< Попер   ЗМІСТ   Наст >

(3). Артикуляційна гімнастика для щелеп

Це надзвичайно важлива частина гімнастики. Слід зазначити, що манера говорити в побутовому спілкуванні не потребує довершеної артикуляції і призводить до розмови із зімкненими щелепами. Звертаємо увагу на травматичну небезпечність вправ, тому їх потрібно виконувати обережно, без великого силового зусилля і максимальних амплітуд рухів.

Порозмивайте кісточками пальців жувальні м'язи, щелепи розслаблені, рот напіввідкритий.

  • 1. Масуючи м'язи, намагайтеся не розтягувати шкіру, а досягати глибинного розминання м'язів по всій площині щелеп.
  • 2. Нижня щелепа подається вперед, виходячи за передні зуби, назад -заходячи за передні зуби. Вправу повторити 6-8 разів.
  • 3. Рухи нижньої щелепи вліво – середнє положення -

вправо – середнє положення. Вправу повторити 6-8 разів.

  • 4. Нижня щелепа рухається горизонтально: зліва-направо, справа-наліво.
  • 5. Швидко відкрийте і закрийте рот, не змикаючи зуби. Стежте, щоб не було стуку зубів.
  • 6. Рухи нижньої щелепи по колу у вертикальній площині. Рот відкритий, нижня щелепа рухається по колу направо вгору – наліво вниз. Так само виконайте вправу у зворотному напрямку руху. При виконанні вправи стежте, щоб голова не закидалась назад, а рухалася тільки щелепа
  • 7. Однією рукою утримуйте підборіддя, другою – тисніть на потилицю. Проговоріть слова з наголошеним голосним [а] (5-6 слів). Після кожного слова послабте тиск рук, потім опустіть руки і проговоріть ті ж слова, відчуваючи відсутність м'язового напруження шиї і щелеп. На противагу звукотворенню із силовим тиском рук, артикуляція без тиску повинна давати відчуття легкості.
  • 8. Сядьте близько до столу, зіпріться ліктями, руки складіть, поклавши одну долоню на тильний бік іншої. Зіпріться підборіддям на руки. Проговорюйте слова з наголошеним голосним [а]. Рот відкривайте рухом голови назад (а не щелепи вниз). М'язи шиї напружено протидіють цьому руху. Зніміть напруження. Проговоріть ці ж слова, відчувши свободу і легкість артикуляції.
  • 9. Важливість правильної роботи щелеп при артикуляції наочно демонструють такі наступні вправи:

Вправа 10

На видиху (з голосом), артикулюючи губами фонему [У], повільно відкрийте рот до максимуму. Незважаючи на бажання утримати губною артикуляцією звук [У], почуєте як він уподібнюється звукові [О].

Вправа 11

Аналогічно попередній вправі на видиху намагайтесь утримати губною артикуляцією звучання фонеми [О], розводячи при цьому щелепи. Звучання [О] наприкінці руху нагадує звук [А].

Ці вправи доводять, що чисте звучання фонем можливе тоді, коли правильно витримується весь руховий комплекс роботи мовного апарата.

Артикуляційна гімнастика проводиться щоразу перед мовними вправами.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >