Служба підтримки:

Київ +38 (050) 653-07-96

Навигация
 
е
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ЕДИКТ

(лат. edictum, від edicere — оголошувати, наказувати) — 1) у римському праві публічна заява, припис, наказ магістрату, з яким він звертався до всього населення; 2) особливо важливий указ імператорів і королів у різних д-вах.

У Давньому Римі Е. називали насамперед заяву, що містила програму діяльності магістрату (претора, принцепса тощо), яку він оголошував при вступі на посаду. Е. мав силу протягом року виконання магістратом своїх обов'язків. З-поміж Е. найбільш значущими були Е. судових магістратів, що стали єдиними у своєму роді джерелами права, яких не знало жодне ін. зак-во. Важливе місце в історії рим. права посідають Е. преторів та Е. принцепсів.

Посаду претора було введено 366 до н. е. Від 247 до н. е. почали обирати двох преторів: міського і перегринського; пізніше їх кількість довели до 18. Міський претор керував правосуддям у Римі, перегринський — вирішував майнові спори, що виникали між перегринами або перегринами, з одного боку, і рим. гр-нами — з другого. Перед вступом на посаду претор виголошував Е.: викладав правила судочинства, обов'язкові як для усього населення Риму, так і для самого претора протягом року, на який він обирався. Після закінчення його повноважень ці правила втрачали силу. Новообраний претор оголошував власний Е., вивчивши аналогічні заяви своїх попередників. Правила, ефективність яких була доведена практикою і які виявлялися придатними для регулювання нових відносин, використовувались у новому Е. Нежиттєздатні правила відмирали, не набувши застосування у наступних Е. Спочатку претор намагався лише заповнювати прогалини в цив. праві. Проте з розвитком сусп. відносин цього вже було недостатньо, і претор почав вносити корективи та доповнення у цив. право, пристосовуючи його норми до потреб часу. Склалася досить парадоксальна ситуація. З одного боку, претор не міг творити право, оскільки не був уповноважений скасовувати застарілі норми цив. права і створювати власні — це виходило за межі його влади. З другого боку, введені певним претором правила в силу їх відповідності інтересам рабовласників і вимогам часу застосовувалися і в Е. наступних преторів. Відтак вони переходили від покоління до покоління, поступово перетворюючись на правові норми — преторське право. Керуючись принципом справедливості, претор міг відмовити в захисті там, де за нормами цив. права його належало надати, і захищати нові відносини у випадках, коли нормами цив. права це не передбачалося. Фактично незаконна діяльність претора не лише дістала визнання рабо-власн. сусп-ва, а й стала формою оновлення, оздоровлення та вдосконалення правового регулювання майнових відносин у респ. Римі.

Принцепси могли видавати Е. в будь-який період свого правління. В Е. принцепс оголошував більш чи менш широким колам населення про своє рішення щодо конкр. питання, здебільшого у сфері публічного права, і це рішення було обов'язковим для усіх, кому адресувався Е. У сферу приват, права Е. принцепсів вносили мало нового. Вони зберігали силу і після смерті автора, поки їх не скасовував хтось із його наступників.

Літ.: Бартошек М. Рим. право. М., 1989.

О. А. Підопригора. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   е   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]