Служба підтримки:

Київ +38 (050) 653-07-96

Навигация
 
контр-корс
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

КОРАН

(араб. букв. — читання) — священна книга мусульман. Вважається, що К. існує вічно, зберігається в Аллаха, який передав його як одкровення пророкові Мухаммеду. К. - основа релігії ісламу, одне з основополож. джерел (разом з Суною) мусульманського права. У К регламентовано реліг. обряди, моральні приписи, правові настанови, визначено звичаї та традиції, дано вказівки щодо укладу житія і способу поведінки мусульман. Тексти К. проголошуються під час молитов, на держ. і сімейних святах, у повсякден. житті. Образи і мотиви К. насичують л-ру народів мусульм. світу. К. складається з промов і проповідей, пророчих одкровень, повчальних, історичних та реліг. оповідей про долю давніх народів і пророків — посланців Аллаха, притч і заклинань, етико-моральних і обрядових приписів. Вони виголошувалися з 610 по 632 рік перед різною аудиторією, у зв'язку з різними подіями. Основний хронол. поділ К. — меккські і мединські сури (глави). Перші охоплюють період до переселення Мухаммеда з Мекки в Ясриб (Медину) 622 і становлять більшу частину К. (90 сур). Другі створювалися з 622 по 632 рік. Меккські сури складаються з 3 періодів, кожний з яких має свої особливості лексики і стилю. Ці сури поділяються на поетичні (48). рахманські (від найменування Бога — Рахман Милосердний, яке існує поряд з іменем Аллах (21), та пророчі (21). До мединського періоду належать 24 сури. Деякі сури включають аяти (фрагменти фраз) різних періодів. Ранні частини К. — це пристрасні монологи про монотеїстичність і всемогутність Аллаха («Немає Бога, крім Аллаха, і Мухаммед — посланець Аллаха»), про неминучу розплату в Судний день для тих, хто не сповідує іслам. Значна частина К. контамінується з текстами Біблії та її персоналіями: Адам, Нух (Ной), Ібрахим (Авраам), Муса (Мойсей), Іса (Ісус Христос), які в К. теж вважаються посланцями Аллаха. У 651 збережені в пам'яті і у приват, записах одкровення Мухаммеду були зібрані і зведені в єдиний список, текст якого був проголошений єдино повним і правдивим словом Аллаха. Визнані при складанні цього списку справжніми, тексти К. становлять 114 сур, що розміщені за форм, ознакою: найдовші сури — на початку, короткі — в кінці. К. — це монолог Мухаммеда, діалог між Богом і людьми, між Мухаммедом і його слухачами.

К. є передусім реліг.-філософським і законод. документом. У ньому містяться положення і норми мусульм. права стосовно шлюбно-сімейних взаємин, означені роль, обов'язки і права чоловіка та жінки в сім'ї, процедура оформлення майнової спадщини і прав власності (2, 4, 22, 24, 33, 61 та 65 сури), ставлення мусульман до язичників, іудеїв і християн (5, 8 та 22 сури). К. водночас є унікальною істор.-культур. пам'яткою Аравії кін. 6 — 1-ї чв. 7 ст., літ. твором, психол. документом, в якому закарбовані етапи еволюції особистості Мухаммеда, його становлення як віровчителя, законодавця, судді, держ. діяча, дипломата і політика. Це — давня пам'ятка прози араб, мовою. Сприйняття К. як слова Аллаха відіграло винятково важливу роль у формуванні літ. мови араб, народів і зростанні їх авторитету в країнах Азії та Африки.

П. Л. Яроцький. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]