< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості умов здійснення діяльності, пов'язаної з обігом наркотиків

До особливостей умов здійснення діяльності пов'язаної з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів є наступні: спеціальні вимоги до об'єктів і приміщень, призначених для здійснення діяльності та зберігання наркотиків; правила, які застосовуються до обладнання для виробництва, виготовлення наркотиків; порядку видачі дозволу на використання об'єктів і приміщень, призначених для діяльності пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотиків; порядку зберігання наркотиків, вилучених з незаконного обігу; порядку перевезення наркотиків на території України та порядок знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Вимоги до об'єктів і приміщень, призначених для здійснення діяльності та зберігання наркотиків

Правою основою механізму видачі дозволу МВС України на використання об'єктів і приміщень, призначених для здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів є Закон України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори"[1] "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"[2] та інші нормативно-правові акти. Законодавством визначені окремі вимоги до об'єктів і приміщень, призначених для здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та зберігання вилучених з незаконного обігу таких засобів і речовин.

Ці вимоги визначають заходи, що вживаються суб'єктами господарювання, МВС України, СБ України і ДФС України з технічного укріплення та охорони місць концентрації наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, призначених для здійснення діяльності з культивування рослин, уключених до таблиці І Переліку розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, уключених до зазначеного Переліку, і зберігання вилучених з незаконного обігу таких засобів і речовин.

Місця концентрації можуть бути а) закритого (приміщення) або б) відкритого (об'єкти) типу. Існують також місця концентрації, що проектуються.

Місця концентрації визначаються суб'єктами господарювання, МВС, СБ України і ДФС України самостійно відповідно до технологічних регламентів та внутрішніх процедур переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і культивування, перевезення, зберігання та знищення рослин, уключених до Переліку. Після визначення місць концентрації суб'єктом господарювання, МВС України, СБ України і ДФС України готуються план-схема та інструкція з експлікації із зазначенням місць концентрації і шляхів руху цих речовин від одного місця концентрації до іншого. Кожне місце концентрації має бути позначено порядковим номером. Щодо кожного місця концентрації в примітках до експлікації вказуються перелік підконтрольних речовин, які знаходяться в такому місці, а також ужиті заходи щодо технічного укріплення і оснащення цього місця концентрації.

Приміщення, які використовуються для зберігання вилучених з незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, повинні відповідати таким вимогам: 1) стіни мають бути еквівалентні за міцністю цегляним стінам товщиною не менше 500 мм;

2) підлога і стеля мають бути еквівалентні за міцністю залізобетонній плиті товщиною не менше 180 мм; 3) стіни, стельове перекриття, підлога, які не відповідають указаним вимогам, з внутрішнього боку по всій площі повинні бути укріплені сталевими гратами з діаметром прутів не менше 10 мм та розмірами вічок не більше 150x150 мм. Ґрати приварюються до випущених з кладки стіни чи плит, перекритих анкерами діаметром не менше 12 мм, кроком 500x500 мм. Якщо неможливо вмонтувати анкери, то допускається пристрілювати до залізобетонних поверхонь чотирма дюбелями закладні деталі із сталевої штаби розміром 100x50x6 мм; 4) вхідні двері сховищ повинні бути справні, добре підігнані під дверну коробку, металеві або дерев'яні повнотілі, товщиною не менше 40 мм, мати не менше двох врізаних несамозамикальних замків. Дерев'яні двері оббиваються з обох боків листовим залізом товщиною не менше 0,6 мм із загинанням країв листа на внутрішню поверхню дверей чи на торець полотна. Дверний отвір з внутрішнього боку додатково захищається решітчастими металевими дверима, які виготовляються із сталевого прута діаметром не менше 16 мм, вічками не більше 150x150 мм, які зварюються в кожному перетині. Оформлення дверної коробки виконується із сталевого профілю. У діючих сховищах допускаються дерев'яні коробки, посилені сталевими ріжками розміром 30x40 мм, товщиною не менше 5 мм, закріпленими в стіну штирями з арматурної сталі діаметром 10-12 мм та довжиною 120-150 мм; 5) віконні отвори приміщень з внутрішнього боку чи між рамами повинні бути обладнані металевими гратами, які виготовляються із сталевих прутів діаметром не менше 16 мм і відстанню між прутами по вертикалі та горизонталі не більше 150 мм. Кінці прутів грат замуровуються в стіну на глибину не менше 80 мм та заливаються бетоном. Допускається використання декоративних ґрат чи жалюзі, які за міцністю не повинні поступатися зазначеним вище ґратам.

Приміщення, які використовуються як аптечні склади, склади на фармацевтичних підприємствах для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV Переліку; приміщення, які використовуються для розроблення, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV Переліку, повинні відповідати таким вимогам:

 • 1) стіни мають бути еквівалентні за міцністю цегляним стінам товщиною не менше 500 мм;
 • 2) підлога і стеля мають бути еквівалентні за міцністю залізобетонній плиті товщиною не менше 180 мм;
 • 3) стіни, стельове перекриття, підлога, які не відповідають указаним вимогам, з внутрішнього боку по всій площі повинні бути укріплені сталевими гратами з діаметром прутів не менше 10 мм та розмірами вічок не більше 150x150 мм. Ґрати приварюються до випущених з кладки стіни чи плит, перекритих анкерами діаметром не менше 12 мм, кроком 500x500 мм. Якщо неможливо вмонтувати анкери, то допускається пристрілювати до залізобетонних поверхонь чотирма дюбелями закладні деталі із сталевої штаби розміром 100x50x6 мм;
 • 4) вхідні двері сховищ повинні бути справні, добре підігнані під дверну коробку, металеві або дерев'яні повнотілі, товщиною не менше 40 мм, мати не менше двох врізаних несамозамикальних замків. Дерев'яні двері оббиваються з обох боків листовим залізом товщиною не менше 0,6 мм із загинанням країв листа на внутрішню поверхню дверей чи на торець полотна. Дверний отвір з внутрішнього боку додатково захищається решітчастими металевими дверима, які виготовляються із сталевого прута діаметром не менше 16 мм, вічками не більше 150x150 мм, які зварюються в кожному перетині. Оформлення дверної коробки виконується із сталевого профілю. У діючих сховищах допускаються дерев'яні коробки, посилені сталевими ріжками розміром 30x40 мм, товщиною не менше 5 мм, закріпленими в стіну штирями з арматурної сталі діаметром 10-12 мм та довжиною 120-150 мм;
 • 5) віконні отвори приміщень з внутрішнього боку чи між рамами повинні бути обладнані металевими гратами, які виготовляються із сталевих прутів діаметром не менше 16 мм і відстанню між прутами по вертикалі і горизонталі не більше 150 мм. Кінці прутів грат замуровуються в стіну на глибину не менше 80 мм та заливаються бетоном. Допускається використання декоративних грат чи жалюзі, які за міцністю не повинні поступатися зазначеним вище гратам.

Приміщення, які використовуються для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV Переліку в лікувально-профілактичних закладах та закладах ветеринарної медицини повинні відповідати таким вимогам:

 • 1) стіни мають бути еквівалентні за міцністю цегляним стінам товщиною не менше 500 мм;
 • 2) підлога і стеля мають бути еквівалентні за міцністю залізобетонній плиті товщиною не менше 180 мм;
 • 3) стіни, стельове перекриття, підлога, які не відповідають указаним вимогам, з внутрішнього боку по всій площі повинні бути укріплені сталевими ґратами з діаметром прутів не менше 10 мм та розмірами вічок не більше 150x150 мм. ґрати приварюються до випущених з кладки стіни чи плит, перекритих анкерами діаметром не менше 12 мм, кроком 500x500 мм. Якщо неможливо вмонтувати анкери, то допускається пристрілювати до залізобетонних поверхонь чотирма дюбелями закладні деталі із сталевої штаби розміром 100x50x6 мм;
 • 4) вхідні двері сховищ мають бути справні, добре підігнані під дверну коробку, металеві або дерев'яні повнотілі, товщиною не менше 40 мм, мати не менше двох врізаних несамозамикальних замків;
 • 5) віконні отвори приміщень з внутрішнього боку чи між рамами повинні бути обладнані металевими ґратами. Допускається використання декоративних ґрат чи жалюзі, які за міцністю не повинні поступатися зазначеним вище ґратам.

Приміщення, які використовуються для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV Переліку в аптеках, дільничних лікарнях, лікарських амбулаторіях, сільських лікарських амбулаторіях, амбулаторіях сімейної медицини, відділеннях (постах) ЛПЗ; у вимірювальних, діагностичних лабораторіях; лабораторіях ветеринарної медицини; науково-дослідних інститутах, навчальних закладах; у лабораторіях контролю якості; у фізичних осіб-підприємців, які мають ліцензію на провадження медичної або ветеринарної практики, повинні відповідати таким вимогам:

 • а) окрема кімната в капітальній будівлі має бути обладнана сейфами або металевими шафами, прикріпленими до підлоги (стіни);
 • б) вхідні двері повинні бути добре підігнані під дверну коробку, металеві або дерев'яні повнотілі, товщиною не менше 40 мм, мати не менше двох врізаних несамозамикальних замків;
 • в) віконні отвори приміщень з внутрішнього боку чи між рамами мають бути обладнані металевими ґратами. Допускається використання декоративних грат чи жалюзі, які за міцністю не повинні поступатися зазначеним вище ґратам.

Приміщення, які використовуються для зберігання прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку, приміщення, які використовуються для розроблення, виробництва і використання прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку:

 • а) зовнішні стіни повинні бути капітальними;
 • б) внутрішні стіни не повинні бути суміжними з безгосподарними приміщеннями або приміщеннями, що належать стороннім організаціям;
 • в) стіни і підлога повинні бути з негорючих матеріалів;
 • г) вхідні двері сховищ повинні бути справними, добре підігнаними під дверну коробку, мати не менше двох врізаних несамозамикальнихзамків. Двері дерев'яні оббиваються з обох боків листовим залізом;
 • д) дверні отвори повинні мати пороги з пандусами не менше 0,15 м для запобігання розливанню рідини в разі аварії;

є) віконні отвори приміщень з внутрішнього боку чи між рамами повинні бути обладнані металевими ґратами. Допускається використання декоративних ґрат чи жалюзі, які за міцністю не повинні поступатися зазначеним вище ґратам.

Приміщення, які використовуються для зберігання прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку за умови місячного обсягу запасу цих речовин не більше ніж 15 кг (л), повинні відповідати таким вимогам:

 • 1) окрема кімната в капітальній будівлі має бути обладнана сейфами або металевими шафами;
 • 2) вхідні двері повинні бути добре підігнані під дверну коробку, металеві або дерев'яні повнотілі, товщиною не менше 40 мм, мати не менше двох врізаних несамозамикальних замків;
 • 3) віконні отвори приміщень з внутрішнього боку чи між рамами мають бути обладнані металевими ґратами. Допускається використання декоративних грат чи жалюзі, які за міцністю не повинні поступатися зазначеним вище ґратам.

Приміщення, які використовуються для здійснення господарської діяльності, пов'язаноїзі зберіганням рослин, уключених до Переліку, повинні відповідати таким вимогам:

 • 1) вхідні двері мають бути виготовлені з металоконструкцій або з повнотілого дерева товщиною не менше 40 мм. У разі меншої товщини полотно дерев'яних дверей оббивається зсередини цільнолистовим залізом товщиною не менше 0,6 мм із загинанням країв листа на торець полотна;
 • 2) двостулкові двері обладнуються двома внутрішніми стопорними шпінгалетами або засувами, що встановлюються у верхній та нижній частинах дверного полотна. З метою захисту двостулкових дверей можуть використовуватись спеціальні двосторонні шпінгалетнізатвори, що в разі замикання можуть фіксуватися врізаними або навісними замками;
 • 3) ангар (складське приміщення), який використовується для здійснення господарської діяльності, пов'язаної зі зберіганням рослин, за винятком рослин роду коноплі для промислових цілей за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст тетрагідроканнабінолу не перевищував 0,08 відсотка повинен бути виготовлений з металоконструкцій або з інших матеріалів (повнотілої цегляної чи кам'яної кладки, залізобетону чи еквівалентних за міцністю матеріалів) та мати металевий дах. У разі покриття даху іншими матеріалами обов'язкова наявність дерев'яного, металевого, залізобетонного або з еквівалентного за міцністю іншого матеріалу перекриття;
 • 4) віконні отвори та віконні прорізи, у разі наявності, обладнуються металевими гратами або захисними щитами і віконницями. Захисні щити та віконниці за конструкцією мають бути аналогічні вхідним дверям та мати затворні пристрої з внутрішнього боку.

Технічне укріплення місць концентрації відкритого типу (об'єктів)

Місця концентрації відкритого типу, які використовуються для обігу прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку, повинні відповідати таким вимогам:

 • а) розміщуватися на майданчиках, які мають нижчу позначку щодо прилеглих будівель та населених пунктів;
 • б) територія має бути ізольованою від загальної території суб'єкта господарювання і мати окрему огорожу.

Місця концентрації відкритого типу, які використовуються для здійснення господарської діяльності, пов'язаної з культивуванням рослин, за винятком рослин роду коноплі для промислових цілей за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст тетрагідроканнабінолу не перевищував 0,08 відсотка, уключених до Переліку, повинні відповідати таким вимогам:

а) розташовуватися на відстані не менше ніж 1 км від населених пунктів, б) 1 км від автомобільних доріг державного та місцевого значення, залізничних шляхів сполучення, лісових угідь та не менше ніж 3 км від міст, що мають спеціальний статус, республіканського й обласного підпорядкування, а також державного кордону України.

Територія місць концентрації відкритого типу, які використовуються для здійснення господарської діяльності, пов'язаної зі зберіганням і знищенням рослин, уключених до Переліку, має бути ізольованою від загальної території суб'єкта господарювання, очищеною від кущів і чагарників.

Оснащення місць концентрації

Оснащення місць концентрації закритого типу (приміщень): приміщення, які використовуються для зберігання вилучених з незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, повинні бути обладнані багаторубіжними системами охоронної сигналізації з використанням сучасних технічних засобів.

Самостійний рубіж охоронної сигналізації – це умовний кордон у підохоронній зоні, що включає в себе відокремлені шлейфи (шлейф) охоронної сигналізації, інформація з яких виводиться окремо на прилади приймально-контрольні, та/або системи передавання тривожних сповіщень, та/або пульти централізованого спостереження.

Першим рубежем охоронної сигналізації захищають периметр будівельних конструкцій (вікна, двері, люки, вентиляційні канали, стіни, стелі, підлоги та інші елементи будівель, доступні для проникнення із зовні). Для захисту першого рубежу охоронної сигналізації рекомендується застосовувати сповіщувачі: точкові, електроконтактні і магнітоконтактні; поверхневі та лінійні омічні, оптико-електронні, інфрачервоні, поверхневі вібраційні та об'ємні акустичні.

Двері блокуються на відкривання і пролом. Вікна захищаються сигналізацією на відкривання і руйнування скла. Некапітальні стіни, стелі, місця вводу комунікацій – на пролом. Капітальні стіни, вентиляційні коробки – на руйнування та ударну дію.

Другим рубежем захищають внутрішні об'єми, площі та внутрішні двері приміщень. Для захисту другого рубежу охоронної сигналізації рекомендується застосовувати сповіщувачі: оптико-електронні, інфрачервоні радіохвильові, ультразвукові, точкові, електроконтактні і магнітоконтактні, лінійні та об'ємні.

Третім рубежем захищаються безпосередньо: сховища, сейфи, металеві шафи та ящики, що використовуються для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. При цьому застосовуються оптико-електронні, ємнісні, акустичні, удароконтактні, теплові, електроконтактні, магнітоконтактні та омічні сповіщувачі.

На окремі рубежі охоронної сигналізації підключаються точкові електроконтактні та магнітоконтактні сповіщувачі (кнопки) тривожної сигналізації, що використовуються персоналом, який виконує операції з наркотичними засобами, для подачі сигналу "тривога" у разі нападу на об'єкт (приміщення) або при виникненні іншої загрози життю та здоров'ю людей.

Приміщення, які використовуються як аптечні склади, склади на фармацевтичних підприємствах для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV Переліку; приміщення, які використовуються для розроблення або виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV Переліку, повинні бути обладнані багаторубіжними системами охоронної сигналізації з використанням сучасних технічних засобів.

Першим рубежем охоронної сигналізації захищають периметр будівельних конструкцій (вікна, двері, люки, вентиляційні канали, стіни, стелі, підлоги та інші елементи будівель, доступні для проникнення із зовні). Для захисту першого рубежу охоронної сигналізації рекомендується застосовувати сповіщувачі: точкові, електроконтактні і магнітоконтактні; поверхневі та лінійні омічні, оптико-електронні, інфрачервоні, поверхневі вібраційні й об'ємні акустичні.

Двері блокуються на відкривання і пролом. Вікна захищаються сигналізацією на відкривання і руйнування скла. Некапітальні стіни, стелі, місця вводу комунікацій – на пролом. Капітальні стіни, вентиляційні коробки – на руйнування та ударну дію.

Другим рубежем захищають внутрішні об'єми, площі та внутрішні двері приміщень. Для захисту другого рубежу охоронної сигналізації рекомендується застосовувати сповіщувачі: оптико-електронні, інфрачервоні радіохвильові, ультразвукові, точкові, електроконтактні і магнітоконтактні, лінійні та об'ємні.

Третім рубежем захищаються безпосередньо: сховища, сейфи, металеві шафи та ящики, що використовуються для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. При цьому застосовуються оптико-електронні, ємнісні, акустичні, удароконтактні, теплові, електроконтактні, магнітоконтактні та омічні сповіщувачі.

На окремі рубежі охоронної сигналізації підключаються точкові електроконтактні та магнітоконтактні сповіщувачі (кнопки) тривожної сигналізації, що використовуються персоналом, який виконує операції з наркотичними засобами, для подачі сигналу "тривога" у разі нападу на об'єкт (приміщення) або при виникненні іншої загрози життю та здоров'ю людей.

Приміщення, які використовуються для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV Переліку в ЛПЗ та закладах ветеринарної медицини; повинні бути обладнані сигналізацією, що захищає будівельні конструкції периметрів приміщень: віконні та верні отвори, вентиляційні канали, теплові вводи та інші елементи приміщення, які доступні для проникнення із зовнішнього боку.

Двері блокуються на відкривання і пролом. Вікна захищаються сигналізацією на відкривання і руйнування скла. Некапітальні стіни, стелі, місця вводу комунікацій – на пролом. Капітальні стіни, вентиляційні коробки – на руйнування та ударну дію з виведенням сигналу "тривога" в чергове відділення органів внутрішніх справ.

Приміщення, які використовуються для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів списку 1 таблиці IV.

Переліку в аптеках, дільничних лікарнях, лікарських амбулаторіях, сільських лікарських амбулаторіях, амбулаторіях сімейної медицини, відділеннях (постах) ЛПЗ; у вимірювальних, діагностичних лабораторіях; лабораторіях ветеринарної медицини; науково-дослідних інститутах, навчальних закладах; у лабораторіях контролю якості; у фізичних осіб – підприємців, які мають ліцензію на провадження медичної або ветеринарної практики, повинні бути обладнані засобами автономної сигналізації, що захищають внутрішні об'єми і площі приміщень, сейфи (металеві шафи), що використовуються для зберігання, з виведенням сигналу "тривога" на пульти централізованого спостереження або місцеві звукові та світлові сигналізатори.

Приміщення, які використовуються для зберігання прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку; приміщення, які використовуються для розроблення або виробництва і використання прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку повинні бути обладнані сигналізацією, що захищає будівельні конструкції периметрів приміщень: віконні та дверні отвори, вентиляційні канали, теплові вводи та інші елементи приміщення, які доступні для проникнення із зовнішнього боку.

Двері блокуються на відкривання і пролом. Вікна захищаються сигналізацією на відкривання і руйнування скла. Некапітальні стіни, стелі, місця вводу комунікацій – на пролом. Капітальні стіни, вентиляційні коробки- на руйнування і ударну дію з виведенням сигналу "тривога" на пульти централізованого спостереження або місцеві звукові та світлові сигналізатори.

Приміщення, які використовуються для зберігання прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку, за умови місячного обсягу запасу цих речовин не більше ніж 15 кг (л), повинні бути обладнані засобами автономної сигналізації, що захищають внутрішні об'єми і площі приміщень, сейфи (металеві шафи), що використовуються для зберігання, з виведенням сигналу "тривога" на пульти централізованого спостереження або місцеві звукові й світлові сигналізатори.

Приміщення, які використовуються для здійснення господарської діяльності, пов'язаної зі зберіганням і знищенням нарковмісних рослин, повинні бути обладнані:

 • 1) системою охоронної сигналізації, що захищає будівельні конструкції периметрів приміщень, внутрішні об'єми і площі приміщень з підключенням до пультів централізованого спостереження або чергових частин органів внутрішніх справ. У разі відсутності технічної можливості підключення систем охоронної сигналізації до пультів централізованого спостереження або чергових частин органів внутрішніх справ засобами автономної сигналізації з виводом тривожних оповіщень на звукові та світлові оповіщувачі (зазначена вимога не поширюється на зберігання та знищення рослин роду коноплі для промислових цілей за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст тетрагідроканнабінолу не перевищував 0,08 відсотка);
 • 2) місцем для зважування готової продукції та пожнивних залишків з вагами, які пройшли щорічну перевірку в регіональних підрозділах Держспоживстандарту України;
 • 3) стаціонарним місцем для спалювання нарковмісних рослин та їх пожнивних залишків.

Оснащення місць концентрації відкритого типу (об'єктів):

Місця концентрації відкритого типу, які використовуються для обігу прекурсорів списку 2 таблиці IV Переліку, повинні бути обладнані:

1) стаціонарною огорожею, що обмежує вільний доступ; 2) пропускними пунктами; 3) освітленням.

Місця концентрації відкритого типу, які використовуються для здійснення господарської діяльності, пов'язаної з культивуванням нарковмісних рослин, за винятком рослин роду коноплі для промислових цілей за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст тетрагідроканнабінолу не перевищував 0,08 відсотка, охороняються і обладнуються:

 • 1) спостережними вишками, які встановлюються з урахуванням рельєфу місцевості і висоти, що забезпечують всебічний візуальний контроль як між персоналом охорони, так і за територією поля, що охороняється;
 • 2) контрольно-слідовою смугою. Для зручності забезпечення надійної охорони, прийому-здачі поста (маршруту), контролю за проникненням на територію поля сторонніх осіб периметр території поля оборюється та боронується, ширина боронованої смуги повинна складати не менше 1 м;
 • 3) обмежувальними пристроями для проїзду сторонніх транспортних засобів;
 • 4) покажчиками з написом (на підходах до території поля, що охороняється, установлюються добре видимі покажчики з написом, наприклад: "Прохід (проїзд) заборонено (закрито)", "Об'єкт охороняється" тощо).

Місця концентрації відкритого типу, які використовуються для здійснення господарської діяльності, пов'язаної зі зберіганням і знищенням нарковмісних рослин, за винятком рослин роду коноплі для промислових цілей за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст тетрагідроканнабінолу не перевищував 0,08 відсотка, повинні охоронятися згідно з порядком, що встановлюється МВС, і бути обладнані:

 • а) контрольно-пропускними пунктами;
 • б) огорожею, яка по периметру території не повинна мати зовнішніх виступів, заглиблень та зайвих загинів і поворотів, що обмежують спостереження та ускладнюють застосування систем охоронної сигналізації. Висота зовнішньої огорожі території має становити не менше 2 м та не повинна мати лазів, проломів, інших пошкоджень, а також дверей, воріт, хвірток тощо, які не замикаються;
 • в) освітленням. При цьому стовпи ліній електропередач та освітлення не повинні межувати з огорожею, а знаходитися на відстані не менше 2 м від неї; г) місцем для зважування готової продукції та пожнивних залишків з вагами, які пройшли щорічну перевірку в регіональних підрозділах Держспоживстандарту України;
 • г) стаціонарним місцем для спалювання нарковмісних рослин, за винятком рослин роду коноплі для промислових цілей за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст тетрагідроканнабінолу не перевищував 0,08 відсотка та їх пожнивних залишків.

Правила, які застосовуються до обладнання для виробництва, виготовлення наркотиків

Розроблення, виробництво і виготовлення обладнання, яке використовується для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, здійснюється суб'єктами господарювання з дотриманням технічних, санітарних та інших установлених законодавством вимог.

Обладнання зберігається у складських приміщеннях і використовується виключно за його цільовим призначенням. Зміна місця зберігання обладнання погоджується суб'єктом господарювання з ДСКН. Розподіл обладнання проводиться суб'єктом господарювання, який його виробляє чи виготовляє, за погодженням з ДСКН.

Розподіл обладнання між суб'єктами господарювання проводиться юридичною особою, яка його виробляє/виготовляє, за погодженням з ДСКН. Суб'єкт господарювання, який має намір придбати обладнання, надсилає зазначеній юридичній особі завірену копію відповідної ліцензії для її подання ДСКН.

У разі провадження суб'єктом господарювання діяльності, пов'язаної з виробництвом лікарських засобів, оптовою та роздрібною торгівлею такими засобами або виробництвом ветеринарних препаратів, ДСКН подається копія відповідної ліцензії. Перевезення, пересилання, придбання і реалізація (відпуск) обладнання здійснюються суб'єктом господарювання за погодженням з ДСКН України. Ввезення на митну територію України та вивезення за її межі обладнання суб'єктом господарювання здійснюється відповідно до законодавства.

Знищення обладнання проводиться шляхом демонтажу, впливу високих температур, тиску або іншим способом до стану, який виключає можливість його подальшого застосування, на підставі погодженого з ДСКН рішення керівника суб'єкта господарювання з подальшим повідомленням МВС. Обладнання знищується у присутності членів комісії у складі, затвердженому керівником суб'єкта господарювання, на балансі якого воно перебуває, а також представника відповідного територіального органу МВС.

За фактом знищення складається акт, в якому зазначаються: 1) дата і місце його складення; 2) прізвище, ім'я та по батькові осіб, що беруть участь у знищенні, місце їх роботи і посада; 3) підстава для знищення; 4) найменування та кількість обладнання, що підлягає знищенню;

5) шлях знищення.

Акт про знищення підписується членами комісії і представником територіального органу МВС та зберігається протягом 10 років в архіві суб'єкта господарювання. Копія акта надсилається протягом 10 днів з дати знищення відповідному територіальному органові МВС.

Операції з виробництва, виготовлення, зберігання, розподілу, перевезення, пересилання, придбавання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення за її межі, використання та знищення обладнання, що перебуває на балансі суб'єкта господарювання, відображаються в журналі обліку.

Суб'єкт господарювання подає щороку в установленому порядку територіальному органові МВС України та ДСКН України відомості про свою діяльність на основі записів в журналі обліку. Керівник суб'єкта господарювання призначає особу, на яку покладається контроль за веденням і зберіганням журналу обліку (далі – уповноважена особа).

Форма журналу обліку та порядок його ведення затверджуються керівником суб'єкта господарювання. У журналі зазначаються: а) найменування, марка та заводські номери обладнання; б) реквізити виробника; в) найменування, номер і дата надходження документів, що підтверджують операції з обладнанням; г) прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи. Журнал прошнуровується і скріплюється печаткою суб'єкта господарювання, його сторінки нумеруються. Кількість сторінок журналу засвідчується підписом керівника суб'єкта господарювання до початку його використання. Записи в журналі обліку здійснюються чорнилами безпосередньо після кожної операції, пов'язаної з переміщенням обладнання, на підставі відповідних документів, які підтверджують її здійснення. Зазначені документи або їх засвідчені в установленому порядку копії, оформляються в окрему справу, яка зберігається разом з журналом обліку.

Уповноважена особа засвідчує підписом кожний запис із зазначенням свого прізвища та ініціалів. Виправлення в журналі обліку засвідчується підписом уповноваженої особи та керівником суб'єкта господарювання. Уповноважена особа перевіряє не рідше ніж один раз на місяць записи в журналі, про що в рядку після останнього запису робить відповідну позначку, яку скріплює своїм підписом.

Журнал обліку зберігається в металевій шафі (сейфі), ключі від якої зберігаються в уповноваженої особи. Заповнений журнал обліку передається в архів суб'єкта господарювання, де зберігається протягом 10 років. Після закінчення зазначеного строку журнал обліку підлягає знищенню за актом, затвердженим керівником зазначеного суб'єкта, з подальшим повідомленням територіальному органові МВС України. У разі припинення (реорганізації) або ліквідації суб'єкта господарювання журнал обліку здається на зберігання відповідно до законодавства. Особи, винні в порушенні цих Правил, несуть відповідальність відповідно до законодавства.

Порядок видачі дозволу на використання об'єктів і приміщень, призначених діяльності, пов'язаної з обігом наркотиків

Дозвіл на використання об'єктів і приміщень, призначених для діяльності пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів видається юридичній особі за формою згідно з додатком головними управліннями, управліннями МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі за місцезнаходженням юридичної особи, а у разі, коли діяльність, пов'язана з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, провадиться не за місцезнаходженням юридичної особи, а за місцем провадження такої діяльності. Дозвіл видається за результатами перевірки відповідності об'єктів і приміщень установленим МВС вимогам.

Умови видачі дозволу

Для отримання дозволу юридична особа подає особисто або через уповноважений нею орган чи особу державному адміністраторові або представникові територіального органу внутрішніх справ заяву за формою, затвердженою постановою КМ України від 7 грудня 2005 р. №1176 "Про затвердження форми заяви на одержання суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою документів дозвільного характеру"[3] до якої додаються такі документи:

 • 1) копія статуту юридичної особи із зазначенням видів діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що провадиться юридичною особою;
 • 2) копії документів, що підтверджують право власності на об'єкти чи приміщення, призначені для провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі – об'єкти чи приміщення), або договору оренди об'єкта чи приміщення;
 • 3) план-схема об'єкта чи приміщення з обов'язковим зазначенням безпосередніх місць провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
 • 4) копії договору про охорону об'єкта чи приміщення та документів, що підтверджують обладнання приміщення засобами охоронної та пожежної сигналізації;
 • 5) витяг з наказу про допуск до роботи з наркотичними засобами, психотропними речовинами і прекурсорами осіб (із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, місця проживання і посади) та особи (осіб), відповідальної за їх зберігання і використання.

Юридична особа, діяльність якої пов'язана з культивуванням, перевезенням, зберіганням і знищенням рослин, включених до таблиці І переліку, крім зазначених у пункті 4 цього Порядку документів, подає також копії:

 • 1) документа, що підтверджує на момент подання заяви право власності на земельну ділянку або постійного користування чи оренди земельної ділянки;
 • 2) документа, що підтверджує факт придбання в суб'єктів насінництва та розсадництва, внесених до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу, насіння для культивування рослин, включених до переліку (для маку – першої репродукції, для конопель – першої або другої репродукції);
 • 3) витягу з карти-схеми земельної ділянки із зазначенням площі посіву, відстані до населених пунктів, лісових угідь, залізниці та автомобільних доріг місцевого значення;
 • 4) договору про охорону місць культивування, зберігання і знищення рослин, включених до списку № 3 таблиці І переліку, їх пожнивних залишків та додатку, в якому зазначається інформація про розташування сил і засобів підрозділів охорони.

У разі перевезення частин рослин, включених до списку № 3 таблиці І Переліку, або їх насіння, яке не відповідає вимогам ГОСТ 12094-76 або ГОСТ 9158-76 щодо відсоткового вмісту сміттєвих домішок, або їх пожнивних залишків для подальшого перероблення (доочищення), крім зазначених документів, подається також копія договору про охорону таких частин рослин та насіння під час перевезення і схема маршруту перевезення. Заява, подана територіальному органові внутрішніх справ, реєструється у журналі реєстрації заяв для отримання дозволу на використання об'єктів чи приміщень за формою, затвердженою МВС.

Обстеження об'єктів чи приміщень

З метою перевірки відповідності об'єктів чи приміщень установленим МВС вимогам проводиться їх обстеження, для чого згідно з наказом начальника територіального органу внутрішніх справ утворюється постійно діюча комісія у складі працівників підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків та Державної служби охорони.

Обстеження об'єктів чи приміщень проводиться в строк, який не перевищує трьох робочих днів з дати подання територіальному органові внутрішніх справ юридичною особою або державним адміністратором заяви та документів. Обстеження об'єктів чи приміщень проводиться в присутності представників юридичної особи.

За результатами обстеження об'єктів чи приміщень складаються акти обстеження за формами, затвердженими МВС України за погодженням з МОЗ України, у яких зазначається про можливість або неможливість використання об'єктів чи приміщень для провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Акти обстеження складаються у двох примірниках і підписуються членами комісії, юридичною особою або уповноваженою нею особою та скріплюються печаткою територіального органу внутрішніх справ.

Один примірник акта обстеження видається юридичній особі або уповноваженій нею особі, про що вона розписується в журналі реєстрації актів обстеження об'єктів та приміщень, який ведеться за формою, затвердженою МВС України за погодженням МОЗ України, а другий зберігається у відповідній справі територіального органу внутрішніх справ.

Прийняття рішення

Рішення про видачу дозволу чи відмову у його видачі приймається протягом 10 календарних днів з дня подання заяви та документів. Підставами для відмови у видачі дозволу є:

а) подання юридичною особою неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу; б) виявлення в поданих документах недостовірних відомостей; в) невідповідність об'єктів чи приміщень установленим МВС вимогам згідно з актами обстеження.

Юридичній особі видається протягом трьох календарних днів з дня прийняття відповідного рішення дозвіл або надсилається письмове повідомлення про відмову у його видачі із зазначенням причин відмови. Дозвіл або письмове повідомлення про відмову у видачі дозволу оформляється у двох примірниках, кожний з яких засвідчується підписом керівника територіального органу внутрішніх справ, а у разі його відсутності – першим заступником керівника або особою, яка виконує його обов'язки, і скріплюється печаткою такого органу.

Територіальний орган внутрішніх справ видає один примірник дозволу особисто керівникові юридичної особи або його представникові за наявності відповідно оформленої довіреності на отримання дозволу та документа, що посвідчує особу, або державному адміністраторові для передачі дозволу юридичній особі в установленому законодавством порядку.

Про видачу дозволу територіальний орган внутрішніх справ робить відмітку в журналі реєстрації заяв для отримання дозволу на використання об'єктів чи приміщень. Другий примірник дозволу разом з документами, залишається в територіальному органі внутрішніх справ і зберігається протягом усього строку дії ліцензії на провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та трьох років після закінчення строку її дії. Дозвіл забороняється пересилати поштою. Строк дії дозволу не може перевищувати строку дії ліцензії на провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

У разі відмови у видачі дозволу юридична особа має право повторно звернутися до територіального органу внутрішніх справ лише за умови усунення причин, що стали підставою для відмови. Рішення про відмову у видачі дозволу може бути оскаржено в установленому законом порядку.

Порядок видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотиків

Імпорт та експорт наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюються підприємствами за умови одержання дозволу на кожну окрему операцію, який видається ДСКН України[4]. Видача дозволу здійснюється за узгодженням з СБ України. Розгляд ДСКН України документів на імпорт, експорт або транзит, оформлення дозволу і його видача здійснюються в термін до ЗО днів. Про відмову у видачі дозволу ДСКН України у той же термін надсилає підприємству мотивоване письмове повідомлення. Дозволи на здійснення імпортно-експортних операцій у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів надаються суб'єктам господарювання ДСКН України на підставі позитивного експертного висновку, виданого уповноваженою на те ДСКН установою. Дозвіл є документом суворої звітності і у разі його втрати не поновлюється. Про втрату дозволу необхідно негайно повідомити ДСКН України.

У дозволі зазначається строк, протягом якого повинно бути здійснене ввезення чи вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Строк дії дозволу може бути одноразово продовжений ДСКН України не більше ніж до 31 грудня поточного року, якщо заявлений вантаж з поважних причин у зазначений період не перетнув митного кордону України.

Для продовження строку дії дозволу необхідно подати такий дозвіл до ДСКН України не пізніше, ніж закінчується строк його дії. Відомості про юридичну особу, яка за контрактом є продавцем або покупцем, можуть зазначатися на зворотному боці дозволу на ввезення на митну територію України або вивезення з митної території України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на прохання заявника.

За оформлення і видачу дозволу та здійснення контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, на експорт або імпорт яких видано відповідний дозвіл, крім експорту сірчаної та соляної кислоти, справляється плата у розмірі одного відсотка вартості контракту на імпортні операції і двох відсотків вартості контракту на експортні операції. За оформлення і видачу дозволу на експорт сірчаної та соляної кислоти і здійснення контролю за їх обігом з підприємств-виробників цих кислот справляється плата у розмірі 0,2 відсотка вартості відповідного контракту.

Кошти, отримані ДСКН України за видачу дозволів, спрямовуються до спеціального фонду Державного бюджету України і використовуються для здійснення контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. Безплатно видаються дозволи на імпорт в Україну або експорт з України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що надходять як гуманітарна допомога, у випадках стихійного лиха, катастроф та епідемій, або мають бути ввезені на територію України як зразки для МОЗ України.

Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України. Ввезення в Україну та вивезення з України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів шляхом поштового відправлення або на іншу, ніж та, що зазначена у дозволі адресу, забороняється.

Порядок видачі дозволу на ввезення в Україну наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

Для одержання дозволу на ввезення в Україну наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів підприємством подаються до ДСКН України такі документи:

 • а) заява на бланку підприємства на ім'я голови ДСКН України, в якій зазначаються: 1 ) мета, з якою здійснюється ввезення; 2) повні назви, точні адреси, номери телефонів (телефаксів) імпортера (вантажоодержувача) і експортера; 3) міжнародна непатентована назва імпортованої продукції, якщо така є, і (або) перша назва, під якою вона була випущена, і (або) назва, під якою вона виробляється в країнах імпортерах та експортерах; 4) кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що мають бути ввезені; 5) лікарська форма наркотичного засобу, психотропної речовини і прекурсора; 6) назва та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які ввозяться згідно з контрактом, включених до Переліку, що підлягають спеціальному контролю згідно з чинним законодавством України; 7) назва фірми-виробника: номер контракту поставки; вартість контракту поставки; найменування і кількість одиниць тари – для наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у вигляді субстанції, яка використовується для виробництва лікарських засобів; вид транспорту для поставки; термін здійснення поставки; назва пункту пропуску на державному кордоні України, через який здійснюватиметься ввезення;
 • б) рахунок-фактура або рахунок-проформа, що підтверджує відомості про кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що будуть ввозитись;
 • в) нотаріально засвідчена копія статуту підприємства;
 • г) нотаріально засвідчена копія контракту, згідно з яким провадиться ввезення в Україну наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
 • д) реєстраційні посвідчення на лікарські засоби, які ввозяться в Україну;
 • е) сертифікат якості наркотичного засобу, психотропної речовини або прекурсору, включеного до списку № 1 таблиці IV, із зазначенням строку їх придатності (для прекурсорів, включених до списку № 2 таблиці IV, додається паспорт якості виробника або технічна документація, що відображає хімічний склад продукції);

є) зобов'язання підприємства-імпортера про використання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів тільки для заявлених цілей. ДСКН України у разі потреби має право перевіряти достовірність поданих документів, вимагати надання додаткових відомостей;

ж) нотаріально засвідчена копія ліцензії на здійснення відповідного виду діяльності психотропних речовин і прекурсорів.

Порядок видачі дозволу на ввезення в Україну для реєстрації зразків наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських засобів

Для одержання дозволу на ввезення в Україну для реєстрації в МОЗ України зразків наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, у вигляді лікарських засобів, а також лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини, підприємство подає до ДСКН такі документи:

 • 1) заяву на бланку підприємства на ім'я голови ДСКН, в якій зазначаються: мета, з якою здійснюється ввезення; повні назви, точні адреси, номери телефонів (телефаксів) підприємства-імпортера (вантажоодержувача); міжнародна непатентована назва імпортованої продукції, якщо така є, і (або) перша назва, під якою вона була випущена, і (або) назва, під якою вона виробляється в країні імпортера; кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, що ввозяться; кількість лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини; лікарська форма наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини; вид транспорту для поставки; термін здійснення поставки; назва пункту пропуску на державному кордоні України, через який здійснюватиметься ввезення;
 • 2) лист-клопотання МОЗ з підтвердженням необхідності ввезення зазначеної кількості зразків наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, у вигляді лікарських засобів, а також лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини, для реєстрації в Україні та гарантією їх зберігання із зазначенням прізвища особи, відповідальної за це;
 • 3) зобов'язання підприємства-імпортера про використання наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських наркотичних засобів тільки для заявлених цілей. ДСКН України у разі потреби має право перевіряти достовірність поданих документів і вимагати надання додаткових відомостей;
 • 4) сертифікати якості на лікарські наркотичні засоби, що ввозяться.

Порядок видачі дозволу на одноразове ввезення в Україну незареєстрованих наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських засобів

Для одержання дозволу на ввезення незареєстрованих в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, у вигляді лікарських засобів, а також лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини, МОЗ Автономної Республіки Крим, управління охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій подають ДСКН України документи, зазначені для одержання дозволу на ввезення в Україну наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Замість свідоцтва про реєстрацію препаратів в Україні подається лист-клопотання МОЗ, що підтверджує необхідність їх ввезення.

Порядок видачі дозволу на ввезення в Україну як гуманітарної допомоги наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських засобів

Для одержання дозволу на ввезення як гуманітарної допомоги наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, у вигляді лікарських засобів, а також лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини, підприємство, що має право на провадження діяльності у сфері обігу цих речовин, подає ДСКН України такі документи:

 • 1) заяву на бланку підприємства на ім'я голови ДСКН України, в якій зазначаються: мета, з якою здійснюється ввезення: повні назви, адреси та номери телефонів (телефаксів) експортера, підприємства- імпортера (вантажоодержувача) і експортера; міжнародна непатентована назва імпортованої продукції, кщо така є, і (або) перша назва, під якою вона була випущена, і (або) назва, під якою вона виробляється в країнах-імпортерах та експортерах; кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, у вигляді лікарських засобів, що мають бути ввезені; кількість лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини, що мають бути ввезені; лікарська форма наркотичного засобу, психотропної речовини, прекурсора і лікарського засобу; назва фірми-виробника; вид транспорту для поставки; термін поставки; назва пункту пропуску на державному кордоні України, через який здійснюватиметься ввезення; зобов'язання підприємства про використання гуманітарної допомоги тільки за призначенням та інформування ДСКН України в двомісячний термін про її розподіл;
 • 2) рахунок-фактуру, вантажну декларацію, вантажні, митні, транспортні документи, що містять відомості про кількість наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини;
 • 3) нотаріально засвідчену копію статуту підприємства (вантажоодержувача);
 • 4) реєстраційні посвідчення на лікарські засоби, які ввозяться в Україну (у разі відсутності такого свідоцтва подається акт про можливість медичного використання лікарських засобів);
 • 5) сертифікат якості наркотичного засобу або психотропної речовини із зазначенням терміну придатності (для прекурсорів додається паспорт якості). ДСКН України у разі потреби має право перевіряти достовірність поданих документів і вимагати надання додаткових відомостей.

Дозвіл на ввезення в Україну наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

У дозволі на ввезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів зазначаються: його реєстраційний номер; назва і адреса імпортера; назва і адреса експортера; назва (включаючи міжнародну непатентовану назву) та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини, що підлягають ввезенню згідно з контрактом; назва (включаючи міжнародну непатентовану назву) та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, що підлягають ввезенню згідно з контрактом; вид тари та її кількість – для наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у вигляді субстанції, яка використовується для виробництва лікарських засобів; вид транспорту; назва митниці та назва пункту пропуску на державному кордоні України, через які здійснюватиметься ввезення та митне оформлення наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів і лікарських засобів; дата видачі; термін дії. Дозвіл підписується головою ДСКН України і скріплюється гербовою печаткою ДСКН України.

Порядок видачі дозволу на вивезення з України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

Для одержання дозволу на право вивезення з України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів підприємством подаються до ДСКН такі документи: 1) заява на бланку підприємства на ім'я голови ДСКН, в якій зазначаються: мета, з якою здійснюється вивезення; повні назви, точні адреси, номери телефонів (телефаксів) експортера, імпортера та вантажоодержувача; міжнародна непатентована назва експортованої продукції, якщо така є, і (або) перша назва, під якою вона була випущена, і (або) назва, під якою вона виробляється в країнах експорту та імпорту; назва та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які підлягають вивезенню; лікарська форма наркотичного засобу, психотропної речовини і прекурсора; назва та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку контрольованих речовин, які підлягають вивезенню згідно з контрактом; назва фірми-виробника: а) номер контракту поставки; б) вартість контракту поставки; в) найменування і кількість одиниць тари – для наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у вигляді субстанції, яка використовується для виробництва лікарських засобів; г) вид транспорту для поставки; д) термін поставки; є) назва пункту пропуску на державному кордоні України, через який здійснюватиметься вивезення; 2) рахунок-фактура або рахунок-проформа, що підтверджує відомості про кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що будуть вивозитись; 3) нотаріально засвідчена копія статуту підприємства; 4) нотаріально засвідчена копія контракту, за яким провадиться вивезення з України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; 5) реєстраційні посвідчення на лікарські засоби, які вивозяться з України; 6) сертифікат якості наркотичного засобу, психотропної речовини або прекурсору, включеного до списку № 1 таблиці IV, із зазначенням строку їх придатності (для прекурсорів, включених до списку №2 таблиці IV, додається паспорт якості виробника або технічна документація, що відображає хімічний склад продукції); 7) нотаріально засвідчена копія ліцензії на здійснення відповідного виду діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Дозвіл на право вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

У дозволі на вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів зазначаються: його реєстраційний номер; назва і адреса експортера; назва і адреса імпортера; назва (включаючи міжнародну непатентовану назву) та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та лікарських засобів, до складу яких входять включені до переліку контрольовані речовини; вид тари та її кількість – для наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у вигляді субстанції, яка використовується для виробництва лікарських засобів; назва (включаючи міжнародну непатентовану назву) та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до Переліку контрольованих речовин, що підлягають вивезенню; номер національного дозволу на імпорт, дата його видачі, ким виданий; вид транспорту; назва митниці та назва пункту пропуску на державному кордоні України, через які здійснюватиметься вивезення; дата видачі; термін дії. Дозвіл підписується головою ДСКН і скріплюється гербовою печаткою ДСКН.

Порядок видачі дозволу на право транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

Для одержання дозволу на право транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів підприємством подаються до ДСКН такі документи: 1) заява на бланку підприємства на ім'я голови ДСКН, в якій зазначаються: повні назви, точні адреси, номери телефонів (телефаксів) експортера та імпортера; назва та кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які підлягають транзиту; лікарська форма наркотичного засобу, психотропної речовини і прекурсору або назва продукції, що містить прекурсори, включені до списку №2 таблиці IV; номер контракту поставки; вид транспорту для поставки; назва пунктів пропуску на державному кордоні, через які здійснюватиметься ввезення та вивезення; 2) копія контракту, завірена печатками підприємства, згідно з яким здійснюється поставка; 3) сертифікат якості наркотичного засобу, психотропної речовини або прекурсору, включеного до списку № 1 таблиці IV, із зазначенням строку їх придатності (для прекурсорів, включених до списку №2 таблиці IV, додається паспорт якості виробника або технічна документація, що відображає хімічний склад продукції).

Підприємство у кожному конкретному випадку поставки повинне надати свідоцтво (національний сертифікат) держав імпортера та якщо в державі-імпортері немає процедури оформлення національного сертифіката або не надаються гарантії, уповноваженим органом держави-імпортера оформляється його аналог. ДСКН у разі потреби має право перевіряти достовірність поданих документів і вимагати надання додаткових відомостей.

Переміщення наркотиків через митний кордон України

Ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого ДСКН.

У законодавстві визначені терміни, а саме:

ввезення (імпорт) наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на територію України – переміщення через митний кордон України наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин з території іншої держави на територію України;

вивезення (експорт) наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів з території України – переміщення через митний кордон України наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин з території України на територію іншої держави;

транзит наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів через територію України – переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, вироблених, виготовлених за межами України будь-якими законними способами, з території однієї держави на територію іншої держави під митним контролем територією України без використання цих наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на території України[1].

Для одержання дозволу на право ввезення на територію України, вивезення з території України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин юридична особа подає до ДСКН України, заяву, в якій зазначаються: 1) власне найменування і місцезнаходження юридичної особи, а також найменування і місцезнаходження одержувача вантажу; 2) відповідна назва наркотичного засобу, психотропної речовини, у тому числі їх міжнародна непатентована назва, назва прекурсора; кількість наркотичного засобу, психотропної речовини чи прекурсора в кожній їх партії, тобто яка відправляється в одному транспортному засобі та оформлена одним документом; 3) сертифікат якості наркотичного засобу або психотропної речовини; 4) мета ввезення, вивезення та строк ввезення чи вивезення; 5) вид транспортного засобу, який буде використовуватися для ввезення, вивезення, або спосіб відправки вантажу; 6) місце перетину митного кордону України відповідною партією наркотичного засобу, психотропної речовини або прекурсора; 7) інші відомості згідно з порядком, встановленим КМ України.

При видачі дозволу на право ввезення на територію України, вивезення з території України наркотичних засобів, психотропних речовин ДСКН України, враховує встановлені КМ України квоти на ввезення (вивезення) наркотичних засобів і психотропних речовин.

Копії дозволів, завірені в установленому порядку, долучаються до кожної партії наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів та переміщуються разом з нею, а також надсилаються ДСКН України, центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. ДФС України в на зазначеному дозволі робиться відмітка про поставку кожної партії наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.

При транзиті наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів копія дозволу на їх вивезення надсилається ДСКН, урядові країни-імпортера. Ввезення на територію України (вивезення з території України) чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюються лише через митниці, визначені КМ України.

Партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що транзитом перевозиться через територію України, не підлягає переробці. Навантаження, вивантаження, перевантаження, виправлення пошкоджень упаковки, розкриття упаковки, пакування або перепакування наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів можуть здійснюватися лише з дозволу ДФС України. Транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за умови обов'язкової їх охорони та супроводження ДФС України та підрозділами МВС України.

Партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації.

У випадку коли хворий, який прямує транзитом через територію України, може перевозити з метою власного лікування наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до таблиць II і III Переліку, відповідно до порядку[6]. У разі якщо зазначений хворий, який прямує транзитом через територію України хворий затримується на території України і для продовження лікування потребує додаткового придбання наркотичних засобів, їх відпуск здійснюється за рецептом, який видається в Україні згідно з порядком надання медичної допомоги іноземцям та особам без громадянства, які тимчасово перебувають на території України.

Хворі, які прямують транзитом через територію України, наркотичних засобів, включених до таблиць II і III Переліку, лише для власного лікування. У разі потреби медична допомога на території України надається хворому відповідно до Порядку надання медичної допомоги іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України, затвердженого постановою КМ України від 28 січня 1997 р. №79[7].

Якщо для продовження лікування до моменту виїзду з території України хворому додатково призначено наркотичні засоби заклад охорони здоров'я видає відповідну довідку, що підписується головним лікарем та його заступником і засвідчується печаткою. Ввезення на територію України хворими наркотичних засобів здійснюється за умови обов'язкового письмового декларування.

Для здійснення митного контролю та митного оформлення наркотичних засобів хворий подає такі документи: 1) митна декларація; 2) рецепт, виданий закладом охорони здоров'я або лікарем іноземної держави на ім'я хворого, легалізований консульською установою України за кордоном; 3) паспортний документ, що посвідчує особу хворого та надає право на перетинання державного кордону України. Для лікарських наркотичних засобів, що зареєстровані в Україні, додається копія сертифіката якості цього засобу, виданого виробником.

Хворий може ввозити на митну територію України або вивозити за її межі наркотичні засоби в кількості, визначеній у рецепті або довідці про надання медичної допомоги на території України, але не більш як 10 ампул наркотичного засобу або психотропної речовини, 50 таблеток психотропної речовини, 10 трансдермальних систем. Наркотичні засоби, що не зареєстровані в Україні, можуть ввозитися на територію України за умови надання відомостей про реєстрацію лікарського засобу на території держави, з якої переміщується хворий.

Наркотичні засоби і психотропні речовини, що вивозяться за межі України, підлягають обов'язковому письмовому декларуванню. Для здійснення митного контролю таких наркотичних засобів і психотропних речовин подаються документи: 1) митна декларація; 2) рецепт, виданий закладом охорони здоров'я або лікарем іноземної держави на ім'я хворого, легалізований консульською установою України за кордоном; 3) паспортний документ, що посвідчує особу хворого та надає право на перетинання державного кордону України. А також митна декларація, оформлена під час ввезення наркотичних засобів. Хворий не має права будь-яким чином відчужувати наркотичні засоби і психотропні речовини. Консульські установи України за кордоном зобов'язані під час легалізації рецепта на наркотичні засоби і психотропні речовини попередити в письмовій формі хворого про зазначену вимогу.

Порядок зберігання наркотиків вилучених з незаконного обігу

Зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у спеціально обладнаних приміщеннях здійснюється суб'єктами господарювання за наявності в них ліцензії на цей вид діяльності. Зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у будь-яких кількостях в цілях, не передбачених цим Законом, забороняється[8].

Зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів вилучених із незаконного обігу органами МВС України, СБ України і ДФС України здійснюється без надання відповідної ліцензії[9]. Для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів органи МВС України, СБ України і ДФС України виділяють приміщення, що відповідають вимогам, установленим МВС. Дозвіл на використання приміщень не потрібен. Керівник органу МВС України, СБ України і ДФС України призначає особу, на яку покладається відповідальність за зберігання та ведення обліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Про прийняття для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і рекурсорів відповідальна особа робить відповідний запис у журналі обліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів за встановленою формою та видає квитанцію за визначеною формою яка долучається до матеріалів кримінального провадження. Прийняті для зберігання наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори повинні бути упаковані та опечатані. На кожну упаковку прикріплюється бирка, на якій зазначаються номер журналу обліку і порядковий номер запису.

Під час прийняття для зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів відповідальна особа перевіряє відповідність даних, зазначених у документах про вилучення та дослідження таких засобів, речовин і прекурсорів, їх фактичному стану.

Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що не можуть за обсягом зберігатися в одному приміщенні, передаються на підставі укладеної згідно із законодавством угоди для зберігання суб'єктові господарювання, який має відповідну ліцензію. Облік переданих засобів, речовин і прекурсорів ведеться відповідно до цього Порядку. Приміщення та розміщені у ньому сейфи і металеві шафи, в яких зберігаються наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, опечатуються відповідальною особою. Вхід до приміщення здійснюється в присутності відповідальної особи.

Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори можуть видаватися на підставі письмового мотивованого запиту слідчого, прокурора, слідчого судді або суду, які здійснюють кримінальне провадження, про що відповідальна особа робить відповідний запис у журналі обліку. Видані наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори зберігаються у сейфі або металевій шафі.

Перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюється органами МВС України, СБУ України і ДФС України за умови забезпечення їх охорони та схоронності. Про повернення зазначеними органами наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів відповідальна особа робить відповідний запис у журналі обліку. Журнал обліку прошнуровується і скріплюється печаткою органу, його сторінки нумеруються.

Записи в журналі обліку робляться відповідальною особою в порядку надходження наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на підставі документів про їх вилучення та дослідження, в яких зазначаються дата їх надходження для зберігання, найменування, кількість, номер кримінального провадження, місце фактичного зберігання, а також відомості про видачу зазначених засобів, речовин і прекурсорів для цілей, передбачених законодавством. У разі неналежного зберігання та ведення обліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів проводиться службове розслідування.

Порядок перевезення наркотиків на території України

Перевезення включених до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюється суб'єктами господарювання на підставі відповідної ліцензії[10] (постановою КМ України від 17 квітня 2008 р. №366). Перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, вилучених з незаконного обігу органами МВС України, СБ України, Держприкордонслужби України та іншими підрозділами, які провадять діяльність відповідно до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність"[11], а також органами ДФС України і ГП України, здійснюється у межах їх повноважень.

Перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюється закладами охорони здоров'я, суб'єктами господарювання, що провадять діяльність з їх виробництва, виготовлення, а також автомобільними перевізниками за умови забезпечення схоронності вантажу. Перевезення зазначених засобів, речовин і прекурсорів на території України здійснюється автомобільним, повітряним або водним транспортом.

Перевозити наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, за винятком прекурсорів, включених до списку № 2 таблиці IV Переліку, залізничним транспортом та пересилати їх поштою забороняється. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори перевозяться автомобільним транспортним засобом, технічний стан якого відповідає вимогам Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10 жовтня 2001 р. № 1306[12], та умовам їх безпечного перевезення.

Автомобільний транспортний засіб комплектується, крім зазначеного в Правилах дорожнього руху[13] обладнання, набором інструментів для дрібного ремонту, порошковим або вуглекислотним вогнегасником ємністю не менш як п'ять літрів і противідкотними упорами.

Перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюється у супроводженні відповідальної особи, призначеної керівником закладу охорони здоров'я або суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з їх виробництва, виготовлення. Факт отримання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів підтверджується підписаною відповідальною особою накладною, в якій зазначається державний номер відповідного автомобільного транспортного засобу. Перевезення зазначених засобів, речовин і прекурсорів у межах міста чи району здійснюється без видачі органом внутрішніх справ відповідного дозволу. Питання охорони вантажу в дорозі вирішується керівником закладу охорони здоров'я або суб'єкта господарювання виходячи з конкретних обставин.

Перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, за винятком прекурсорів, включених до списку №2 таблиці IV переліку, в кількості 200 і більше кілограмів здійснюється автомобільним транспортним засобом у супроводженні патрульного автомобіля Державтоінспекції або державної служби охорони при МВС України. Керівник закладу охорони здоров'я або суб'єкта господарювання несе персональну відповідальність за забезпечення схоронності вантажу та конфіденційності інформації про перевезення.

Порядок відпуску наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, за винятком прекурсорів, включених до списку № 2 таблиці IV переліку, закладам охорони здоров'я та суб'єктам господарювання встановлюється МОЗ України. Відпуск для перевезення прекурсорів, включених до списку №2 таблиці IV переліку, здійснюється особою, визначеною наказом керівника закладу охорони здоров'я або суб'єкта господарювання, що здійснюють відпуск таких прекурсорів, після ознайомлення з ним.

Уповноважена особа веде облік прекурсорів, включених до списку №2 таблиці IV Переліку, із зазначенням у спеціальному журналі загальної маси, кількості місць, кінцевого пункту призначення, номера і дати підписання товарно-транспортної накладної. Запис у спеціальному журналі засвідчується підписом уповноваженої особи. Під час відпуску (приймання) для перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів уповноважена особа зобов'язана перевірити його обґрунтованість та відповідність кількості зазначених засобів, речовин і прекурсорів відомостям, наведеним у супровідних документах, правильність їх маркування і пакування та підписати відповідні облікові документи.

Перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів суб'єктами господарювання здійснюється на підставі товарно-транспортної накладної у супроводженні відповідальної особи (представника вантажовідправника чи вантажоодержувача, що обізнаний з властивостями зазначених засобів, речовин і прекурсорів та правилами безпечного поводження з ними).

До обов'язків відповідальної особи належать: 1) супроводження та охорона наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів під час їх перевезення до місця призначення; 2) проведення інструктажу водія, що здійснює перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; 3) огляд автомобільного транспортного засобу та забезпечення у разі потреби усунення його несправності; 4) перевірка правильності маркування і пакування наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та їх приймання; 5) спостереження за завантаженням і закріпленням вантажу; 6) передача наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів після прибуття на місце призначення; 7) забезпечення особистої безпеки.

Порядок знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

Знищення засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, здійснюється[14]:

закладами охорони здоров'я та ветеринарної медицини у разі визнання таких засобів і речовин непридатними для подальшого використання. Цими закладами також знищуються невикористані рештки зазначених засобів і речовин у відкритих ампулах;

виробниками зазначених засобів і речовин у разі визнання їх непридатними для подальшого використання у виробництві. Виробники також знищують відходи, що утворилися у процесі виробництва відповідно до технологічних регламентів;

суб'єктами господарювання, що використовують зазначені засоби і речовини в наукових та навчальних цілях, а також в інших цілях, передбачених Законом.

Для знищення засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV Переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, згідно з наказом керівника суб'єкта господарювання утворюється комісія, яку очолює керівник або його заступник. До складу комісії включається представник територіального органу внутрішніх справ, присутність якого під час знищення таких засобів і речовин обов'язково забезпечується керівником зазначеного органу.

Знищення закладами охорони здоров'я та ветеринарної медицини невикористаних решток зазначених засобів і речовин у відкритих ампулах та виробниками відходів, що утворилися у процесі виробництва, у розмірах, що визначені технологічними регламентами, здійснюється без залучення представника територіального органу внутрішніх справ.

Знищення засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV Переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, може здійснюватися суб'єктом господарювання власними силами у разі наявності у нього ліцензії на право провадження діяльності, пов'язаної із знищенням наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до переліку, або на договірних умовах суб'єктом господарювання, який має зазначену ліцензію.

Знищення засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, крім їх невикористаних решток у відкритих ампулах та відходів, що утворилися у процесі виробництва відповідно до технологічних регламентів, здійснюється суб'єктами господарювання за визначеним ДСКН методом.

Для визначення методу знищення суб'єкт господарювання подає ДСКН України такі документи[14]: заяву за формою; протокол за результатами аналізу якості зазначених засобів і речовин, виданий Держлікінспекцією або її територіальним органом; копію ліцензії на право провадження діяльності, пов'язаної із знищенням засобів і речовин, включених до таблиць II і ІН та списку 1 таблиці IV Переліку, якщо їх знищення здійснюється суб'єктом господарювання власними силами; засвідчену в установленому порядку копію договору про знищення засобів і речовин, включених до таблиць II і ІН та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, із суб'єктом господарювання, який має ліцензію на право провадження зазначеного виду діяльності, якщо їх знищення здійснюється на договірних умовах; копію повідомлення про строк проведення знищення, надісланого суб'єктом господарювання територіальному органові внутрішніх справ. ДСКН України у десятиденний строк розглядає подані суб'єктом господарювання документи та в письмовій формі повідомляє його про прийняте рішення щодо визначення методу знищення.

За результатами знищення засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV Переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, власними силами суб'єкт господарювання складає у трьох примірниках акт за формою згідно з додатком 4, який засвідчується підписами членів комісії, що скріплюються печаткою суб'єкта господарювання.

Перший примірник акта залишається у суб'єкта господарювання, який здійснив знищення, другий – у суб'єкта господарювання – власника таких засобів і речовин, інші надсилаються відповідно територіальному органові внутрішніх справ та ДСКН України. Суб'єкти господарювання, які використовують засоби і речовини, включені до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препарати, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, в ампулах, зобов'язані знищувати порожні ампули, в яких містилися зазначені засоби і речовини, в установленому МОЗ України порядку.

Інформація про засоби і речовини, включені до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препарати, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, вноситься до журналу (книги) обліку за формою.

Сторінки в журналі пронумеровуються, прошнуровуються та засвідчуються підписом керівника суб'єкта господарювання, що скріплюється печаткою. Документи, пов'язані з обігом зазначених засобів і речовин, зберігаються суб'єктом господарювання не менш як 5 років.

Знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV переліку, здійснюється: 1) закладами охорони здоров'я та ветеринарної медицини у разі визнання прекурсорів непридатними для подальшого використання; 2) виробниками прекурсорів у разі визнання їх непридатними для подальшого використання у виробництві. Виробники також знищують відходи, що утворилися у процесі виробництва відповідно до технологічних регламентів; 3) суб'єктами господарювання, що використовують такі прекурсори в наукових та навчальних цілях, а також в інших цілях, передбачених Законом.

Для знищення зазначених прекурсорів згідно з наказом керівника суб'єкта господарювання утворюється комісія, яку очолює керівник або заступник керівника суб'єкта господарювання. Знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV Переліку, може здійснюватися суб'єктом господарювання власними силами в разі наявності у нього ліцензії на провадження діяльності, пов'язаної із знищенням таких прекурсорів, або на договірних умовах суб'єктом господарювання, який має зазначену ліцензію.

Знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV переліку (за винятком калію перманганату та ангідриду оцтової кислоти), в обсягах, що перевищують 10 кілограмів на місяць, а також знищення калію перманганату та ангідриду оцтової кислоти здійснюється суб'єктами господарювання виключно за визначеним ДСКН України методом.

Для визначення методу знищення суб'єкт господарювання подає ДСКН України такі документи[14]: заяву за встановленою формою; протокол за результатами аналізу якості: 1) зазначених речовин (за винятком калію перманганату), виданий лабораторією, яка має право на проведення експертних досліджень; 2) калію перманганату, виданий Держлікслужбою України або її територіальним органом; копію ліцензії на право провадження діяльності, пов'язаної із знищенням прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV Переліку, якщо їх знищення здійснюється суб'єктом господарювання власними силами; 3) засвідчену копію договору про знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV Переліку, із суб'єктом господарювання, який має ліцензію на право провадження діяльності із знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV Переліку, якщо їх знищення здійснюється на договірних умовах; 4) копію повідомлення про строк проведення знищення, надісланого суб'єктом господарювання територіальному органові внутрішніх справ. ДСКН України у десятиденний строк розглядає подані суб'єктом господарювання документи та в письмовій формі повідомляє його про прийняте рішення.

У разі коли суб'єкт господарювання здійснює знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV Переліку), в обсягах, що перевищують 10 кілограмів на місяць, до складу комісії обов'язково включається представник територіального органу внутрішніх справ.

Знищення калію перманганату та ангідриду оцтової кислоти незалежно від їх кількості здійснюється комісією, до складу якої обов'язково включається представник територіального органу внутрішніх справ. За результатами знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV переліку, власними силами суб'єкт господарювання складає у трьох примірниках акт за формою згідно з додатком 4, який засвідчується підписами членів комісії, що закріплюються печаткою суб'єкта господарювання. Перший примірник акта залишається у суб'єкта господарювання, інші надсилаються територіальному органові внутрішніх справ та ДСКН України. У разі знищення прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV переліку, іншим суб'єктом господарювання на договірних умовах суб'єкт господарювання, який здійснив знищення, складає акт у чотирьох примірниках, який засвідчується підписами членів комісії, що скріплюються печаткою суб'єкта господарювання.

Перший примірник акта залишається у суб'єкта господарювання, який здійснив знищення, другий – у суб'єкта господарювання – власника прекурсорів, інші надсилаються територіальному органові внутрішніх справ та ДСКН України. Інформація про прекурсори, включені до списку 2 таблиці IV переліку, вноситься до журналу (книги) обліку за формою. Сторінки в журналі пронумеровуються, прошнуровуються та засвідчуються підписом керівника суб'єкта господарювання, що скріплюється печаткою.

Суб'єкти господарювання, які провадять діяльність, пов'язану з обігом прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV Переліку, зобов'язані проводити щокварталу їх інвентаризацію із складенням балансу товарно-матеріальних цінностей за встановленою формою. Відомості про розбіжності в балансі товарно-матеріальних цінностей або невідповідність показників балансу результатам проведеної інвентаризації протягом трьох календарних днів після їх виявлення подаються суб'єктом господарювання: МВС України – щодо операцій, проведених у межах території України; МВС України та СБ України – щодо експортно-імпортних операцій.

Суб'єкти господарювання, які провадять діяльність, пов'язану з обігом прекурсорів, включених до списку 2 таблиці IV Переліку, подають ДСКН України за формою: до 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, звіт про кількість зазначених речовин, що виробляються, виготовляються, ввозяться на територію України чи вивозяться з її території; до 31 березня року, що настає за звітним, – звіт про кількість зазначених речовин, що виробляються, виготовляються, ввозяться на територію України, вивозяться з її території, реалізуються чи використовуються, а також про кількість їх запасів на 31 грудня звітного року.

Діяльність, пов'язана з культивуванням, зберіганням, перевезенням та знищенням рослин, включених до списку 3 таблиці І переліку, провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, виданої ДСКН України. Суб'єкти господарювання під час провадження зазначеної діяльності повинні забезпечити виконання умов для запобігання розкраданню рослин, включених до списку 3 таблиці І переліку, і отриманої з них готової продукції чи відходів зазначених рослин, затверджених постановою КМ України від 26 листопада 2008 р. №1026[17].

Культивування рослин, включених до списку 3 таблиці І переліку, здійснюється суб'єктами господарювання у межах квот, які щороку визначаються КМ України. Для розрахунку обсягів квот на наступний рік суб'єкти господарювання щороку до 15 листопада подають ДСКН України заяви за формою. На підставі проведених розрахунків ДСКН України готує та подає МОЗ України погоджені пропозиції щодо визначення обсягів квот. Культивування рослин, включених до списку З таблиці І переліку, з перевищенням визначених обсягів квот забороняється. Під час збирання врожаю маку знищення їх пожнивних залишків здійснюється суб'єктом господарювання шляхом подрібнення і розкидання, після чого проводиться дискування поля з наступним переорюванням. Комбайни, що використовуються для збирання врожаю рослин маку, повинні бути обладнані пристроями для подрібнення пожнивних залишків.

Механізми комбайнів після збирання врожаю маку в той же день очищуються від відходів, пожнивні залишки щодня приорюються. Знищення пожнивних залишків здійснюється суб'єктами господарювання у присутності комісії, до складу якої включаються керівники суб'єкта господарювання і представник територіального органу внутрішніх справ. За результатами знищення пожнивних залишків складається акт у трьох примірниках за формою який засвідчується підписами членів комісії і скріплюється печаткою суб'єкта господарювання. Перший примірник акта залишається у суб'єкта господарювання, інші надсилаються МВС України та ДСКН України.

Очищення насіння маку здійснюється суб'єктом господарювання на спеціально відведеному об'єкті чи у приміщенні зерноочисними машинами, обладнаними спеціальними пристроями для збирання відходів. Механізми зерноочисних машин після очищення насіння маку в той же день очищуються від відходів, пожнивні залишки щодня спалюються. Переробка стебел конопель здійснюється суб'єктом господарювання на спеціально відведеному об'єкті чи у приміщенні.

Знищення залишків після очищення насіння маку або переробки стебел конопель здійснюється суб'єктами господарювання після їх зважування шляхом щоденного спалювання у присутності комісії, до складу якої включаються керівники суб'єкта господарювання і територіального органу внутрішніх справ, представник територіального органу внутрішніх справ. За результатами знищення складається акт у трьох примірниках за формою, який засвідчується підписами членів комісії і скріплюється печаткою суб'єкта господарювання. Перший примірник акта залишається у суб'єкта господарювання, інші надсилаються МВС України та ДСКН України.

У разі коли суб'єкт господарювання приймає рішення про знищення посівів рослин з будь-яких причин, такі посіви підлягають знищенню шляхом переорювання на полях висіву скошених та подрібнених рослин у присутності комісії, до складу якої включаються керівники суб'єкта господарювання і територіального органу внутрішніх справ, представник територіального органу внутрішніх справ.

За результатами знищення складається акт у трьох примірниках за формою, який засвідчується підписами членів комісії і скріплюється печаткою суб'єкта господарювання. Перший примірник акта залишається у суб'єкта господарювання, інші надсилаються МВС України та ДСКН України. Суб'єкт господарювання веде облік готової продукції (насіння маку та волокна конопель) та їх залишків після очищення і переробки у журналі за визначеною формою. Сторінки в журналі обліку пронумеровуються, прошнуровуються та засвідчуються підписом керівника суб'єкта господарювання, що скріплюється печаткою.

Суб'єкти господарювання щороку до 1 жовтня подають ДСКН України звіт про результати діяльності із зазначенням кількості вирощених і перероблених рослин, включених до списку 3 таблиці І, за формою. Переліки суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, щокварталу надсилаються ДСКН України до МВС України і СБ України.

 • [1] Відом. Верхов. Ради України. – 1995. – № 10. – Ст. 60.
 • [2] Відом. Верхов. Ради України. – 2000. – №36. – Ст. 299.
 • [3] Офіц. вісн. України. – 2005. – №49. – Ст. 3074.
 • [4] Офіц. вісн. України. – 1997. – №6. – С. 78.
 • [5] Відом. Верхов. Ради України. – 1995. – № 10. – Ст. 60.
 • [6] Офіц. вісн. України. – 2007. – № 86. – Ст. 3161.
 • [7] Офіц. вісн. України. – 1997. – №5. – С. 147.
 • [8] Офіц. вісн. України. – 2008. – № 34. – Ст. 1135.
 • [9] Офіц. вісн. України. – 2000. – № 19. – Ст. 789.
 • [10] zakonl.rada.gov.ua
 • [11] Відом. Верхов. Ради. – 1992. – №22. – Ст. 303.
 • [12] Офіц. вісн. України. – 2001№41.- Ст. 1852.
 • [13] Там же.
 • [14] Офіц. вісн. України. – 2009. – №44. – Ст. 1477.
 • [15] Офіц. вісн. України. – 2009. – №44. – Ст. 1477.
 • [16] Офіц. вісн. України. – 2009. – №44. – Ст. 1477.
 • [17] Офіц. вісн. України. – 2008. – № 91. – Ст. 3024.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >