Служба підтримки:

Київ +38 (050) 653-07-96

Навигация
 
н-наук
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

НАДВІРНИЙ СУД

— одна з ланок суд. системи в Росії, запроваджена 1719 під час проведеної Петром І суд. реформи, що мала за мету відокремити суд від заг. адміністрації введенням двох самост. суд. інстанцій: нижніх (провінційних і городових) і надвірних судів. Н. с. як суд. установи існували (з перервами) до 1866 в ряді регіонів Рос. імперії. Вони мали бути запроваджені в кожній губернії. Фактично ж Н. с. функціонували тільки в Санкт-Петербурзі, Москві й у таких губ. містах, як Казань, Курськ, Ярославль, Воронеж, Нижній Новгород, Смоленськ, Тобольськ. Відали крим. і цив. справами.

З 1720 Н. с. стали найвищою суд. інстанцією з крим. і цив. справ, що розглядалися в про-вінц. і городових судах. З цих судів справи надходили до Н. с: у порядку апеляції за ініціативою сторін, якщо нижчий суд вирішив справу упереджено; за ініціативою самого суду, якщо він завагався вирішити справу по суті; за вказівкою вищої інстанції. Віданню Н. с. підлягали також крим. справи за злочинами, за які передбачалася смертна кара або політ, смерть. У свою чергу, апеляц. інстанцією для Н. с. була Колегія юстиції. Сторони могли подати скаргу не тільки на «неправе» суд. рішення Н. с, а й на несправедливе проведення слідства. Отримавши скаргу, Колегія юстиції обговорювала, чи були підстави для перенесення справи з Н. с. Траплялося, що вона доручала переглянути справу тому ж Н. с, на рішення якого до неї надходила скарга. Діяльність Н. с. грунтувалася на колег, засадах. До його складу входили президент, віце-президент і кілька асесорів. Президент суду призначався Сенатом згідно з указом «Про посади Сенату» від 27.IV (8.У) 1722. Указом «Про встановлення посад прокурорів у надвірних судах і про межі компетенції надвірних судів у справах за доносами фіскальських та інших людей» від 18(29).І 1723 засновувалась посада прокурора при Н. с. У перші роки існування Н. с. вони діяли незалежно від місц. адміністрації, але з 1722 президентами майже всіх Н. с, що існували в Рос. імперії, стали за посадою губернатори (або віце-губернатори). Виняток становили Н. с. Санкт-Петербурга і Москви. 1727 Н. с. були ліквідовані. 1775 Катерина II здійснила радик. реформу місц. управління і суду. Н. с. були знову створені в столич. містах імперії (Санкт-Петербурзі й Москві). Спочатку вони складалися з верхнього і нижнього Н. с. Перші з них були апеляц. інстанцією для других і, в свою чергу, перебували під апеляцією такої ланки суд. системи Рос. імперії, як Палата цив. і крим. справ. 1798 у Санкт-Петербурзі, а 1799 у Москві Н. с. було ліквідовано, проте 1802 вони знову відновлюються з поперед, компетенцією. Припинили своє існування столичні Н. с. 1866 у зв'язку з проведенням суд. реформи 1864. До компетенції столичних Н. с. входив розгляд крим. і судових справ іногородніх, а також різночинців, які не мали нерухомої власності в межах столич. губерній. 1797 утв. Волинський Н. с. (Житомир), завданням якого було провадження справ Волинської, Подільської і Мінської губерній. 1798 Волинський Н. с. був уповноважений виступати апеляц. інстанцією для магістратів Київ, губернії у справах старостинських і міст. Указом від ЗІ.ХІІ 1802 (12.1 1803) Волинський Н. с. було ліквідовано.

В. Д. Гончаренко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]