< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Світлотехнічна специфіка роботи за комп'ютером

Світлотехнічна специфіка роботи за комп'ютером зумовлена різноманітністю об'єктів зорової роботи школярів. Систему освітлення при роботі з комп'ютером обладнують відповідно до певних правил. На особливості зорової роботи впливають такі параметри: об'єкт розрізнення (найменший його розмір, що розглядається на моніторі); фон (характеризується коефіцієнтом відбиття), контраст об'єкта і фону (3:1).

Потрібно забезпечити рівномірне розподілення яскравості на робочій поверхні монітора, а також у межах навколишнього простору. На робочій поверхні не має бути різких тіней і відблисків (підвищеної яскравості поверхонь, що світяться та засліплюють). Забезпечують постійну величину освітленості. Природне освітлення в комп'ютерних класах має відповідати вимогам ДБН В.2.2.-3-97 "Будинки та споруди навчальних закладів". Задовільне природне освітлення легше створити в невеликих приміщеннях на 5-8 робочих місць. Штучне освітлення протягом робочого дня можна підтримувати приблизно на однаковому рівні. Вважають, що рівень освітлення при роботі за комп'ютером не має перевищувати 400-600 люксів.

Коли учень працює за комп'ютером, він багаторазово переносить погляд з екрана в навколишнє середовище і назад, тому очі (за відсутності освітлення) надто часто адаптуються до світла та темряви, що прискорює втому м'язів ока. Крім того, наскільки вищий рівень освітленості в приміщенні, настільки більшою має бути контрастність фону та об'єктів на екрані. Співвідношення за рівнем яскравості між екраном і предметами, розташованими поряд (стіл, зошит тощо), не має перевищувати 5:1, а між поверхнею екрана та оточенням (стіл, обладнання) -10:1.

Вимоги до режиму праці дітей за комп'ютером

Режим праці школярів за комп'ютером має відповідати чинним санітарним правилам і нормам влаштування та обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах і режиму праці учнів на персональних комп'ютерах. До роботи за комп'ютером учнів допускають лише після інструктажу з техніки безпеки.

Безперервна робота із екраном комп'ютера може тривати не більше:

 • - 15 хв. для учнів 2-5 класів;
 • - 20 хв. для учнів 6-7 класів;
 • - 20-25 хв. для учнів 8-9 класів;
 • - 30 хв. для учнів 10-11 класів на першій годині занять, на другій годині - 20 хв.

Діти шести років за комп'ютером можуть працювати не більше 10 хв.

Після безперервної роботи за екраном монітора необхідно протягом 1-2 хв. проводити вправи для профілактики втоми очей, а через 45 хв. роботи за комп'ютером - фізичні вправи для профілактики загальної втоми.

Пропонують такий комплекс вправ для очей:

 • 1. Закрити очі, сильно напружити очні м'язи на рахунок 1-4, потім розкрити очі, розслабити м'язи очей, подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.
 • 2. Подивитися на перенісся і затримати погляд на рахунок 1-4, не доводячи очі до втоми. Потім відкрити очі, подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.
 • 3. Не повертаючи голови, подивитися вправо і зафіксувати погляд на рахунок 1-4, потім подивитися вдалечінь прямо на рахунок 1-6. Аналогічно погляд фіксувати вліво, вгору, вниз. Повторити 3-4 рази.
 • 4. Перевести погляд швидко по діагоналі: вправо вгору - вліво вниз, потім подивитися прямо вдалечінь на рахунок 1-6; перевести погляд по діагоналі вліво вгору - вправо вниз і подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

Найбільше стомлюють дітей комп'ютерні ігри, які допускається проводити в гуртках не частіше 1-2 разів на тиждень тривалістю до 10 хв. для дітей молодшого шкільного віку та до 15 хв. для дітей середнього та старшого шкільного віку.

Загальна тривалість роботи за комп'ютером під час канікул повинна становити впродовж дня:

 • - для школярів 8-10 років - одне заняття тривалістю 45 хв. (вранці);
 • - для школярів 11-13 років - два заняття по 45 хв. (одне заняття - в першій половині дня, інше - в другій);
 • - для школярів 14-16 років - три заняття по 45 хв. (два заняття - в першій половині дня, одне - в другій).

Заняття за комп'ютером проводять тільки у присутності педагога, який має вищу освіту і пройшов інструктаж із техніки безпеки при роботі з персональним комп'ютером.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >