< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ритмічні жести

Ритмічні жести пов'язані з ритмікою мовлення. Ритмічні жести підкреслюють логічний наголос, уповільнення та прискорення мовлення, місце пауз, тобто те, що звичайно передає інтонація.

Спостерігаючи за промовцем на телебаченні, зверніть увагу на те, як часто мовець у такт мовлення розмахує рукою.

Емоційні жести

Наше мовлення дуже часто буває емоційним. Хвилювання, радість, захоплення, ненависть, смуток,

прикрість, непорозуміння, розгубленість, збентеженість – усе це проявляється не тільки в підборі слів, в інтонації, а й у жестах. Жести, що передають різні відтінки почуттів, називаються емоційними. Деякі з них закріплені у стійких сполученнях, оскільки такі жести стали загальнозначущими. Наприклад: знизати плечима, розвести руками, вказати на двері тощо.

Вказівні жести

За допомогою вказівного жесту мовець виділяє якийсь предмет з низки однорідних, вказує місце (поряд, зверху, там), підкреслює порядок руху (по черзі, через одного). Вказати можна поглядом, кивком голови, рукою, поворотом тіла. Деякі вказівні жести умовні. Вказівний жест рекомендується використовувати у виняткових обставинах, коли є предмет (або наочний посібник), на який можна вказувати. Але ні в якому випадку не можна вказувати жестом (витягнутий вказівний палець, що вказує на людину) не лише через виховні принципи, а й передусім через негатив, який з'являється в означеної людини, і подальше спілкування з нею може не просто погіршитись, а звестися нанівець.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >