< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ЛУБЕНЕЦЬ Тимофій Григорович

Український педагог, діяч народної освіти

Народився 21 лютого 1855р. в м. Кролевець (нині Сумської області). У 1873 р. закінчив Чернігівську земську вчительську семінарію. Був учителем початкової школи, початкового училища, інспектором народних училищ при Управлінні Київського навчального округу, експертом науково-навчального відділу Всеросійської художньо-промислової виставки в Нижньому Новгороді.

У 1883—1889 рр. викладав у Київській гімназії, на жіночих курсах. У 1889 р. — інспектор народних училищ Київської губернії. Виступав за впровадження загальнообов’язкової початкової освіти, за навчання рідною мовою, зв’язок школи з життям. Приділяв велику увагу проблемам народного вчителя.

Т. Лубенець — автор понад 30 підручників, навчальних і методичних посібників з питань навчання і виховання. Серед них такі: »Педагогічні бесіди», »Загальнокорисний задачник», »Зернышко» (для учнів перших—четвертих років навчання), »Руководство к »Зернышку», »О наглядном преподавании», »Читанка» для 1—3 класів, »Родная нива», »Письменные самостоятельные работы в начальной школе», »Перша читанка для трудових шкіл», »Арифметичні задачі». Внеском у методику навчання були методичні посібники »Сочинения по картинам», »Педагогические беседы», »Методика арифметики» та ін. Велику увагу приділяв проблемам сімейного виховання (»Як батьки повинні поводитися з дітьми»).

Т. Лубенець був послідовником К. Ушинського. Обстоював демократичні, гуманістичні ідеї в педагогіці. Через усю його спадщину та особисту діяльність проходить ідея зв’язку навчання, виховання, вчителя з життям. У розробці педагогічних творів виходив із положень світової науки, власного досвіду результатів досліджень, прагнув навчати дітей на близькому і цікавому для них матеріалі. У 1876 р. в першому задачнику вмістив загальноосвітній матеріал. До умов задач уводив відомості з різних галузей знань, збагачуючи для вчителів і учнів зміст рекомендованих завдань.

Т. Лубенець вважав, що справжня школа має бути школою загальної обов’язкової освіти. Помер 14 квітня 1936 р.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >