< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Сила і привабливість християнства

Християнство – найбільш поширена світова релігія, яка потужно впливає на уми і почуття людей протягом більш ніж 2 тис. років, яка нині нараховує у своїх лавах понад 2 млрд. осіб. У чому ж полягає сила, привабливість і чарівність християнської віри?

Могутня притягальна сила християнства полягає передусім у вірі в чудесне Воскресіння Христове. Якби не було Воскресіння Христового, було б підірвано саму віру в Бога, віру в добро та Його перемогу; в такому разі був би втрачений сенс самого життя. Якби померлий Христос не воскрес, то на Голгофі сталося б найбільше торжество зла над добром і диявола над святим та ідеальним. І чи не стало б тоді людське життя справді лише "безглуздим і дурним жартом", або, за висловом великого письменника-християнина, "диявольським водевілем"? Голгофський хрест підтвердив перед Всесвітом, що плата за гріх – смерть. У передсмертному вигуку Спасителя "Звершилося!"[1] пролунав смертний вирок сатані. Син Божий пройшов через ворота могили, "щоб смертю позбавити сили того, хто має владу смерті, тобто диявола"[2]. Христос воскрес, і ми радіємо. "Радіємо не тільки тому, що Сам Христос Воскрес, – ішлося в Пасхальному посланні Патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета, – а й тому, що й ми воскреснемо: воскреснуть усі померлі". Невіруюча людина каже: "воскресіння мертвих неможливе". Справді, чи можуть воскреснути всі померлі? Християнин відповідає: так, оскільки в Бога немає нічого неможливого. Якщо Він із нічого сотворив цей прекрасний світ, то тим паче Він може воскресити тіло, яке вже існувало, але перетворилося на прах. Воскресіння Христове дає християнам силу жити, боротися зі злом, із гріхом насамперед у самих собі, – і бути впевненими, що правда завжди перемагає, що любов сильніша за смерть. Воскресіння Христове переконує в тому, що Бог не допустить торжества зла над добром, що Він не залишив наодинці кожного з нас як Своє творіння.

Великдень (Великий День) для українців – це святковий день перемоги життя над смертю. Ніде в світі так урочисто й піднесено не святкують Воскресіння Христове, як в Україні, що має давні християнські традиції. Ісус Христос, подолавши те, чого люди найбільше бояться – смерть і гріх, назавжди став переможцем. І тому кожен із християн, хто з'єднається з Ним духовно, також стане переможцем.

Тверда віра в Бога робить душу безстрашною і нездатною відступити перед небезпекою. Мандрівник Яків Руселій (XVII ст.) називав козаків "благородними, вольними лицарями, мужніми й хоробрими, які гаряче змагалися за утримання свободи", яких "ревність незнищенна, невгасима і все палаюча живим полум'ям" не дозволяла "їм прощати головним ворогам Бога"[3].

Хрест – священний знак християн

Хрест – основний священний символ християнства. Він був прийнятий християнською церквою в 680 р., коли IV Константинопольський собор ухвалив символ ягняти замінити символом людини, розіп'ятої на хресті. Християнська церква так витлумачує свій основний символ: хрест у Давньому Римі був місцем і знаком ганьби та смерті. На ньому закінчували життя найнебезпечніші злочинці й негідники. Господь Ісус Христос, замучений на хресті, а потім воскреслий, змінив зміст хреста як символу, перетворив його на знак життя й величі, знак перемоги життя над смертю.

Однак є два моменти, розголошення яких церква уникає. По- перше, Ісус помер не на хресті, а на Т-подібній споруді, адже хрестів із трьома кінцями не буває. По-друге, хрест вже існував за багато тисячоліть до Ісуса в Тибеті, Індії, Давньому Єгипті, у Праукраїні часів Трипілля й Аратги-Оріяни. На думку відомого історика та публіциста Ю. Канигіна, поширення цього знака в християнському світі бере свій початок із теренів сучасної України. Тут з прадавніх часів були хрести сонцешанувальників (перехрестя з диском посередині – знак Сонця). По суті, хрест – це символічне зображення Сонця як джерела світла й життя на Землі. Близькою за духом і походженням до хреста є сварга (свашина). Це дуже давній і загадковий арійський знак Сонця, символ стародавньої України- Оріяни. Сварга – це хрест, що символізує заломленими кінцями рух за Сонцем від матеріального до духовного. На санскриті слова "сварга" означає найвище Небо, найвище світло, найвищу радість душі. Американський історик Дж. Кемпбел у книзі "Маски богів" (Нью-Йорк, 1959) пише: "Найкращий зразок свашини, що нам відомий, знайдено в селищі Мізин біля Києва. Його вік – 20 тис. років. Свашина, знайдена біля Мізина, викарбувана на фігурі птаха, що летить, зробленої з мамонтової кістки". Ще й тепер українці стилізовано малюють свастику на писанках, трапляється вона також на вишивках. А християнський хрест був поставлений на київських пагорбах у І столітті апостолом Андрієм Первозданним – основоположником української церкви. Від часів побудови першого храму з хрестом на куполі цей знак використовується в усьому християнському (арієзованому) світі від Атлантики до Тихого океану, а також на Американському, Африканському та Австралійському континентах.

  • [1] Іоанна, 19:30
  • [2] Див. докл.: Уайт Е. Останній час Землі. – К.: Джерело життя, 1995. – С. 21-23
  • [3] Донцов Д. Дух нашої давнини. – Дрогобич, 1991. – С. 199-200
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >