< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Адміністративні правопорушення на транспорті, у галузі шляхового господарства та зв'язку

Загальна характеристика адміністративних правопорушень у сфері транспорту

Відповідно до чинного КУпАП, сфера транспорту пов'язана з правилами користування та безпеки на залізничному, повітряному, морському та річковому транспорті. Зокрема, зазначені правопорушення посягають на правила безпеки руху, експлуатації на залізничному, повітряному, морському й річковому транспорті; користування засобами залізничного, морського і річкового, автомобільного та електротранспорту; пожежної безпеки на залізничному, повітряному, морському й річковому транспорті.

Об'єктом таких правопорушень є суспільні відносини, що формуються в процесі експлуатації та користування різними видами транспорту й спрямовані на забезпечення нормальної роботи транспорту, безпеки руху, захисту життя та здоров'я людей, які користуються транспортом, тощо.

Від зазначеної групи правопорушень слід відмежовувати правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху та в галузі шляхового господарства.

Об'єктивна сторона правопорушень на транспорті передбачає учинення протиправних дій (підкладання на залізничні колії предметів, які можуть спричинити порушення руху поїздів, відповідальність за що передбачено ч. 6 ст. 109 КУпАП), а також бездіяльність наприклад ігнорування правил подачі сигналів під час водолазних робіт, про що йдеться в ч. 1 ст. 1162 КУпАП.

У сфері транспорту Національна поліція уповноважена розглядати справи та виносити постанови в разі вчинення протиправних діянь, передбачених: ч. 1–4, 6 ст. 109 (Порушення правил по охороні порядку і безпеки руху на залізничному транспорті), ст. 110 (Порушення правил користування засобами залізничного транспорту), ч. З ст. 114 (Порушення правил по охороні порядку і безпеки руху на морському транспорті), ч. 1 ст. 115 (Порушення правил користування засобами морського транспорту), ст. 1162 (Порушення правил, що забезпечують безпеку експлуатації суден на внутрішніх водних шляхах), ч. 2 ст. 117 (Порушення правил користування річковими і маломірними суднами), ч. 1 і 2 ст. 119 (Порушення правил користування засобами автомобільного транспорту та електротранспорту), ч. 5 та 6 ст. 130 (Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції).

Суб'єктам адміністративних правопорушень у сфері транспорту здебільшого є фізична осудна особа, яка досягла 16 років, тобто загальний суб'єкт. Водночас у разі вчинення окремих правопорушень на транспорті допускається наявність спеціального суб'єкта, зокрема посадових осіб (ст. 1162 КУпАП) та судноводіїв (ч. 5 і 6 ст. 130 КУпАП).

Суб'єктивну сторону правопорушень на транспорті визначає психічне ставлення особи до вчиненого діяння та його наслідків (вина), що може виявлятись у формі умислу (куріння у вагонах приміських поїздів – ч. 2 ст. 110 КУпАП) чи необережності (пошкодження залізничної колії, захисних лісонасаджень, снігозахисних загороджень та інших колійних об'єктів, споруд і пристроїв сигналізації та зв'язку – ст. 109 КУпАП).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >