< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зниження негативного впливу на навколишнє природне середовище під час експлуатації рухомого складу залізничного транспорту

До рухомого складу висувають певні вимоги щодо забезпечення екологічної безпеки у районах або на трасах їх експлуатації. Ці вимоги формують на підставі природоохоронних норм і правил і закладають у проекти у вигляді параметричних характеристик, обов'язкових до реалізації під час виготовлення та експлуатації рухомого складу.

Дотримання параметричних характеристик контролює екологічна експертиза. До основних параметричних характеристик рухомого складу, що обмежує його вплив на навколишнє середовище та здоров'я людей, належать надійність, гранично допустимі концентрації шкідливих речовин у викидах двигунів внутрішнього згоряння, гранично допустимі рівні шуму й вібрації, рівнів звукових і світлових сигналів, гальмівний шлях при різних швидкостях руху. Крім нормованих параметричних характеристик рухомого складу, на навколишнє природне середовище впливають і ненормовані фактори, що підлягають контролю: розсіювання сипких вантажів під час їх навантаження, вивантаження й транспортування; розлив нафтопродуктів і рідких отруйних та небезпечних рідин; імовірність вибухів і пожеж під час перевезення вантажів, загоряння лісів, рослинності й штучних споруд від іскор вихлопів двигунів та ін.

Утилізація відходів залізничного транспорту

Основними видами вторинних ресурсів при ремонті шляхів є бетонні та дерев'яні шпали, зношені рейки, деталі кріплення рейок, щебінь і пісок. Старі бетонні шпали використовують як фундамент під час будівництва господарсько-побутових і спортивних споруд або реалізують власникам дачних ділянок для фундаментів під теплиці, лазні й будиночки. Старі дерев'яні шпали можуть служити хорошим матеріалом для будівництва нежитлових приміщень (сховищ, складів).

Пісок і щебінь утилізують і використовують при будівництві різних споруд. Кріпильні деталі підлягають відновленню або їх переробляють у нові вироби.

Технологічний процес виготовлення виробів з відходів деревини включає операції з сортування відходів, їх подрібнення, приготування вихідної сировини з деревної крихти, смоли і затверджувана, пресування виробів. Заслуговує на увагу виготовлення з відходів деревини композиційних матеріалів для підшипників різного виробничого устаткування.

Термопластичні полімери (поліетилен, полістирол, полівініл, поліпропілен та ін.) легко переробляють в основну або допоміжну продукцію тиском і теплотою. Поліетиленові (плівка, крихта, браковані деталі) – чудовий матеріал, з якого можна виготовляти труби, тару та іншу продукцію широкого споживання.

Відходи термореактивних пластмас переробляють і використовують як добавки і як будівельний матеріал.

Відходи гуми подрібнюють на гумову крихту, яка є гарним матеріалом для виготовлення бігових доріжок стадіонів, спортивних споруд, настилів у промислових будівлях теплоізоляційних панелей та іншої продукції.

Найважливішим напрямом утилізації відходів мастил на підприємствах залізничного транспорту є регенерація відпрацьованих олив і відновлення властивостей шляхом різних добавок.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >