< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Угорщина

Угорщина (Мадярщина) розташована в Центральній Європі й межує зі Словаччиною на півночі, Україною – на північному сході (спільний кордон 105 км), Румунією – на південному сході, Сербією та Хорватією – на півдні, Словенією – на південному заході і Австрією – на заході. Максимальна відстань з півночі на південь – 268 км, зі сходу на захід – 528 км.

Вступ до ЄС – 1 травня 2004 р.

Державний Прапор – полотнище з червоної, білої та зеленої горизонтальних смуг. Червоний колір символізує кров угорських патріотів, пролиту в боротьбі за незалежність Угорщини. Білий колір – символ моральної чистоти і благородства ідеалів угорського народу. Зелений колір – символ надії на краще майбутнє країни.

Державний Герб являє собою розділений вертикально надвоє геральдичний щит. Права частина щита – вісім горизонтальних червоних і срібних смуг, що чергуються. У лівій частині щита на червоному полі зображений срібний шестикінечний хрест, який стоїть на увінчаному золотою короною середньому з трьох зелених горбів. Щит увінчаний короною святого Стефана.

Столиця – м. Будапешт (1,7 млн населення).

Великі міста: Дебрецен (207,3 тис. населення), Мішкольц (169,2 тис. населення), Сегед (168,9 тис. населення), Печ (157,7 тис. населення).

Населення

Населення країни становить 10,1 млн осіб. У містах проживає 67,2%, у селах – 32,8% населення.

Переважну більшість населення становлять угорці. Серед національних меншин найбільшою етнічною групою є цигани (190 тис. осіб), далі – німці (62 тис. осіб), словаки (18 тис. осіб), хорвати (15 тис. осіб), румуни (8 тис. осіб), українці (5 тис. осіб), серби (4 тис. осіб), словенці (3 тис. осіб), поляки (З тис. осіб), греки (2,5 тис. осіб), болгари (1,3 тис. осіб).

Щільність населення – 107 осіб на 1 км2.

Середня тривалість життя

Середній показник тривалості життя в 2012 р. становив: 75,3 року (чоловіки – 71,6, жінки – 78,7).

Мова

Державна мова – угорська. Багато угорців знають одну з іноземних мов – англійську, німецьку, російську.

Релігія

Більшість жителів Угорщини – католики (67,5%; у тому числі греко-католики – 2,6%). Близько чверті населення країни належить до різних протестантських деномінацій (кальвіністи – 20%, лютерани – 5%). Православні становлять 2,7%, іудеї 1%, ще 3,8% є прихильниками інших християнських конфесій і нехристиянських релігій, а також атеїстами.

Площа території

Загальна площа території – 93 тис. км2. Площа сільськогосподарських угідь становить 5,3 млн га, ріллі – 4,4 млн га.

Географічне положення

Угорщина розташована в північній частині Середньодунайського басейну, замкненого на заході Альпами, на півночі, сході та південному сході – Карпатами.

Рельєф

Більша частина території Угорщини являє собою рівнини і горбисті ділянки.

Дунай ділить Угорщину на дві частини. На сході від Дунаю простягається Велика Середньодунайська низовина – Альфельд, обмежена на півночі ланцюгом невисоких гір; найвища гора – Кекеш (1015 м), на правому березі Дунаю розташована Дунантуль – височина з горбами 150-200 м, яка перетинається смугою невисоких (400-700 м) Середньоугорських гір (Задунайське середньогір'я). На північному заході країни простягається Мала Середньодунайська низовина (Кішальфельд), обмежена Шопронськими і Кесегськими горами (передгір'я Альп) висотою 500-800 м.

Клімат

Клімат помірно континентальний, визначається впливом західних вітрів і положенням країни всередині гірської дуги Карпат. У зимовий час гори пере

шкоджають рухам холодних повітряних мас із півночі й північного сходу, тому тут тепліше, ніж у східних сусідів. Зима в країні порівняно м'яка, літо тривале і жарке. Середня температура найжаркішого місяця – липня – становить +25°С, а найхолоднішого – січня – +4°С.

Річки

Головні річки країни – Дунай і Тиса, які належать до водного басейну Дунаю.

Озера

Озера – Балатон (594 км2), Веленце (26 км2), Фертьо (23 км2); водосховище Кишкьоре. Найбільше озеро країни і всієї Центральної Європи – Балатон, яке угорці називають “Угорським морем”. Глибина озера в середньому 3 м. Південний берег піщаний, глибина зростає поступово.

Економіка

Угорщина – індустріально-аграрна країна з високорозвиненим сільським господарством.

Валовий внутрішній продукт становив у 2013 р. 130 млрд дол. США (близько 13,1 тис. дол. США на душу населення).

Промисловість

Основні галузі: металургія, машинобудування, хімічна, текстильна, харчова. Виробляють автобуси, засоби зв'язку, вимірювальні прилади, мотори, верстати. Скорочується виробництво матеріало- та енергомістких товарів. Видобувають кам'яне та буре вугілля, нафту, природний газ, залізні та марганцеві руди, боксити. Виробництво електроенергії в основному зосереджено на теплових електростанціях.

Головний мінерал Угорщини – вугілля. Поширено головним чином буре вугілля і лігніти. Видобуток ведеться в районі м. Татабанья, Дорогий, Шалгатарьян, Дьендьеш, Озд, Мішкольц. Також у горах Мечек видобувають кам'яне вугілля. У районі Мішкольца (на північному сході) є родовища залізняку. Угорщина також має запаси таких металів, як залізо, галій, молібден, мідь, цинк, золото, марганець. Угорщина видобуває невелику кількість нафти і природного газу із свердловини в басейні Сегеда і районі Залу на південному заході країни. Розробляються родовища марганцю і залізняку. В Угорщині є уранова руда, але всі відомості про її видобуток засекречені.

У промисловості найбільш розвинені оброблювальні галузі (90,6% ВВП). Провідна галузь оброблювальної промисловості – машинобудування, утому числі:

 • – автобудування (завод “Ікарус” "т найбільший в Європі виробник автобусів);
 • – виробництво локомотивів, суден, кранів;
 • – електротехнічна та радіоелектронна промисловість (у тому числі виробництво засобів зв'язку, обчислювальної техніки, медичного устаткування і приладів (Будапешт, Секешфехервар);
 • – станкобуцування (Будапешт, Мішкольц, Естергом);
 • – виробництво сільськогосподарських машин і устаткування для легкої і харчової промисловості.

З галузей легкої промисловості найбільш розвинені швейна, шкіряно- взуттєва, трикотажна.

Харчова промисловість спирається практично повністю на вітчизняну сировинну базу, окремі ж галузі легкої промисловості потребують значного імпорту сировини і напівфабрикатів. Угорщина ввозить виляск, шерсть, льон, сиру шкіру, деревину, целюлозу.

Металургійна і металообробна галузь. Серед найбільших підприємств виділяють металургійний завод “Дунаферр” (українська група “ІСД”) у м. Дунауйварош, алюмінієвий завод американської “Алкоа” у м. Секешфехервар, завод металопрофілей фінської “Рууккі” в м. Біаторбадь.

Сільське господарство. У структурі сільського господарства частки рослинництва і тваринництва є приблизно рівними. На 2/3 зораної площі вирощують зернові культури. Основні з них – пшениця і кукурудза. Вирощують також картоплю, цукрові буряки, фрукти та овочі. Регіони Угорщини здавна спеціалізуються на вирощуванні цибулі, огірків, перцю та інших овочів. Розвинене виноградарство. Широко відомими є токайські вина з винограду, вирощуваного на схилах вулканічної гори Токай (деякі фахівці вважають їх найкращими у світі). Столові вина виготовляють із винограду, що його культивують на піщаних ґрунтах у міжріччі Дунаю і Тиси. Ь галузей тваринництва ведуть перед свинарство і птахівництво (за споживанням м'яса птиці на душу населення Угорщина посідає перше місце в Європі).

Транспорт. Країна має досить розвинену транспортну мережу. Довжина залізниць становить понад 7 тис. км, автошляхів – понад 30 тис. км. Довжина внутрішніх водних шляхів – понад 1,6 тис. км. Будапешт є великим річковим портом. Угорщина не має безпосереднього виходу до моря, але Дунай значно спрощує її проблеми зв'язків із зовнішнім світом. Міжнародний аеропорт розташований у столиці. Є трубопровідний транспорт.

Енергетика. Структура енергозабезпечення: близько 69,3% – вуглеводневі джерела; 12,6% – вугілля; 10,1% – атомна енергія; 1% – деревина. Є тенденція до суттєвого збільшення частки атомної енергії. Річне споживання електроенергії – 37 215 мегават-годин, з яких 93% виробляється в країні. Угорщина імпортує електроенергію з України.

Зовнішня торгівля. Основні експортні товари – продукція машинобудування, зокрема транспортне устаткування, програмне забезпечення для комп'ютерів, хімікати, глинозем, сільськогосподарська продукція та сировина, вироби легкої промисловості.

Конституція

25 квітня 2011р. прийнято нову Конституцію держави, яка набула чинності 1 січня 2012 р.

Адміністративно-територіальний поділ

У країні 19 областей (медьє). Згідно з вимогами ЄС здійснено адміністративно-територіальний поділ країни на сім регіонів:

 • – Центральна Угорщина – Будапешт та область Пешт;
 • – Центральне Задунав'я – області Фейер, Комаром-Естергом та Веспрем;
 • – Західне Задунав'я – області Дьор-Мошон-Шопрон, Ваш та Зала;
 • – Південне Задунав'я – області Бараня, Шомодь и Толна;
 • – Північна Угорщина – області Бориюд-Абауй-Земплен, Гевеш та Ноград;
 • – Середній Альфельд – області Хайду-Бігар, Яс-Надькун-Сольнок та Са- больч-Сатмар-Берег;
 • – Південний Альфельд – області Бач-Кішкун, Бекеш та Чонгард.

Області поділені на 173 райони, одним із яких є Будапешт. Крім того,

функціонують 23 міста з правами медье.

Державний устрій

За державно-територіальним устроєм Угорщина – унітарна держава. За змістом правління – конституційна. За найбільш впливовим суб'єктом державної влади – парламентська. За формою правління – республіка.

Глава держави

Глава держави – Президент, який виражає національну єдність і гарантує демократичне функціонування державних органів. Віковий ценз для кандидатів у Президенти – 35 років. Обирається Президент Національними Зборами. Для того, щоб бути обраним, кандидат у Президенти має набрати 2/3 голосів у першому турі або отримати підтримку простої більшості голосів у другому турі. Строк повноважень Президента – п'ять років. Президент є командувачем збройних сил країни, призначає Главу Уряду, має право оголошувати стан облоги або надзвичайний стан. Він укладає міжнародні договори, акредитує і приймає послів, ініціює питання щодо проведення референдуму тощо. Президент може повернути прийнятий Парламентом закон на повторний розгляд. За деяких умов він має право розпустити Національні Збори, зокрема в разі їх фактичної нездатності обрати Прем'єр-міністра. Усі акти Президента контрасигнуються Прем'єр-міністром або іншим членом Уряду.

Якщо Президент тимчасово позбавлений можливості виконувати президентські обов'язки або якщо з будь-якої причини мандат Президента припиняється достроково, спікер Парламенту виконує повноваження Президента на період, поки заново обраний Президент не вступить на посаду.

Парламент має прийняти рішення щодо пропозиції, представленої Президентом, Урядом або будь-яким депутатом Парламенту, про те, що Президент тимчасово позбавлений можливості виконувати президентські обов'язки.

Під час заміщення Президента спікер Парламенту не може виступати членом Парламенту, а обов'язки спікера Парламенту виконує віце-спікер, призначений Парламентом.

Законодавча влада

Вищий законодавчий і верховний орган державної влади – однопалатні Національні Збори включають 199 депутатів, обраних на чотирирічний термін.

Національні Збори розробляють Конституцію Угорщини, приймають закони, затверджують державний бюджет і звіт про його виконання. Вони також приймають рішення про програму Уряду. У компетенцію Національних Зборів входить призначення загальнонаціонального референдуму.

У галузі зовнішньої політики, оборони і безпеки Національні Збори укладають найбільш важливі міжнародні договори. Крім того, Національні Збори вирішують питання про оголошення стану війни і укладення миру, оголошують (уразі війни або її загрози) надзвичайний стан і створюють Раду оборони.

Національні Збори обирають Президента Республіки, Голову Уряду, членів Конституційного суду, уповноважених Національних Зборів, голову і заступників голови Державної рахункової палати, голову Верховного суду і Генерального прокурора. За пропозицією Уряду і висновку Конституційного суду розпускають місцевий представницький орган, діяльність якого суперечить Конституції.

Національні Збори можуть оголосити про свій достроковий розпуск.

Депутатський мандат несумісний з будь-якими посадами в державі (за винятком членства в Уряді й посади політичного державного секретаря) і службою в армії та правоохоронних органах. Депутати мають право звертатися з інтерпеляції до Уряду, будь-якого його члена і генерального прокурора у справах, що входять в їх компетенцію.

Прийняття найважливіших законів, безпосередньо визначених у Конституції, потребує підтримки не простої, а кваліфікованої (2/3) більшості голосів присутніх депутатів.

Виконавча влада

Вищий орган державного управління – Уряд на чолі з Міністром-головою (Прем'єр-міністром). Міністра-голову обирають Національні Збори за пропозицією Президента Республіки більшістю голосів депутатів. Одночасно вони схвалюють програму Уряду. Міністрів призначає та звільняє з посади Президент Республіки за пропозицією Міністра-голови.

Згідно з Конституцією Уряд захищає конституційний лад, захищає й забезпечує права громадян, забезпечує виконання законів; спрямовує роботу міністерств та інших безпосередньо підпорядкованих йому органів, координує їхню діяльність; забезпечує розробку соціально-економічних планів і їх виконання; керує діяльністю збройних сил, поліції та органів охорони в період особливого становища, тобто стихійних лих і ліквідації їх наслідків, уживає необхідних заходів для збереження життя і майна громадян, громадського порядку і безпеки, бере участь у визначенні зовнішньої політики, від свого імені укладає міжнародні договори.

Актами Уряду є постанови і рішення, підписані Міністром-головою. У разі стану загрози Уряд за уповноваженням Національних Зборів може приймати постанови та вживати заходів, що відхиляються від окремих положень закону. Уряд має право змінити або скасувати будь-які рішення або заходи підлеглих органів (крім правових норм), які суперечать закону.

Уряд політично відповідальний за свою діяльність перед Національними Зборами. Він регулярно подає Парламентові звіти про свою роботу. Національні Збори шляхом виголошення недовіри Прем'єр-міністрові можуть відправити у відставку весь склад Уряду.

Міністерства: Секретаріат Прем'єр-міністра; сільського господарства; оборони; закордонних справ та торгівлі; людських ресурсів; внутрішніх справ; юстиції; національного розвитку; національної економіки.

Судова влада

Вища судова інстанція – Верховний суд, суди апеляційної інстанції – судові лави, суди першої інстанції – трибунали, нижча ланка судової системи – місцеві суди, суди трудової юстиції – трудові суди. У розгляді судових справ беруть участь громадяни (засідателі). Для підбору кандидатів на посади суддів створений такий орган, як Державна судова рада.

Спеціалізований орган конституційного контролю – Конституційний суд, суд дів якого строком на дев'ять років обирають Національні Збори. Суд ді Конституційного суду висуваються спеціальним (номінаційним) комітетом, до якого входять представники партійних груп у Парламенті.

Влада в територіальних одиницях

На всіх рівнях державно-територіального устрою шляхом прямих виборів строком на чотири роки утворюються представницькі органи місцевого самоврядування. Останні формують у своєму складі кабінети або бюро, які є їх виконавчими органами.

Орган представників обирається за змішаною виборчою системою населенням муніципалітету. Мер обирається населенням на чотири роки. Працює на постійній основі в муніципалітетах із населенням понад 3000 осіб. Нотаріус призначається органом представників, готує і допомагає в роботі органу представників і мера.

Основні повноваження муніципалітетів: місцевий розвиток, планування територій, захист довкілля, управління житлом, утримання громадського транспорту, соціальний захист, забезпечення початкової освіти, утримання доріг і кладовищ, водопостачання і водовідведення, забезпечення протипожежної безпеки, розвиток сфери культури.

Підготовка кадрів

Університет Корвінус (м. Будапешт) пропонує освітньо-професійні програми за кількома спеціальностями, але в основному його програми зосереджені в галузі економіки та управління. Університет входить у топ-50 в Financial Times European Masters у рейтингах управління.

Школа публічної політики, Центрально-Європейський університет пропонують магістерські програми з державного управління (МРА) та прагнуть залучити найобдарованіших студентів, які бажають здобути професійну освіту, що дасть їм змогу зробити інноваційний внесок у справі розв'язання першочергових проблем державної політики XXI ст.

Зовнішні відносини

Членство в міжнародних організаціях: ООН, ОБСЄ, РЄ, МВФ, МБРР, СОТ, НАТО, ЄС.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >