< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Здоров'я студентської молоді державного університету телекомунікацій на початку XXI століття

План

 • 1. Сучасне уявлення про здоров'я.
 • 2. Здоровий спосіб життя та чинники, що на нього впливають.
 • 3. Стан здоров'я студентської молоді на початку XXI століття. Питання для самостійної роботи.

Сучасне уявлення про здоров'я

Ступінь розвитку культури суспільства у значній мірі визначається рівнем розвитку, розкриття та використання індивідуальних здібностей людини. Поряд з цим необхідно особливо наголосити, що в системі загальнолюдських цінностей високий рівень здоров'я та фізичної підготовленості здебільшого визначає засвоєння усіх інших цінностей і, на наш погляд, виступає унікальним засобом, без якого зазначений процес стає малоефективним. У разі відсутності здоров'я, як свідчить життєвий досвід багатьох поколінь, найбільш видатні досягнення сучасної медицини не в змозі принципово вплинути на поступовий процес фізичної деградації людини.

Молодь – це майбутнє незалежної України. Поряд з цим вона вирішує багато проблем і в сьогоденні. Тому вона повинна бути психічно здоровою та фізично загартованою. Передбачалось, що здоров'я кожного наступного покоління поліпшуватиметься відносно постійно удосконалюю чого рівня технізації умов праці та покращення добробуту людини. Але тут з'являється маса таких чинників, про наявність яких ми й не підозрювали. Найбільшу стурбованість викликає те, що деякі з них, провокуючи виникнення, розвиток та негативну тенденцію різних захворювань, починають інтенсивно проявлятися уже у молодому віці (так звані фактори ризику). Серед них прискорення процесів виробництва та життя, швидка зміна екологічної ситуації, зниження фізичного навантаження і зростання нервово-психічних перевантажень; збільшення інформаційного потоку і навіть природні катаклізми та регіональні конфлікти. Все це разом взяте стимулює омолодження багатьох хвороб, які раніше були притаманні людям старших вікових угрупувань. У першу чергу це серцево-судинні та виразкові захворювання.

Кожен із нас бажає бути здоровим, так чому ж тільки дехто може похвалитися своїм здоров'ям? Чому, не дивлячись на збільшення у продажі все нових і нових ліків, наявність нових різних продуктів харчування, з кожним новим десятиліттям спостерігається стрімке зростання захворювань серцево-судинної, дихальної та нервової систем, ракових захворювань та захворювань пов'язаних з обміном речовин? А може, ми шукаємо здоров'я не там, де потрібно?

Ви тільки погляньте, яка могутня та сильна людина! Уже побувала на Місяці і незабаром ступить на інші планети Сонячної системи, створить штучне життя та розум, які будуть конкурувати з природними. Яка могутність людського розуму.

А ось і інші приклади життя сьогодення. Пройдіться вулицями Києва, ви зустрінете чимало людей, серед яких багато молоді, які човгають підошвами по асфальту, важко дихають, з надмірною масою, згаслим поглядом в очах. Вони жахаються перед стражданнями та смертю. Чи ця людина завоювала Космос, створила визначні музикальні твори, зробила визначні епохальні відкриття у різних галузях науки та техніки тощо? Звичайно, це одна і та ж людина. Людина, у своїй сутності, здебільшого, слабка. Вона залишається рабом свого тіла і своїх пристрастей. Невже хвороби та жахи ГУЛАГІВ та Бухенвальдів так і будуть слідувати по п'ятам за відкриттями подвійної спіралі та розщеплення ядра атома?

Звичайно, багато хто скаже: „Звичайно, ні! Наука, соціальний прогрес... тощо”.

Багато хто „за”. За прогрес і за науку. Однак, якщо тверезо розглянути проблеми здоров'я людини, то все виявляється не так просто то однозначно.

Переважна більшість населення різні публікації у ЗМІ та книги про хвороби та як досягти гарного здоров'я дуже люблять. Із задоволенням читають різні рекомендації: як харчуватися, яку дієту використовувати для вирішення тієї чи іншої проблеми; скільки , коли і які фізичні вправи використовувати. І кожен думає: „Все, розпочинаю!” Або про хвороби: які симптоми, ознаки? „Ні, у мене ще немає!” Які ліки з'явилися...Краще імпортні і дорогі. Якщо така жага до знань, то, здається, бери, пропагуй, і все нормально! Усі будуть здорові! Але, на жаль, дальше цікавості справа не просувається. Точніше, йде тільки в одну сторону, до хвороби. Де не потрібно докладати ніяких зусиль і декому навіть приємно: можна пожалітися близьким, друзям, знайомим, а інколи, навіть зовсім незнайомим людям у транспорті, які будуть співчувати, жаліти, радити, згадувати, які є у них болячки тощо.

Є багато різної літератури: більше про хвороби, менше – про здоров'я.

На мій погляд заслуговують ідеї, щодо здоров'я, видатного вченого-медика, експериментатора, палкого прихильника та пропагандиста здорового способу життя академіка Миколи Михайловича Амосова.

 • 1. У більшості хвороб винна не природа, не суспільство, а тільки сама людина. Частіше за все вона хворіє від лінощів та жадоби, але інколи і від нерозумності.
 • 2. Не майте надії на медицину. Вона непогано лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою. Поки що вона не може навчити людину, як стати здоровою.

Більш того: бійтеся попасти у полон до лікарів! Інколи вони схильні перебільшувати слабкості людини і могутність своєї науки, створюють у людей оманливі хвороби і видають векселя, які не можуть оплатити.

 • 3. Щоб стати здоровим, необхідно докласти свої зусилля, постійні та значні. Замінити їх не можна нічим. На щастя, людина настільки досконала, що повернути своє здоров'я може майже завжди. Тільки необхідні зусилля збільшуються по мірі настання старості та поглиблення хвороби.
 • 4. Величина будь-яких зусиль визначається мотивами, мотиви – значимість мети, часом та ймовірністю її досягнення. І дуже жаль, але ще й характером. На жаль, здоров'я як важлива мета, постає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю. Однак слабку людину навіть примара смерті не може надовго налякати: вона звикається з думкою про смерть, капітулює і покірно йде до свого логічного кінця. (А може, це і добре? „Не витрачайте, куме, сили, та йдіть на дно!” Кінець-το один і той же: роком раніше, роком пізніше...).
 • 5. Для здоров'я однаково необхідні чотири умови: фізичні навантаження, обмеження у харчуванні, загартування, час та уміння відпочивати. 1 ще п'ята – щасливе життя! На жаль, без перших умов воно здоров'я не забезпечить. Але якщо немає щастя в житті, то де знайти стимули для зусиль, щоб напружуватись і голодувати? Ось так!
 • 6. Природа милостива: достатньо 20-30 хв фізичної культури щодня, але такої, щоб задихнутися, спітніти і щоб пульс прискорився удвічі. Якщо цей час подвоїти, то буде взагалі відмінно.
 • 7. Необхідно обмежити себе у їжі. Підтримуйте особисту масу – зріст (у см) мінус, як мінімум, 100 (для жінок – 105).
 • 8. Уміти розслаблятися – наука, але до неї потрібен ще й характер. Якщо б він був!
 • 9. Про щасливе життя. Кажуть, що здоров'я – щастя уже саме по собі. Це помилка: до здоров'я легко звикнути і перестати його помічати. Разом з тим воно допомагає добитися щастя у сім'ї та успіхів на роботі. Допомагає, але не визначає. Правда, хвороба – це уже точно – нещастя.

Так є сенс боротися за здоров'я? Подумайте! Для молоді. Зрозуміло, ви здорові, і рано вам морочити собі голову думками про майбутні хвороби. Але... час швидкоплинний. Не встигнете оглянутися, як відсвяткуєте тридцятиліття, і настане перша декада, коли потрібно думати про майбутнє... Крім того – і зараз уже не усі ви володієте добрим здоров'ям.

До слів Μ. М. Амосова можна додати. Наприклад, згідно даних студентської поліклініки, якщо із загальної кількості першокурсників 2003-2004 навчального року, що поступили до Національного університету біоресурсів і природокористування України за станом здоров'я до спеціальної медичної групи було віднесено 21,0 %, то на початку 2005-2006 – уже 30,0 %. І ця цифра далека від дійсного стану речей. Скільки студентів на початку другого семестру приносили довідки про переведення їх до спеціальної медичної групи або ж і зовсім звільнених від практичних занять від фізичної культури? Так, що є над чим задуматися нашій молоді.

Амосов Μ. М. наводить приклад у своїй книзі „Энциклопедия Амосова. Алгоритм здоровья”, що до нього часто приходили перелякані хлопці і дівчата, які трималися за ліву половину грудей, жалілися на серцебиття і розгортали рулони електрокардіограм. На щастя, у більшості з них ніякої хвороби не було, окрім де тренованості. Він говорить, що подивившись на такого на рентген: серце у нього маленьке – стиснулось від бездіяльності. Йому б бігати або хоча б танцювати щодня, а він сидить за книжками і цигарку з рота не виймає. І спить уже з таблетками. Наскільки шкідливі куріння і алкоголь – загальновідомо.

Давньогрецький філософ Сократ відзначав: „Здоров'я – не все, але все без здоров'я – ніщо”. Бути живим мало, потрібно бути живим і здоровим. Здоров'я як наукова проблема охоплює комплекс медико- біологічних, психологічних, фізкультурно-оздоровчих, соціальних, економічних та інших наук.

Єдиного визначення поняття „Здоров'я” немає. Це, зрозуміло, призвело до того, що кожний із спеціалістів визначення поняття „Здоров'я” розглядає із позиції своєї науки чи навіть з вужчих позицій – відповідно до спрямувань своїх досліджень. Внаслідок цього з'явилося багато різних визначень терміну „Здоров'я”. За даними Е. Г. Буліч, І. В. Муравова (1997) та наших (2002) нині нараховується 105 визначень здоров'я. Ось тільки деякі з них.

Так Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визначає: „Здоров'я – це стан повного фізичного, душевного та соціального добробуту, а не лише відсутність фізичних дефектів”.

Життя організму визначається чотирма соками – кров, флегма, чорна жовч і жовта жовч. В основі цих соків лежать різні сполучення чотирьох первісних основ природи: тепла, холоду, сухості та вологості. Природа людини „фізис” – зводиться до того чи іншого розподілення та змішування різних соків в організмі, пропорційне співвідношення соків (краза) зумовлює здоров'я (Гіппократ).

Здоров'я людини – щастя. Найбільше щастя полягає у пречудовій мудрості. Людське щастя розкривається у розсудливості та цнотливості. Насолода людини – у діяльності, а фізичний стан має поєднуватися з душевною активністю (Арістотель).

У тілі людини є чотири соки: кров, флегма, жовта та чорна жовч. Кров знаходиться в артеріях і венах, флегма – у мозку, жовта жовч – у печінці, чорна жовч – у селезінці. Якщо соки змішані у певних кількостях і нормальні, – людина здорова (Ібн Сіна).

Здоров'я – це стан організму, коли немає хвороб (Μ. М. Амосов).

Здоров'я являє собою гармонійну сукупність структурно-функціональних можливостей організму, адекватних до навколишнього середовища і забезпечують організму оптимальну життєдіяльність, а також повноцінну фізичну та розумову працездатність (Г. Л. Апанасенко, Л. О. Попова, 2000;Р. Т. Раєвський, С. М. Канішевський, 2008; С. І. Присяжнюк, 2012).

Отже, фахівці оцінюють здоров'я за найрізноманітнішими ознаками. Різноманітність уявлень про здоров'я була і залишається природним результатом браку, обмалі знань про сутність здоров'я, яке за усією виключною цінністю його для кожної людини і усього суспільства – все ще залишається феноменом, що розглядається з різних, нерідко діаметрально протилежних позицій. Ось чому настільки важливі знання про сутність здоров'я, тих чинників та процесів, які формують цей стан.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >