< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вплив рухової діяльності на організм людини

Рухова діяльність, заняття фізичними вправами, спортом надають багатосторонній вплив на організм, що проявляється як на конкретному занятті і після його закінчення (терміновий ефект), так і у вигляді сумарного результату впливів численних тренувань (кумулятивний ефект).

Терміновий ефект складається з цілого ряду змін у роботі органів і систем (зростає частота пульсу, дихання, активізуються обмінні процеси), ступінь вираженості яких залежить від складності, тривалості та інтенсивності м'язової діяльності. Зміни, що виникли в період тренування, згладжуються в найближчий період відновлення.

Кумулятивний ефект характеризується більш значними, широко вираженими, стійкими функціональними і структурними змінами в організмі, за якими можна відрізнити треновану людину від нетренованої.

Кісткова система

Кісткова система складається з понад 200 кісток, з'єднаних за допомогою суглобів у рухливі зчленування, утворюючи скелет.

Скелет служить опорою для тіла, захищає внутрішні органи від зовнішніх впливів, виконує рухову функцію. Вага скелета людини складає 18,0 % загальної маси тіла.

Кісткова тканина являє собою складний орган, пронизаний нервовими волокнами, кровоносними і лімфатичними судинами. До її складу входять:

  • • неорганічні речовини – 50,0 %, що додають кісткам міцність і твердість;
  • • органічні речовини – 25,0 %, що роблять кістки пружними і еластичними;
  • • вода – 25,0 %.

Встановлено, що щодня в організмі оновлюється від 10,0 до 20,0 % мінеральних речовин кісткової тканини.

За весь період росту людини маса кісткового скелета зростає майже в 24 рази. Кістки збільшуються в довжину і товщину. На обох кінцях кісток є прошарок хряща, по мірі окостеніння якого, вони стають довшими. Товщина кісток збільшується за рахунок нових шарів кісткової тканини, утворених окістям.

Кістки розвиваються тим активніше, чим інтенсивніше діяльність оточуючих їх м'язів, оскільки харчування кісткової тканини залежить від повноцінності кровопостачання працюючих м'язів. При виконанні різних рухових дій кістки піддаються скручуванню, здавлення, розтягування, внаслідок чого в них збільшується надходження органічних речовин. Під впливом тренувальних занять в кістковій тканині відбуваються структурні зміни, завдяки яким кістки набувають більш високу механічну міцність.

У місцях прикріплення м'язів (сухожиль) на поверхні кісток є гребені, горби, шорсткості. Вони виражені тим більше, чим сильніше розвинені м'язи. Наприклад, під впливом тренувальних навантажень у штангістів змінюється форма лопатки і потовщується ключиця, у бігунів відбувається потовщення великої гомілкової кістки і т.д. Такі зміни носять адаптаційний характер і протікають як сприятливі, прогресивні, пов'язані з робочою гіпертрофією. Загальні адаптаційні зміни мають місце у всіх кістках скелету, а локальні – в найбільш навантажених його відділах (у метальників – права рука, у стрибунів – поштовхова нога та ін).

Відриви м'язів:

  • – відриви м'язів у дорослих відбуваються на рівні прикріплення сухожилля до кістки;
  • – у дітей і підлітків замість відриву м'язів частіше відбуваються відривні переломи;
  • – відриви частіше трапляються в області сідничного бугра, повздовжнього гребеня, верхньої або нижньої передньої клубової ості, лобкової кістки і великого чи малого рожна стегнової кістки.

Причиною відриву зазвичай стає занадто сильне скорочення м'язів. Лікування більшості відривів – консервативне.

Позитивний вплив фізичних навантажень на кісткову систему

  • 1. Інтенсивність розвитку кісток збільшується пропорційно інтенсивності діяльності оточуючих її м'язів, оскільки харчування кісткової тканини залежить від повноцінності кровопостачання працюючих м'язів.
  • 2. При виконанні різних рухових дій кістки піддаються скручуванню, здавленню, розтягуванню, внаслідок чого в них збільшується надходження органічних речовин.
  • 3. Кістки набувають більш високу механічну міцність.
  • 4. Попередження відривів сухожиль за рахунок зміцнення і збільшення горбистостей і горбів на кістках (місць прикріплення сухожиль).
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >