< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ставлення до праці

В іудаїзмі праця вважається особливо важливою як засіб життя общини, у якій кожен вносить свою частку в загальну справу. Безробіття сприймається як небезпека для суспільства, оскільки може привести до зростання злочинності. Іудеям не дозволяється займатися будь-якою справою, яка несе загрозу для фізичного і морального стану людини — такою, наприклад, як торгівля наркотиками і порнографічною літературою.

Рабин Арьє Каплан відзначив, що найбільшу радість людині приносить досягнення мети, і задоволення, яке відчуває людина від того, що добре справляється зі своїми справами, можна порівняти хіба що з щастям містичного видіння. Радість від досягнення мети і визнання успіхів оточуючими — це не фізичне задоволення, а духовне щастя. Він наводить вислів ребе Хія, записаний у Талмуді: "Радіти плодам своєї праці краще, ніж відчувати страх перед Небесами. Бо сказано “Коли годуєшся ти від плодів рук твоїх, щасливий ти і добро в тобі”". Отже, якщо метою людини є досягнення господарських успіхів, матеріального добробуту, то це не суперечить духовному розвитку людини, а навпаки, сприяє йому.

Відносини робітника і роботодавця

Відповідно до законів Тори визначаються обов'язки робітника. Насамперед, він повинен не марнувати робочий час і працювати якомога ефективніше, дотримуючи наступних умов: перед початком робочого дня добре відпочити, поживно харчуватися, щоб мати сили; починати роботу вчасно; не залишати робочого місця до кінця робочого дня і не відлучатися без дозволу роботодавця.

Обов'язок продуктивного використання робочого часу має пріоритет перед виконанням працівником у цей час особистих заповідей, включаючи шанування батьків, допомогу ближньому, благодійництво тощо. Заборонено без дозволу роботодавця залишати робоче місце, щоб устигнути на молитву до синагоги або запалити ханукальні свічки, або навіть промовити кадиш (молитву) у річницю смерті близьких перед групою тих, що моляться.

Головним обов'язком роботодавця по відношенню до робітника є вчасна виплата заробітної плати.

Відпочинок в іудаїзмі також підпорядковується певним обмеженням. Зокрема, заборонено піддавати своє життя небезпеці, займаючись екстремальними видами спорту. Також забороненими є розваги, несумісні з вимогами іудейської моралі.

Загальним принципом, яким визначається відпочинок, є можливість здійснювати повсякденну практику іудейського життя. Наприклад, під час відпочинку іудеї повинні мати можливість молитися у міньяні і отримувати кашерне харчування. Діти на відпочинку мають щоденно вивчати Тору.

Рабини відзначали, що обов'язком влади є піклування про безробітних, старих і немічних. Право на отримання такої допомоги законне і не має бути образливим для отримувача.

Визначений Талмудом статус робітника як вільної людини був розвинутий рабинами у положеннях про право робітників створювати професійні спілки і оголошувати страйки.

Роботодавець не має права з неповагою ставитися до найманих робітників, тим більше, перетворювати їх на безправних рабів. Втім, єврею не дозволяється зневажливо поводитися навіть з рабами. Мислитель Рамбам з писав, що не можна принижувати свого раба, підводячи на нього руку, городовито розмовляти з ним або ганьбити його, кричати або гніватися.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >