Служба підтримки:

Київ +38 (050) 653-07-96

Навигация
 
контр-корс
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

КОНТРАКТ ТРУДОВИЙ

- особлива форма трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність (у т. ч. матеріальна) сторін, умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в т. ч. дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін (ст. 21 Кодексу законів про працю України). Механізм застосування контрактної форми викладений у Положенні про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженому пост. КМ України «Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору» від 19.III 1994. Положення визначає порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) працівників на підприємства, в установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та галуз. приналежності, а також до гр-н. Це Положення не поширюється на керівників підприємств держ. форми власності.

При досягненні домовленості про умови К. т. сторони повинні враховувати положення ст. 9 КЗпП України і не включати в контракт положення, які погіршують становище працівника порівняно з умовами, передбаченими зак-вом, угодами і колективним договором. Зак-вом встановлена обмежена сфера застосування К. т. Прийняття (наймання) на роботу працівників шляхом укладення К. т. з власником або уповноваженим ним органом, гр-нином може здійснюватись у випадках, прямо передбачених зак-вом.

Контрактна форма труд, договору застосовується лише щодо працівників, які влаштовуються на роботу за труд, договорами, укладеними: на визначений сторонами строк; на час виконання певної роботи. Тобто К. т. — це строковий договір, тому на нього поширюється дія п. 2 ст. 36 КЗпП, згідно з яким закінчення строку договору є підставою для його припинення у всіх випадках, за винятком того, коли труд, відносини продовжуються і жодна із сторін не вимагає їх припинення, якщо інше не передбачено зак-вом.

Сторони при укладенні К. т. можуть встановлювати коло додаткових умов договору. Це стосується і підстав дострокового припинення договору, крім встановлених законом. У разі розірвання К. т. з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з підстав, установлених у К. т., але не передбачених чинним зак-вом, звільнення проводиться за п. 8 Ст. 36 КЗпП з урахуванням гарантій, встановлених зак-вом і К. т. Якщо сторонами не виконуються або неналежно виконуються зобов'язання, передбачені К. т., то він може бути достроково розірваний з попередженням відповідної сторони за два тижні.

К. т. підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за К. т., порушення власником або уповноваженим ним органом зак-ва про працю, невиконання чи неналежного виконання ним зобов'язань, передбачених К. т., та з ін. поважних причин. Звільнення у цьому випадку проводиться відповідно до ст. 39 КЗпП. За два місяці до закінчення дії К. т. за угодою сторін його може бути продовжено або укладено на новий строк. Своєрідним засобом забезпечення стабільності труд, відносин, що виникли внаслідок укладення К. т., може бути застосування взаєм, відповідальності за дострокове його розірвання, передбаченої безпосередньо контрактом. К. т. укладається обов'язково у письм. формі у двох примірниках (по одному для кожної сторони), які мають однакову юрид. силу. Він набуває чинності з моменту його підписання або з дати, вказаної у ньому, і може бути змінений лише за угодою сторін, укладеною також письмово. К. т. є підставою для видання власником або уповноваженим ним органом наказу (розпорядження) про прийняття працівника на роботу.

Зак-вом передбачені типові форми К. т. з різними категоріями працівників.

С. В. Дріжчана. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   контр-корс   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]