< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зовнішній отит

Викликається різноманітною флорою: бактерії, віруси, грибки. Головним терапевтичним підходом є очищення і використання вушних крапель місцево. Дуже широко використовується комбінація глюкокортикостероїда і антибіотика у вигляді вушних крапель. Необхідно пам'ятати, що краплі із вмістом аміноглікозиду (гентаміцину), фраміцетину або поліміксину не можна застосовувати при перфорованій барабанній перетинці через можливу ототоксичність.

При важких формах, крім місцевого лікування, застосовують системні антибіотики. Останнім часом у лікуванні використовуються таблетовані форми цефалоспоринів І-ІІ покоління, амінопеніцилінів (амоксицилін), інгібіторозахищених амінопеніцилінів, а також фторхінолонів як альтернативних лікарських засобів, у т. ч. за умов підвищеної чутливості до бета-лактамних антибіотиків. У дуже важких випадках (злоякісний перебіг зовнішнього отиту з остеодеструкцією), коли підозрюється синьогнійна інфекція (наприклад, у пацієнтів літнього віку, хворих на цукровий діабет), застосовується комбінація аміноглікозиду (гентаміцин) із цефтазидимом або монотерапія фторхінолонами (левофлоксацин, ципрофлоксацин). За відсутності належного ефекту додається метронідазол.

Середній отит

Це захворювання частіше зустрічається в дитячому віці і викликається в першу чергу пневмококом (Str. pneumoniae), потім гемофільною паличкою (Haemophilus influenzae). Останні роки як збудник усе частіше зустрічається Могахеііа (Branhamella) catarrhalis.

При середньому отиті вушні краплі неефективні і потрібне системне застосування антибіотиків. Препаратом вибору в дитячій практиці вважається амоксицилін. Альтернативними засобами є еритроміцин і цефалоспорини, які вживають всередину (цефаклор, цефіксим, цефуроксим). При неефективності амоксициліну слід припустити інфікування бета-лактамазопродукуючим і штамами гемофільної палички або бранхамелами. У цьому випадку амоксицилін призначається з клавулановою кислотою або іншим інгібітором бета-лактамаз.

У дорослих збудником найчастіше буває гемофільна паличка. У таких випадках призначають препарати стартової терапії (напівсинтетичні пеніциліни з клавулановою кислотою, цефалоспорини II покоління (цефуроксим) протягом 5-7 діб). При відсутності ефекту від стартової терапії протягом 2-3 діб застосовують антибактеріальні препарати резерву (макроліди 7-10 днів, цефалоспорини III покоління (цефіксим, цефтріаксон) 7-10 днів, фторхінолони).

Загалом термін лікування при гострому середньому отиті у дорослих і дітей складає 5-10 днів. При хронічних процесах антибіотикотерапію проводять лише при загостреннях (табл. 1.12).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >