< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Засоби для лікування трипаносомозу

Трипаносомози – це захворювання, що викликаються джгутиковими найпростішими сімейства Trypanosomidae. Збудниками трипаносомозу є Tripanosoma gambiense і Tripanosoma rhodesiense, що викликають сонну хворобу (африканський трипаносомоз), а також Tripanosoma cruzi (американський трипаносомоз), з якою пов'язана хвороба Чагаса. Розрізняють африканський і американський трипаносомоз.

У клініці африканського трипаносомозу розрізняють дві стадії захворювання: гематолімфатичну і гематоенцефалічну. Остання характеризується важкими порушеннями функцій ЦНС, зокрема для хвороби типова наростаюча сонливість.

Вибір препаратів для лікування залежить від стадії захворювання:

  • 1. Препарат для лікування гематолімфатичної стадії: сурамін, ароматичні діамідини (пентамідин, стильбамідин, див. попередній розділ), органічні сполуки миш'яку (меларсопрол = арсобал).
  • 2. Препарати для лікування гематоенцефалічної стадії: органічні сполуки миш'яку (див. вище).
  • 3. Препарати для хіміопрофілактики трипаносомозу: ароматичні діамідини і сурамін.

Американський трипаносомоз (хвороба Чагаса) розповсюджується від людини до людини за допомогою так званого "поцілункового" клопа, оскільки, нападаючи на сплячих людей, він кусає їх переважно в губи. Зараз найефективнішим засобом лікування американського трипаносомозу є ніфуртимокс. Застосовують також примахін (див. Протималярійні засоби), антибіотик пуроміцин і ряд інших препаратів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >