< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Рекомендації керівнику, який дотримується стилю 9.1, для зміни поведінки з метою підвищення ефективності роботи

Коли підлеглі намагаються "брати вам під козирок" або обходити вас стороною, необхідно підвищити ступінь їх залучення до процесів прийняття рішень і добиватися того, щоб вони були з вами більш щирими. Необхідно використовувати людей як ресурси, що можуть зробити свій внесок, якщо керівник повністю мобілізує їх енергію. Керівник повинен пересилити в собі страх зробити помилку, причиною якої може бути бажання тримати в руках всю службову інформацію, тому що стримує дії працівників, які не можуть почати роботу, не одержавши вказівок.

Впевніться в тому, що ви здатні добитися активної участі працівників у справах організації, заохочуючи ініціативні дії підлеглих у тих сферах, які раніше вважали своєю парафією. До початку роботи намагайтеся визначити причину, чому працівники залишаються пасивними, коли необхідні їх дії. Спробуйте допомогти їм. Ретельно перевірте свої дії. Переконайтеся, що ви могли б досягти кращих результатів, якби консультувалися з іншими.

Не піддавайтеся спокусі ігнорувати дані, джерелом яких може бути той, хто вам не подобається. Сприймайте ідеї, відмінні від ваших, інакше ви можете позбавити себе інформації, що має вирішальне значення для прийняття оптимальних рішень. Спробуйте оцінити справжнє значення інформації, що ви одержуєте.

Перш ніж сформулювати свою позицію, спробуйте спонукані підлеглих обґрунтувати їх точку зору. Виклавши свої міркування, запросіть інших викласти свої думки і не нав'язуйте свою точку зору як остаточне рішення. Спробуйте прислухатися до підлеглих, коли вони захищають свої погляди. Захищаючи свою точку зору, ви можете досягти розуміння і підтримки підлеглих, коли вкажете на її недоліки.

Не кваптеся з прийняттям рішень. Радьтесь з іншими. Пояснюйте підлеглим умови і обставини, що спонукали вас прийняти те чи інше рішення.

Пам'ятайте, що зворотний зв'язок дасть вам об'єктивну інформацію, якщо він буде "вулицею з двостороннім рухом".

Керівництво в стилі 1.9

На виробництві створюються всі умови для задоволення власних І суспільних потреб працівників. Якщо їх задоволення ставиться під загрозу в силу будь-яких виробничих проблем, страждає виробництво. Керівник стилю 1.9 намагається добитися схвалення і підтримки з боку підлеглих. Звідси і намагання керівника бути в очах оточуючих приємним, добрим, співчутливим, готовим допомогти. Негативним боком мотивації стилю 1.9 є страх перед несхваленням з боку колективу, страх бути непотрібним працівникам. Тому керівник намагається уникати конфліктів з підлеглими. Коли стиль 1.9 розповсюджується на всю організацію, в ній створюється атмосфера, характерна для заміського клубу. Люди починають працювати з прохолодою і кожний вибирає собі приємних напарників. При цьому будуть накопичуватися невирішені проблеми і ефективність виробництва знизиться.

Конфлікти не схвалюються, тому що вони порушують гармонію в колективі. Керівник вважає для себе зручним дотримуватися помірної лінії, тобто не займати безкомпромісну позицію і погоджуватися з поглядами оточуючих. Гармонія підтримується за рахунок неформальних відносин, щирого інтересу до навчання дітей співпрацівників у школі, намагання дізнатися про те, як проводили відпустку колеги, компліментів тощо. Подібні стосунки створюють у працівників почуття згуртованості і умови для витискання незадоволеного підлеглого, який міг би негативно вплинути на загальну атмосферу благополуччя. Завдяки такому підходу можна розраховувати на те, що люди будуть виконувати трудомісткі й нудні види робіт, якщо їх попросить керівник. Невимушені бесіди керівника з підлеглими допомагають йому формувати уявлення про моральний стан цих людей і звертати увагу на працівників, які почувають себе в колективі самотньо. Посмішка, дружнє слово, поплескування по плечу роблять життя в колективі більш приємним, а роботу - не такою важкою. Це створює дух колективізму, атмосферу теплоти і захищеності працівників. Але при цьому стримуються розбіжності в думках і затушовується правда, це може створити умови для непередбаченої кризи.

Часто керівник застосовує тиск, пов'язаний з необхідністю досягнення вигідних цілей. Тиск на підлеглих викликає в них стан розгубленості, що рідко веде до бажаного результату. Один із способів виходу з подібної ситуації полягає в тому, щоб заново сформулювати виробничі умови і ненав'язливо використати всі засоби переконання для того, щоб спонукати підлеглих приступити до роботи Ввічливість і лестощі змушують підлеглих рухатися у потрібному напрямку. Те , що в інших умовах могло видатися грізним наказом, тепер перетворилося у ввічливе прохання, виконання якого стало приємним обов'язком. Якщо проблему неможливо зняти і вона підлягає вирішенню, навіть незважаючи на можливе незадоволення підлеглих, керівник може сформулювати її по частинах. Подання проблеми підлеглим у всій її складності може призвести до вибуху. Крім того, неминучі незручності, з якими буде пов'язане виконання завдання, будуть здаватися підлеглим не такими неприємними, якщо формулювання проблеми буде супроводжуватися лакуванням (прикрашенням) якихось її аспектів.

Керівник стилю 1.9 завжди готовий прийти на допомогу іншим і більшість його рішень сприймається, виходячи з цього мотиву. Такий керівник швидко відгукується на ініціативні дії оточуючих, намагаючись взяти участь в них з метою здобуття авторитету. Тому більшість керівників цієї категорії створює враження активних і винахідливих людей. Але подібний підхід не можна вважати ознакою ініціативи, тому що керівник у цьому випадку перетворюється в того, кого ведуть, тобто він стає звичайним "проштовхувачем".

Прийняття рішень може бути джерелом внутрішнього задоволення для керівника, якщо він знає, що вони будуть затверджені і прийняті. Керівник стилю 1.9 розглядає прийняття рішень як можливість розвитку у підлеглих почуття причетності до справ організації. При цьому широко впроваджується делегування прав та повноважень. Прийняття рішень є серйозною проблемою, коли цього вимагає вище керівництво. Адже для збереження нормальних відносин із керівництвом, його розпорядження необхідно виконувати. Керівник стилю 1.9 при цьому звичайно повідомляє підлеглим, що рішення прийнято нагорі і вибору немає.

Такий керівник часто зустрічається з підлеглими і запрошує їх до себе. Двері його кабінету завжди відчинені. Відсутність працівників на роботі сприймається ним спокійно. Для виконання виробничих завдань часто використовуються понаднормові роботи. Таке слабке керівництво знижує продуктивність праці і веде до зменшення обсягів прибутку.

Працівники деяких категорій не знаходять морального задоволення від роботи в колективі, керованому в стилі 1.9. До них відносяться ті, хто полюбляє так звану проблемно-орієнтовану діяльність.

Відсутність цікавих проблем викликає у них почуття нудьги або навіть, незважаючи на високі заробітки, вони відчувають, що час марнується даремно і від них практично нічого не залежить. Вони починають виявляти незадоволення практикою керівництва і з презирством ставляться до цілей організації.

Слова і вирази, що характеризують керівника стилю 1.9: приємний у спілкуванні; уважний; уникає негативних моментів; поважливий; уникає розбіжності думок; не може відмовити; щедрий на похвалу і компліменти; готовий допомогти; занадто довіряє підлеглим; переживає муки сумління за найменшою підставою; полюбляє говорити приємні і глибокодумні речі; чутливий, уразливий; полюбляє співчувати і втішати; прагне до гармонії людських відносин; не докоряє; м'якотілий; перш ніж викласти свою думку, вислуховує інших; уникає викладати спірні думки; йде на поступки, щоб заслужити схвалення.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >