< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вправа "Купівля страусиних яєць"

Мета: продемонструвати уміння приймати правильні рішення, навики ефективного переконливого спілкування.

Хід вправи. Ти – головний спеціаліст-хімік у Міністерстві нафтової промисловості і спеціалізуєшся на виробництві пестицидів для знищення комах-шкідників сільського та лісового господарства. Останнім часом у звітах, які ти отримуєш з усього світу, дедалі частіше йде мова про нову пошесть комахи Коттермус. Вона особливо загрожує усім видам дерев і, якщо пошесть не вдасться зупинити, протягом всього лише кількох днів ліси будуть позбавлені листя та всихнуть. Колись гадали, що Коттермус вже не становить загрози, оскільки є вимираючим видом. Однак вона раптово з'явилась на всіх заліснених материках. Через два місяці личинки стануть комахами. Дійде до серйозного знищення лісів. Якщо усі ліси будуть позбавлені листя, вторинним наслідком стане ерозія грунтів у небаченому дотепер масштабі, а також дестабілізація і, в результаті, втрата водних ресурсів. Комаха може також поширитися на сільськогосподарські угіддя та спричинити до серйозного знищення врожаю. Від пошесті комахи можуть потерпіти також кукуруза та пшиниця.

Єдиний спосіб зупинити пошесть комахи – це опилення лісів спеціальним пестицидним препаратом, сумішшю УО, якої підприємства не виробляють уже декілька років. На відміну від більшості звичайних пестицидів, які є синтетичними сполуками суміш УО виробляється лише у країні Онтараван. Цих птахів надзвичайно мало і яйця вони відкладають лише один раз на рік.

Пора насиджування яєць припадає саме на цей місяць. Яйця, відкладені кожного року, зберігаються, а потім продаються в ресторани з вишуканими стравами для загущення спеціальних видів супів. Минулорічні запаси яєць продавалися в середньому по 15 доларів за штуку.

Єдиний власник ферми, на якій розводять цю рідкісну породу страусів, живе у малозаселеній частині Онтараван. Кажуть, що він член міжнародного злочинного угрупування, замішаний у торгівлю наркотиками, політичні вбивства та тероризм. Ти не думаєш, щоб він знав про те, що цього року різко зростуть замовлення на яйця його струсів.

Оскільки для виробництва пестицидів потрібні тисячі яєць, твоє міністерство готове "купити усі яйця, відкладені цьогоріч, тобто десять тисяч. Половина виробленого засобу проти комахи буде потрібна на західній півкулі, четверта частина – в Євразії. Твоє завдання – роздобути якомога більше яєць страуса цяткованого. Твоя організація надала тобі повноваження витратити на купівлю яєць аж 500 тисяч доларів.

Виявляється, що крім ресторанів з вишуканими стравами, ще хтось хоче придбати яйця страуса. Є чутки, що його потребує Міністерство охорони здоров'я (твоє міністерство у минулому проводило різного роду трансакції з цим відомством, яке виявилося несхильним до переговорів, швидше схильним до суперництва за небагаті запаси речовин). Ти побоюєшся, що Міністерство охорони здоров'я, імовірно, й інші установи пропонуватимуть вищу за твою ціну.

Ти саме летиш до Онтараван, щоб почати заходи, спрямовані на купівлю всієї цьогорічної продукції яєць. Ти сердишся, що на проблемах людства може нажитися злочинний світ. Раптом ти дізнаєшся, що твій сусід у літаку – це представник Міністерства охорони здоров'я. Ти хочеш переконати його, що твоє замовлення на яйця страуса настільки велике, що повинен дістати увесь цьогорічний запас. Якщо ти зможеш захистити інтерес Міністерства нафтової промисловості, ти безумовно отримаєш вищу посаду з зарплатою у п'ять разів більшою за теперішню.

Рекомендації ведучому: надати інформацію щодо управління конфліктом, особливостей його вирішення.

Психологічний коментар: уміння знаходити оптимальні вирішення проблем у конфліктних ситуаціях потребують відповідних психологічних, педагогічних, управлінських, соціальних знань, розуміння психології іншої людини, володіння засобами соціально- психологічного впливу.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >