатиту больовий синдром з такими ознаками: активність сироваткової амілази і/або ліпази перевищує верхню межу норми в 1,5-2 рази; розширена панкреатична протока в голівці ПЗ більше ніж на 6 мм, в тілі – більше ніж на 5 мм; час випорожнення протоки ПЗ більше 9 хв., коли хворий лежить на спині;

варіант 2 – напад болю "панкреатичного" типу разом з перерахованими вище однією або двома ознаками;

варіант 3 – тільки напад "панкреатичного" болю.

Дисфункції CO панкреатичного типу притаманні критерії дисфункції ЖМ та CO; підвищений рівень амілази/ліпази.

Алгоритм ведення пацієнтів з дисфункцією ЖМ

За виявлення ознак органічного ураження з анамнезу, огляду, дослідження печінкових, панкреатичних ферментів, УЗД, ендоскопії – додаткове обстеження та лікування; за відсутності зазначених змін – холецистографія ЖМ з холецистокініном (ФВ жовчного міхура <40% – холецистектомія, >40% – перегляд даних).

Алгоритм ведення пацієнтів з дисфункцією CO

За виявлення ознак органічного ураження з анамнезу, огляду, дослідження печінкових, панкреатичних ферментів, УЗД, ендоскопії, магнітно- резонансна холеангіопанкреатографія – додаткове обстеження і лікування; за наявності ознак біліарного типу І – ендоскопічна сфінктеротомія, типу Il – ЕРХПГ з манометрією CO з подальшою ендоскопічною сфінктеротомією, типу III – фармакологічні тести (за негативного результату – ЕРХПГ з манометрією CO з подальшою ендоскопічною сфінктеротомією).

Коментар: Золотим стандартом діагностики дисфункції CO є ендоскопічна манометрія, яка дозволяє визначити базальний тиск в сфінктері (в нормі не перевищує 40 мм рт. ст.) та заність консереєструвати періодичні скорочення (в нормі в цей час тиск в сфінктері не має перевищувати 240 мм рт. ст., а частота скорочень– не більше 10 за хвилину). Манометрія фіксує парадоксальну відповідь сфінктера на холецистокінін. Якщо для чистої "дискінезії* CO (III тип) більш характерні тахіоддія (збільшення амплітуди і частоти фазових скорочень), парадоксальна відповідь на холецистокінін. ефект розслаблення після нітратів або глюкагону, то стенозу (І тип) властиве ізольоване підвищення базального тиску. Оскільки технічно БРХПГ з манометрією – процедура досить складна, показанням для неї є лише дискінезія II типу. Щодо І типу можна впевнено судити про папілярний стеноз, а щодо IIl типу слід спочатку оцінити ефективрвативної терапії.

Неінвазивні методи – УЗД Із стимуляцією жирною їжею, холецистокініном або секретином. Діаметр жовчної протоки вимірюють з інтервалом в 15 хв. протягом 1 год. Розширення жовчної протоки після стимуляції на 2 мм і більше функціональні розлади біліарноі системи вказує на порушення евакуації жовчі, скороминуче розширення панкреатичноїпротоки після секретину – на порушення виведення панкреатичного соку.

Зразки формулювання діагнозу

 • 1. Дисфункція сфінктера Одді біліарного типу.
 • 2. Дисфункція сфінктера Одді панкреатичного типу.
 • 3. Дисфункція сфінктера Одді біліарного типу. Жовчокам'яна хвороба.
 • 4. Дисфункція сфінктера Одді змішаного типу. Жовчокам'яна хвороба. Холецистектомія (2003 р.).
 • 5. Дисфункція жовчного міхура.

Лікування

Загальними принципами дієти є режим харчування з частими прийомами невеликої кількості їжі (5-6 разів на день), що сприяє нормалізації тиску в ДПК, регулює випорожнення ЖМ та протокової системи. За гіперкіне- тичного типу дисфункції ЖМ слід різко обмежити продукти, що стимулюють його скорочення: тваринні жири, рослинні олії, наваристі м'ясні, рибні, грибні бульйони. За гіпотонії ЖМ хворі добре переносять бульйони, сметану, рослинні олії, яйця.

Попередження виникнення закрепів важливо для нормалізації внутрішньочеревного тиску та нормального пасажу жовчі в ДПК.

Застосування ліків, що впливають на тонус гладенької мускулатури, протягом 2-4 тижнів: міотропні спазмолітики, антихолінергічні речовини (див. розділ "Хронічний гастрит"), нітрати, блокатори кальцієвих каналів, інтестикальні гормони (холецистокінін, глюкагон).

Призначення препаратів, що посилюють моторику ЖМ, протягом 2 тижнів (холеретики, холекінетики).

У разі дисфункції CO Il та НІ типів застосовуються блокатори М-холінорецепторів, блокатори кальцієвих каналів, нітрати пролонгованої дії, синтетичний аналог холецистокініну (гімекромон), антисекреторні, а в деяких випадках психотропні препарати.

Ендоскопічна папілосфінктеротомія (ЕПСТ) – сучасний стандарт лікування дискінезії І та Il типів з високим базальним тиском у сфінктері (ефективність терапевтичного втручання більше 90%). Для Il типу з нормальним тиском у сфінктері ЕПСТ призначають лише за відсутності ефекту від консервативної терапії, а її ефективність складає 7-55%. Найчастіше ускладнення ЕПСТ – панкреатит (до 5% випадків). Для профілактики цього рекомендують нітрогліцерин і тимчасово встановлюють стент. За дисфункції панкреатичного типу виконується ЕПСТ сфінктера підшлункової залози. Балонне розширення та стентування не дозволяє досягти тривалого позитивного ефекту. Хімічна папілосфінктеротомія (ін'єкція ботулотоксину в дуоденальний сосочок) дає тимчасовий ефект. Роздільна ін'єкція в біліарну або панкреатичну порцію сфінктера має одночасно діагностичну та лікувальну дію.

Істинні холеретики

Назва препарату

Форма випуску, разова, добова доза

Препарати, що містять жовчні кислоти

Хологон (дегідрохолєва кислота)

Табл, по 20 шт. в упаковці. 1 табл. містить 0,2 г. Разова доза 0,2-0,4 г, добова 0,6-0,8 г після їжі протягом 2–4 тижнів.

Дехолін

Амп. по 5 мл 5% або 20% р-ну. Разова, добова доза в/в 5-10 мл. Рекомендується 1–3 введення через 2–3 дні.

Холівер

Табл, в оболонці у флаконах по 100 шт. 1 табл. містить: екстракт жовчі медичної 25 мг, порошок куркуми високої – 50 мг, екстракт артишоку посівного – 25 мг. Разова доза 1–2 табл., добова – 6–8 табл. до або під час їжі протягом 2 міс.

Аллохол

Табл, в оболонці у флаконах по 50 шт., у контурній упаковці по 10 та 50 шт. 1 табл. містить: суху жовч тварин – 0,08 г; сухий екстракт часнику – 0,04 г; екстракт кропиви – 0,005 г; активоване вугілля – 0,025 г. Разова доза 1–2 табл., добова – 6–8 табл. після їжі протягом 2 міс.

Фестал

Драже в упаковці по 50 шт. 2 шт. містить: ферменти ПЗ (по 10 ОД ліпази та амілази, 17 ОД протеаз), 25 мг компонентів жовчі та геміцелюлозу. Разова доза 1–2 шт., добова – 3–6 шт. після їжі протягом 3-4 тижнів.

Холензим

Табл, по 0,3 г у скляних банках по 50 шт. 1 табл. містить жовч суху 0,1 г, висушену ПЗ 0,1 г, висушену слизову тонких кишок забійної худоби 0,1 г – тобто має в своєму складі ферменти, трипсин і амілазу та діє жовчогінно. Разова доза 0,6 г, добова – 1,8 г після їжі протягом 3-4 тижнів.

Дигестал

Драже в упаковці по ЗО шт. 1 драже містить: 200 мг панкреатину, 50 мг геміцелюлози, 25 мг екстракту жовчі. Разова доза 1 шт., добова

3 шт. після їжі протягом 4 тижнів.

Мексаза

Драже в упаковці по 30 шт. 1 шт. містить: 50 мг бромеліну, 150 мг панкреатину, 25 мг дегідрохолєвої кислоти, оксихінолін. Разова доза 1 шт., добова – 3 шт. після їжі протягом 3–4 тижнів.

Холецин

Табл, по 0,15 г є сполукою 8 молекул натрієвої солі дезоксихолєвої кислоти та 1 молекули натрієвої солі вищих жирних кислот. Разова доза 1-2 табл., добова – 3–6 табл. перед їжею протягом 2–3 тижнів.

Ліобіл

Табл. 0,2 г у скляних банках по 50 та 100 шт. 1 табл. містить у 5 разів більше жовчних кислот, ніж аллохол та холензим. Разова доза 0,2 г, добова 0,2-0,6 г наприкінці їжі протягом 3–4 тижнів.

Синтетичні холеретики

Нікодин

Табл. 0,5 г в упаковці по 10 шт. (похідні аміду нікотинової кислоти та формальдегіду). Разова доза 0,5–1 г, добова – 1,5–3 г до їжі протягом 2–3 тижнів.

Одестон

Табл, по 50 шт. в упаковці. 1 табл. містить 200 мг. Разова доза 200- 400 мг, добова 600–1200 мг.

Циквалон

Табл, по 0,1 г в упаковці по 20 шт. (похідна циклогексанону).

Разова доза 0,2 г, добова – 0,3-0,4 г перед їжею протягом 3-4 тижнів.

Оксафенамід

Табл, по 0,25 г в упаковці 50 шт. (похідна саліцилової кислоти). Разова доза 0,25–0,5 г, добова – 0,75–1,5 г перед їжею протягом 1–2 тижнів.

Холонертон

Холестіл

В 1 драже міститься 400 мг гімекромону. Разова доза 2 шт., добова – 3 шт. до їжі.

Гастрофект

Табл, шипучі розчинні по 10, 20 шт. в упаковці. 1 табл. містить 2 г бетаїну цитрату. Разова доза 1 табл. у p-ні до чи після їжі, добова – 3 табл.

Препарати рослинного походження

Фламін

Табл, по 0,05 г в упаковці 50 шт. (сухий концентрат безсмертника містить суму флавонів). Разова доза 0,05 г, добова – 0,15 г за 30 хв. до їжі.

Холосас

Флакони по 300 г. Сироп із згущеного водного екстракту шипшини та цукру. Разова доза 1–2 чайн. ложки, добова – 4–6 чайн. ложки до їжі.

Холагол

Флакони по 10 мл. Містить речовину кореня куркуми (0,0225 г), емодин з крушини (0,009 г), магнію саліцилат, ефірну олію, спирт (0,8 г), маслинову олію (до 10 г). Разова доза 5 крапель на цукрі, добова – 15 крапель перед їжею.

Холафлукс

Препарат містить екстракт зневоднених листків шпинату, плодів чортоположа, трави чистотіла, трави деревію, кореню солодки, кореневища ревеню, кореня та трави кульбаби, алое. Разова доза 1 чайна ложка порошку, розчиненого у 100 мл гарячої води, добова – 2–3 чайні ложки до їжі.

Танафлон

Очищений сухий екстракт із суцвіть пижма. Разова доза 1–2 стол. ложки, добова – 3–6 стол. ложки за 30 хв. до їжі протягом 25 днів.

Хофітол

Табл, по 60 та 180 шт. в упаковці, вкриті оболонкою, амп. для ін'єкцій по 5 амп. в упаковці, р-н для прийому всередину у флаконах по 120 мл. 1 табл. містить 200 мг. Витяжка із водного екстракту соку свіжих листків артишоку. Разова доза 1 табл., 2,5 мл для прийому всередину, 5–10 мл в/м або в/в, добова – 2–3 табл., 2,5-5 мл для прийому всередину, 5–10 мл в/м або в/в.

Гелабене

Капе, в упаковці по 30 шт. В 1 капе, міститься екстракту трави димінки лікарської – 275 мг, у т. ч. фумарину – 4,13 мг, екстракту плодів розторопші плямистої – 70–100 мг, в т. ч. силімарину – 50 мг. Разова доза капе., добова – 3 капе.

Гепафіл

Капсули по 50 шт. в упаковці. 1 капе, містить порошок філантуса гіркого 200 мг, екстракт куркуми 20 мг. Разова доза 2-3 капе., добова – 6-9 кале.

Гербіон краплі жовчогінні

Флакони по 30 мл. 1 мл (30 крапель) водно-спиртового екстракту (1:3,7) містить листя м'яти перцевої – 0,1 г, екстракту артишоку сухого – 0,025 г, трави репійничка – 0,1 г, квіток ромашки лікарської – 0, 035 г, насіння кмину звичайного – 0,035 г. Разова доза 10–15 крап, в 1 ст. л. води під час або після їжі, добова – 30–45 крап.

Поліфітохол

Порошок у банках по 60 г. Сума екстрактів з квіток безсмертника та пижма, листя м'яти та кропиви, кореня солодки та плодів шипшини. Разова доза 0,5 чайн. ложки на склянку гарячої води, добова – 1-1,5 чайн. ложки за 30 хв. до їжі.

Kypenap

Амп., що містять артишок в рідкій формі, парагвайський нирковий чай, рідкий екстракт філантуса. Разова доза 1 амп. всередину, добова –

2 амп., попередньо розчинені у склянці води або соку, протягом 15–20 днів.

Фуметерре

Желатинові капсули, що містять алкалоїди, фумарин та інші активні речовини рутки. Разова доза 1 капе., добова – 2 капе, протягом 1–2 тижнів.

Препарати, які стимулюють жовчовиділення

Назва препарату

Форма випуску, разова, добова доза

Холекінетики

Ксиліт

Плитки по 100–200 г, що містять бавовняне лушпиння. Разова доза 50–100 мл 10% р-ну, добова – по 100–300 мл за 30 хв. до їжі протягом 1–3 міс.

Сорбіт

Плитки по 100-200 г. Разова доза 50–100 мл 10% р-ну, добова – по 100–300 мл за 30 хв. до їжі протягом 1–3 міс.

Магнію сульфат

Порошок та амп. по 5, 10, 20 мг або 25% р-ну в амп. по 10 мл. Разова (добова) доза 1 стол. ложки 20–25% р-ну натще протягом 10 днів.

Карловарська сіль

Разова доза 1 чайна ложка на склянку води за 30 хв. до їжі.

Берберин

Табл, по 0,005 г в упаковці 50 шт. Препарат містить алкалоїд листків барбарису. Разова доза 0,005–0,01 г, добова –• 0,015–0,03 г перед їжею протягом 3–4 тижнів.

Спиртова настоянка листків барбарису

Разова доза 25–30 крапель, 3 рази на день перед їжею.

Відвар пижма

Приймають по 1 стол. ложці 3 рази на день перед їжею протягом 2-3 тижнів. Відвар готується з розрахунку 10 г на 200 мл води.

Олія соняшника, маслини, обліпихи

Приймають по 1 стол. ложці 3 рази на день перед їжею.

Фебіхол

100 мг в 1 капс.; 1–2 капс. 3 рази на добу перед їжею.

Холелітики

Оліметин

1 капс. містить олію аїру (лепехи, татарського зілля) 0,025 г, маслинову олію 0,9205 г, олію м'яти перцевої 0,017 г, терпентинне масло 0,341 г, сірку очищену 0,0034 г. Разова доза 2 капе., добова – 6 капе, до їжі протягом 1–2 міс.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >