Служба підтримки:

Київ +38 (050) 653-07-96

Навигация
 
гере-гос
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ГОРОДНИЧИЙ

- за часів Київ. Русі урядовець, котрий наглядав за розбудовою міста, зокрема контролював спорудження укріплень. В укр. містах, що входили до Литовської д-ви, Г. називалися коменданти великих фортець; вони безпосередньо підпорядковувалися великим князям і пани-раді. У Моск. д-ві — представник місц. адміністрації. Г. (іноді під назвою городових прикажчиків) займалися військ.-адм. справами (наглядали за міськими укріпленнями, громад, порядком тощо). У 16—17 ст. їх призначали (це була прерогатива воєводи) з місц. дворян і бояр. У Росії та Україні в кін. 18 — 1-й пол. 19 ст. Г. — адміністратор, який відав справами повіт, міста. Г. призначали у ті міста, де не було комендантів, їхні функції визначалися передусім у таких правових актах, як «Установлення про губернії» 1775 і «Статут благочиния або Поліцейський» 1782. Так, за «Установленням...» Г. мав дбати про безпеку міста, його впорядкованість і належний сан. стан, піклуватися про жебраків та вбогих, опікуватися казен. закладами, наглядати за мірами та вагами, охороняти «благопристойність і порядок». На Г. було покладено і поліц. функції. Призначалися сенатом за поданням намісника, підпорядковувалися безпосередньо губернаторам і губернським правлінням.

«Статут благочиння...» започаткував складну систему міської поліції. При Г. було утворено спец, орган — управу благочиння, яка складалася почасти з чиновників, почасти з виборних осіб (два пристави — з крим. і цив. справ і два ратмани — виборні члени управи благочиння, котрих обирали міські збори). Г. виконував обов'язки голови управи. Водночас він, за особливим наказом, завідував поліц. справами в місті. Згідно з цим наказом Г. та управа повинні були дбати про благоустрій і «пристойність» міста, наглядати за громадами, театр, виставами тощо. Крім того, на Г. та управу покладалися певні суд. функції (розгляд дрібних крим. і цив. справ). Г. допомагали пристави, квартальні наглядачі і квартальні поручики, яких обирали городяни зі свого середовища на 3 роки. Г. як поліцмейстери призначалися не лише в губ. міста, а й у великі повітові центри. «Міське положення» 1785 не внесло істотних змін у роль Г. у системі міськ. управління. За царя Олександра І рекомендувалося призначати Г. офіцерів, звільнених зі служби внаслідок поранення, а також відставних військ, і цив. чинів, які часто не мали ні відповідного досвіду, ні знань. Посаду скасовано з ухваленням Тимчасових правил про устрій политії у повітах та містах (25.ХІІ 1862).

Літ.: Ерошкин Н. П. Очерки истории гос. учреждений до-рев. России. М., 1960.

В. Д. Гончаренко, О. Н. Ярмиш. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]