< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ринок і ресурси зерноборошняних і плодоовочевих товарів

Зерно - важливий продукт сільськогосподарського виробництва та основа харчування людей. Із нього виготовляють борошно, крупи, макаронні і хлібобулочні вироби, крохмаль, спирт, фруктозні сиропи тощо. Тому ресурсами для виготовлення зерноборошняних товарів є зерно різних видів (пшениця, ячмінь, кукурудза, жито і ін.).

Зернопродуктовий комплекс - це система взаємопов'язаних спеціалізованих галузей і виробництв, зайнятих вирощуванням зернових і бобових культур, заготівлею, переробкою зерна та реалізацією кінцевої продукції. Він включає сільськогосподарські підприємства, які спеціалізуються на вирощуванні продовольчого та фуражного зерна; елеваторно-складське господарство і підприємства борошномельно-круп'яної, комбікормової, макаронної та хлібопекарної промисловості, а також підприємства, що виробляють із зерна харчові концентрати, крохмаль, спирт, пиво; роздрібну торгівлю хлібом.

Основна ланка зернопродуктового підкомплексу - є зернове господарство. В Україні провідними культурами є озима пшениця, озиме жито, озимий і ярий ячмінь, кукурудза, овес, просо, гречка, рис, горох, вика, соя.

Товарність зернового господарства зростає з півночі на південь: у поліських областях вона становить 18-20 %, у південних степових - 38-40 %. В Україні створено і з кожним роком розширюється мережа елеваторів і зерносховищ, виробництво з переробки зерна.

Найбільші обсяги виробництва круп - в Полтавській, Вінницькій областях та Автономній Республіці Крим; борошна - в Дніпропетровській, Донецькій, Львівській, Луганській областях та в Києві; хліба і хлібобулочних виробів - у Донецькій, Львівській, Дніпропетровській, Харківській областях та в місті Київ.

Комбікормова промисловість України представлена великими заводами і 385 невеликими міжгосподарськими підприємствами, що забезпечують майже 45 % загального обсягу виробництв комбікормів у країни. Найбільше їх виробляється в Дніпропетровській, Полтавській, Донецькій, Київській та Миколаївській областях.

Зараз Україна ввійшла в шістку країн експортерів зерна.

У харчуванні людей велике значення мають свіжі плоди і овочі, а також і продукти їх переробки. Фрукти мають лікувально-профілактичну, біологічну цінність.

Ресурсами для виробництва плодоовочевих товарів є плоди і овочі, які вирощуються в спеціалізованих господарствах, а також на присадибних ділянках людей. До плодоовочевих товарів відносять свіжі плоди і овочі, а також продукти переробки фруктів і овочів (заморожені плоди і овочі, консервовані і сушені фрукти, овочі та гриби).

Плодоовочевопродуктовий комплекс - це взаємопов'язана система спеціалізованих виробництв різних галузей суспільного господарства на певній території, діяльність яких пов'язана з вирощуванням і переробкою овочів, плодів та ягід.

Основними чинниками формування плодоовочевопродуктового комплексу є: природні умови, які визначають можливість і економічну доцільність виробництва в цьому регіоні певного асортименту овочів, плодів та ягід; рівень розвитку науково-технічного прогресу, який безпосередньо впливає на економічну ефективність виробництва, переробки, зберігання і транспортування плодоовочевої продукції; особливості системи розселення населення; регіональні особливості структури споживання.

Плодоовочевопродуктовий комплекс включає сільськогосподарські підприємства, що спеціалізуються на вирощуванні овочів, плодів та ягід; консервні та овочесушильні заводи й цехи, оптово-роздрібні плодоовочеві комбінати, засолювальні пункти, холодильники, овоче- й фруктосховища. В Україні налічується близько 2 тис. підприємств цього комплексу. Найбільші з них - це

Херсонський, Ізмаїльський, Одеський і Черкаський консервні комбінати та Сімферопольський консервний завод.

За природними умовами сформувалася територіальна спеціалізація. Група областей у межах Полісся виділяється виробництвом фруктових і, меншою мірою, овочевих консервів; Лісостепу - овочевих і фруктових; Степу - томатних консервів.

Загалом в Україні, як і в країнах Центральної і східної Європи, більше 2/3 виробництва фруктів припадає на яблука, але садівництво ніколи не було пріоритетною галуззю АПК України. З року в рік зменшувалась площа і знижувалась врожайність і валовий збір фруктів.

З року в рік падає рівень споживання населенням України фруктів (яблук, груш, цитрусових, ягід, у тому числі винограду). Велика чисельність населення, особливо міського, і погіршення загальної екологічної ситуації в країні дає можливість розширити внутрішній ринок фруктами.

Тропічні і субтропічні фрукти в Україні не вирощують із-за несприятливих кліматичних умов, тому такі плоди як всі цитрусові (апельсини, мандарини, лимони, грейпфрути), банани, ківі і інші експортують в нашу країну такі держави як Іспанія, Туреччина, Греція, Єгипет, Ізраїль, США, Японія, Еквадор, Коста-Ріка і ін.

В Україні близько 650 підприємств займаються переробкою плодоовочевої продукції. Найбільше їх розміщено в Автономній Республіці Крим, Одеській, Херсонській Областях. Найбільші підприємства - це ТОВ "Верес", ТОВ "Прогрес", ТОВ "Нива"", ВАТ Бахчисарайський консервний завод", 1111 "Дари Криму" і інші. В Полтавській області працює 30 підприємств з переробки плодів і овочів. Найкрупніші з них це ТОВ "Бабусині рецепти", ТОВ "Миргородський консервний комбінат", Хорольський консервний комбінат, підприємство полтавської облспоживспілки "Зінківський консервний комбінат" та ін.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >