< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Підвищення енергоефекиввності у будівельному секторі ЄС

Європейський Союз є одним із лідерів у розвитку ВДЕ. За оцінкою британського нафтогазового концерну "Бритіш Петролеум" (British Petroleum), частка світового споживання відновлюваної енергії в ЄС становить майже 42 %, у той час як у США – 23 %, Китаї – 9 %, Японії – 4%. За останні 15 років в ЄС сформувалася повноцінна політика стимулювання ВДЕ, що включає чітко визначені цілі, широкий комплекс заходів з їх досягнення і специфічну модель поділу відповідальності між різними рівнями влади (Кавешников, 2014). Одним із провідних секторів реалізації зазначеної політики є будівництво, де вже найближчим часом поставлено завдання створення будівель з практично нульовим споживанням енергії.

Подробиці

Проведеш дослідження Європейського інституту ефективності будівель показали, що досягнення нульового енергоспоживання можливо на основі вже існуючих технологій. У Європейську Директиву з енергетичної ефективності будівель внесено істотні зміни, які передбачають, що з 2019 року всі громадські будівлі в Європі повинні задовольняти принципи nZEB (nearly Zero-Energy building – будівля з близько нульовим енергоспоживанням), а з 2021 року такі вимоги повинні задовольняти вже всі нові будівлі (On the Energy, 2010).

Створення будинку з нульовим енергоспоживанням передбачає застосування новітніх технологій, а саме:

  • • технологій, що використовують фотогальванічний ефект – сонячних батарей;
  • • технологій, що працюють за принципом "теплового насоса" (підземне тепло – взимку, підземна прохолода – влітку);
  • • інших технологій, що використовують ВДЕ: мікроТЕЦ на біомасі, вітрогенераторів, сонячних колекторів тощо;
  • • технологій вентилювання повітря із застосуванням рекуперації тепла;
  • • спеціальних технологій виробництва високоефективних, екологічно чистих теплоізоляційних матеріалів;
  • • технологій скління вікон (у тому числі з потрійним склопакетом);
  • • технологій домашньої автоматизації (системи "розумний будинок") для управління інженерними системами, контролю та оптимізації витрат на утримання будівель.

Подробиці

У Німеччині в рамках програми енергетичної модернізації житла передбачено впровадження заходів, які ведуть до економії кінцевої енергії і відповідно квартплати при здійсненні поверхневої ізоляції житлового будинку або застосування в ньому геліосистем з метою отримання гарячої води як для опалення, так і для господарсько-побутових потреб (Дом, 2013).

За даними дослідницьких оцінок (Дом, 2013), інвестиції в нові енергоефективні технології доведеться істотно збільшувати, щоб задовольнити додатковий попит, викликаний впровадженням стандартів нульового енергоспоживання. Сьогодні на ринку ЄС існують відмінності між зазначеними технологіями і досить високі бар'єри для їх застосування. У зв'язку із цим найвищих темпів зростання на ринку систем нульового енергоспоживання потребують системи вентиляції з рекуперацією тепла і вікон із потрійними склопакетами. їх ринкова частка дійсно мала порівняно з тією, що мала б бути для задоволення вимог стандартів нульового енергоспоживання. Отже, нинішній європейський ринок ізоляційних матеріалів повинен зрости приблизно у 2–3 рази. Те саме стосується і ринку теплових насосів, котлів на пелетах та сонячних теплових систем.

Подробиці

Огляд поточного розміру європейського ринку систем нульового енергоспоживання за секторами та потреб його зростання для задоволення майбутнього попиту наведений у таблиці 10.2.

Таблиця 10.2 – Європейський ринок систем нульового енергоспоживання (Дам, 2013)

Ринок

Необхідне зростання ринку, разів

Поточний розмір ринку

Одиниця вимірювання

Теплоізоляційні матеріали

2-3

2 010

млн євро

Системи вентиляції з рекуперацією тепла

3-10

130 000

одиниць

Потрійні склопакети

>10

1 500 000

м2

Теплові насоси

2-3

185 000

м2

Бойлери на пелетах

2-3

43 000

одиниць

Сонячні теплові системи

2-3

3 700 000

одиниць

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >