< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Праця в ісламі

Працювати задля заробітку є для мусульман обов'язком, оскільки це дозволяє їм виконати інші обов'язки, у тому числі й релігійні. Необхідність працювати в ісламі пояснюється наступними причинами: заробіток дає можливість сплачувати податки і допомагати нужденним.

На підтвердження цього можна навести слова Р. Фрейджера, дослідника суфізму і шейха в одному з суфійських орденів. Він розповідає, що його вчитель Сафер Ефенді, коли був молодим дервішем, якось сказав, що не переймається виплатою закяту, оскільки не має майна і заощаджень. Тоді його вчитель сказав, що йому має бути соромно — адже він молодий і може заробляти гроші, а навколо так багато людей, які не можуть працювати. У цей момент Сафер Ефенді дав обітницю, що кожен наступний рік буде виплачувати більшу суму для нужденних, ніж у попередній. Він сумлінно працював і дотримав свого слова, ставши власником п'яти підприємств337.

Мусульманам забороняється відмовлятися від роботи навіть під приводом вклоніння Аллаху. Працездатна людина не повинна жебракувати й утримувати свою сім'ю на милостиню. Пророк Мухаммед казав: "Кожен, хто жебракує в людей для особистого збагачення, буде в День Воскресіння з подряпаним обличчям їсти розпечене вугілля у пеклі".

В ісламі заборонено мати прибуток з того, що засуджується релігійно-моральними настановами: вбивства, афер, крадіжок, шахрайства, виробництва і розповсюдження наркотиків, алкогольних напоїв, розповсюдження порнографії, проституції тощо. Отже, забороняється заробляти на всіх речах, які зашкоджують здоров'ю, добробуту і спокою суспільства. Якщо гроші були зароблені таким чином, то їх слід роздати бідним, попередньо покаявшись і розкаявшись у зробленому.

У дні Рамадану не допускається зайняття важкими роботами, якщо вони заважатимуть дотриманню посту. Робота у ці дні має тривати лише до полудня, а інші години слід відпочивати. Якщо є можливість, то мусульманин може найняти для виконання необхідних робіт у Рамазан не мусульман.

Щодо стосунків роботодавця по відношенню до робітників, у хадисі аль-Бухарі, зокрема, говориться: "Хазяїн не повинен вимагати від робітника виконання того, що не можливо виконати. Якщо вимоги хазяїна все ж таки треба виконати, то він повинен першим простягнути руку допомоги своєму робітнику"339.

В ісламському суспільстві повинні бути різні професії та спеціальності, щоб община могла забезпечити собі гідне існування.

Мусульманин має насолоджуватися своєю роботою — адже кожний Пророк мав певний рід занять. Так, Аллах навчив Дауда робити кольчуги, Зулькарнайн побудував греблю із заліза і міді, Нух змайстрував корабель, Муса вісім років був найманим робітником. Сам Мухаммед за винагороду випасав овець, що належали жителям Мекки. Як він сам казав, "жодна їжа не може бути кращою, ніж та, яку виробив власноруч".

Мусульманин повинен працювати відповідно до своєї кваліфікації, щоб виконувати роботу гідно.

Особливо це стосується галузі державного управління й правосуддя, що підтверджують хадиси. Так, Пророк Мухаммед казав: "Горе правителям, керівникам і довіреним особам. У День Воскресіння деякі з них швидше побажають бути підвішеними між небесами і землею, аніж нести на собі ношу, взяту за життя".

Основним принципом ісламу є заборона будь-якої діяльності, що сприяє виникненню й розповсюдженню "харама" (забороненого). Так, не дозволені: проституція; непристойні танці й акторські сцени; професія скульптора; всі заняття, що пов'язані з причетністю до виробництва і розповсюдження алкоголю і наркотиків.

Однак заборонена діяльність дозволяється, якщо інші джерела для існування відсутні, і за умови одночасного пошуку мусульманином дозволеної роботи.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >