Служба підтримки:

Київ +38 (050) 653-07-96

Навигация
 
н-наук
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

НАДРОКОРИСТУВАННЯ

- використання ділянок надр для видобування корисних копалин, а також для потреб, не пов'язаних з видобувною галуззю. Кодекс України про надра виділяє Н. для: 1) геол. вивчення надр, у т. ч. для досл.-пром. розробки родовищ корисних копалин загальнодерж. значення; 2) видобування корисних копалин; 3) буд-ва та експлуатації підзем. споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у т. ч. споруд для підзем. зберігання нафти, газу та ін. речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів в-ва, скидання стічних вод; 4) створення геол. територій та об'єктів, що мають важливе наук., культур., сан.-оздоровче значення (наук, полігони, геол. заповідники, заказники, пам'ятки природи, лік., оздоровчі заклади та ін.). Цей перелік осн. видів користування надрами не є закритим. КпН України передбачає можливість використання надр і для задоволення ін. потреб. Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, гр-ни України, а також іноз. юрид. особи та гр-ни. Надра надаються у пост, або тимчас. користування. Постійним визнається Н. без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове Н. може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 20 років). У разі необхідності строки тимчасового Н. може бути продовжено. Перебіг строку Н. починається від дня одержання спец, дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше. Ліцензії на користування надрами у межах конкр. ділянки з відповід. метою надаються спеціаліз. підприємствам, установам і організаціям, а також гр-нам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-тех. та екон. можливості для Н. Ліцензії на Н. надаються після поперед, погодження з відповідною місц. радою питання про надання зем. ділянки для зазнач, потреб, крім випадків, коли в наданні зем. ділянки немає потреби. Щодо окр. видів Н. чи окр. користувачів надр зак-вом України можуть встановлюватися певні обмеження.

Зем. ділянки для потреб, пов'язаних з Н., надаються у порядку, встановленому зем. зак-вом України. Зем. ділянки для Н. за заг. правилом надаються користувачам надр після одержання ними спец, дозволу (ліцензії) на Н. чи гірничий відвід. Виняток з цього правила передбачений ст. 23 КпН України. Він стосується землевласників і землекористувачів, які в межах наданих їм зем. ділянок мають право без спец, дозволів (ліцензій) та гірничого відводу видобувати для своїх госп. та побут, потреб корисні копалини місц. значення — торф заг. глибиною розробки до 2 м і прісні підземні води до 20 м, а також використовувати надра для госп. і побут, потреб. Видобування корисних копалин місц. значення і торфу із застосуванням спец. тех. засобів, які можуть призвести до небажаних змін навкол. природ, середовища, погоджується з місц. радами та органами М-ва екології і природ, ресурсів України на місцях. Місц. ради при наданні зем. ділянки для розробки родовищ корисних копалин місц. значення одночасно надають у користування і надра. Закон України «Про режим іноземного інвестування» (1996, зі змінами і доп. 1999 та 2000), регламентуючи види іноз. інвестицій, передбачає можливість їх здійснення у вигляді права на Н., наданого відповідно до зак-ва або договорів, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно із законами (процедурами) країни інвестора або міжнар. торг, звичаями. Зак-во передбачає також вимоги щодо зберігання та видалення з надр відходів. Так, згідно зі ст. 33 Закону України «Про відходи» (1998), захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спец, досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених зак-вом України. Правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів, що займаються розвідкою, розробкою, видобуванням та переробкою корисних копалин і веденням гірничих робіт, буд-вом, ліквідацією або консервацією гірничих підприємств, н.-д. роботою, ліквідацією аварій у межах тер. України, її конт. шельфу і виключної (морської) екон. зони незалежно від їх форми власності та підпорядкування, а також гр-н України, іноз. юрид. та фіз. осіб, осіб без громадянства регулюються Гірничим законом України (1999).

Правовідносини у сфері Н. гірничих підприємств, що здійснюються на підставі угоди про розподіл продукції, регулюються Законом України «Про угоди про розподіл продукції» (1999) і відповід. угодою. Н. за угодою про розподіл продукції регулюється положеннями названого закону, якщо інше не передбачено зак-вом, та угодою про розподіл продукції.

Н. Р. Малишева. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]