< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Колір - стимулятор навчання

Для стимуляції навчання спостерігайте різноманітні кольори (наприклад, кольорові квадратики 9x9 см), оскільки під час цього активізуються різноманітні зони мозку. Уникайте кольорового голоду. При відсутності кольорів їх можна уявити. Наприклад, щоб стати уважнішим до деталей і організованішим, уявіть колір, який асоціюється з інтелектуальними здібностями (збуджує інтелект, творчу уяву), наприклад, жовтий.

Тренуйте кольорову уяву, як описано раніше. "Кольоровий клімат" впливає на ефективність навчальних занять. Є думка, що до різних частин уроку потрібно підбирати певне освітлення. До вступної частини - рожеве, до основної - червоне, на кінець уроку - зелене, голубе.

Учням, як і всім людям розумової праці, легко працювати в приміщенні з синьою лампою чи синіми шторами на вікнах. Це посилює інтелект. Якщо для навчання потрібен ясний розум, уважність і швидка реакція, наприклад, на екзамені, одягніть що-небудь жовте. Вдома запропонуйте своїй дитині виконувати домашнє завдання в жовтому светрі чи сорочці. Уважно підбирайте кольори у своєму одязі, враховуючи колір білизни і верхнього одягу.

Повернімось ще раз до жовтого кольору. Він активізує розумову діяльність, тому його використовують для оптимізації навчального процесу.

Якщо необхідна висока концентрація уваги і великі розумові зусилля, використовуйте енергію жовтого і бірюзового кольорів.

До сказаного вище можна додати ще деякі аспекти. Для кращого запам'ятовування навчальної інформації необхідно знати закономірності сприймання навчального матеріалу на сторінці книжки (зошита) чи таблиці. Особливо це важливо для людей із зоровим типом пам'яті.

Зупинимось на дидактичних властивостях зорового сприйняття кольорів з наочних посібників. Для покращення умов сприймання зорової навчальної інформації необхідно використати потужні зорові подразники таким чином, щоб вони не маскували, а підкреслювали форму складових частин об'єкта, що вивчається, і тим самим сприяли зосередженню уваги студентів саме на навчальній інформації.

Порівняно простий, доступний і разом з тим ефективний спосіб збільшення подразнюючої сили - це забарвлення, що виділяє форму та її елементи. Колір привертає увагу студентів і в поєднанні з формою, яку він покриває, дає інформацію, що залишає помітні враження в пам'яті.

На основі теоретичних та експериментальних досліджень О.А. Дьомін і О. М. Романюк [2000] виявили основні дидактичні властивості зорового сприймання кольорів. Такими властивостями є:

 • - здатність зорового аналізатора до розвитку зорового сприймання інформації, підсиленої за допомогою кольорів;
 • - здатність людського ока надійно відрізняти понад 50 відтінків кожного кольору;
 • - здатність активних кольорів маскувати зорову навчальну інформацію;
 • - здатність пасивних кольорів викликати зайву напругу очей і, як наслідок, їх швидку втому;
 • - схильність контрастного забарвлення до спотворення зорової інформації в процесі її сприймання;
 • - здатність нейтральних кольорів сприяти спокійній роботі зорового аналізатора протягом тривалого часу;
 • - формування готовності зорового аналізатора до сприймання кольорів в поєднанні з формами, які відображають зміст зорової інформації.

В порівнянні з традиційною наочністю, запропоновані наочні посібники (деталі машин) суттєво відрізняються своїм забарвленням. Розфарбовуючи їх, ми підбираємо кольори для забарвлення складових частин об'єктів техніки у відповідності із закономірностями сприймання кольорів зоровими аналізаторами.

Підбір кольорів проводиться за такими правилами:

 • - застосовується в основному спокійне, не пасивне і не яскраве забарвлення;
 • - кожна складова частина об'єкта має свій колір;
 • - основні деталі, що належать до однієї частини об'єкта, виділяються відтінками, або світлішим забарвленням;
 • - для забарвлення частин об'єкта, що має найбільшу площу поверхні наочного посібника, підбирається нейтральний колір (зелений всіх відтінків, голубий та жовтий, відтінки яких прилеглі до зеленого);
 • - частина, деталі якої займають найменшу площу, фарбується у найактивніший колір із відібраної для посібника гами кольорів;
 • - деталі, які видно дуже малими ділянками поверхні, забарвлюють яскравими кольорами активної гами (червоний, рожевий, оранжевий та яскраві відтінки жовтого). Малі розміри поверхні, відбиваючи промінь активної гами, створюють малий пучок променевої енергії, який добре привертає до себе увагу, але його потужність настільки незначна, що не в змозі перешкодити сприйманню сусідніх деталей, розфарбованих у нейтральні кольори;
 • - розрізи фарбуються в той колір, яким забарвлено всю поверхню розрізаної деталі. Фарбування розрізу в інший, ніж деталь, колір несе студенту неправильну зорову інформацію. Деталь і її розріз сприймається як дві різні деталі.

Під час вивчення об'єктів техніки студенти експериментальних груп користувались різнокольоровими наочними посібниками, забарвленими згідно з вище наведеними правилами. Студенти контрольних груп вивчали ті ж самі машини, користуючись наочними посібниками, що не пройшли дидактичної обробки форсуванням.

Результати експерименту показали, що студенти експериментальних груп в порівнянні із студентами контрольних груп значно краще і швидше засвоїли навчальну інформацію про будову машин і принцип їх роботи.

Встановлено, що найкраще сприймаються об'єкти, розміщені в лівому верхньому кутку, угорі і у центрі таблиці, гірше - у нижній частині таблиці, особливо у правому нижньому кутку.

Якщо головний об'єкт неможливо розмістити в найкращому для сприймання місці, то його виділяють обведенням, рамками, контрастними кольорами, збільшенням розмірів основного об'єкта порівняно з іншими.

Найефективнішим способом виділення головного об'єкта таблиці є:

 • - контрастний колір в чорній рамці;
 • - яскравий колір;
 • - чорна рамка;
 • - рамка контрастних кольорів.

Об'єкти таблиці краще розміщувати по горизонталі, вертикалі або діагоналі. Необхідно застосовувати півжирні шрифти. Співвідношення ширини букви до висоти має бути 2 : 3, а товщини рамки до висоти - 1:6 для прямої контрастності (темні букви на світлому фоні).

Потрібно враховувати закономірності кольорового зору. Найменше втомлюються органи зору від жовтого, жовто-зеленого, зеленого та світло-зеленого кольорів. Найважливіші ділянки таблиці необхідно виділити кольорами, які привертають увагу зору, - яскраво-червоними, яскраво-рожевими.

Так створюється зорова опора для забезпечення повного і якісного сприймання учнями чи студентами навчального матеріалу.

Цікаво знати, що енергетика будь-якого малюнка залежить від кольору, форми і матеріалу. Наприклад, кожна геометрична фігура має свою енергетику випромінювання, навіть якщо їх накреслено одним олівцем. Тому такі зображення

мають різну енергетику, яка залежить ще від багатьох інших факторів.

Таким чином, важливу інформацію під час навчання у школі чи вдома потрібно писати кольоровими ручками (фломастерами) і бажано, щоб букви чи формули були виділеними. Це значно зменшить час запам'ятовування інформації. Колір вибирайте той, який вам подобається (голубий, зелений, червоний...).

Бажаними у приміщенні, де вчитесь, є кольорові картини, меблі м'яких кольорів, ніжні кольори на стінах, які б сприяли створенню "високоенергетичної комірки", підсилювали б вашу енергетику і забезпечували натхнення для навчання чи іншої розумової діяльності.

При навчанні (чи іншій розумовій праці) найкраще сидіти за столом так, щоб бачити вікно (відчуття простору, вихід у великий світ, на свободу), а до дверей сидіти боком. Світло ж повинно падати зліва, тоді менше втомлюється зір, а це дає більшу можливість зосередитись. Світло повинно бути не яскравим, а розсіяним.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >