< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Іпотека

Через заборону кредитування для мусульман унеможливлювалися всі види фінансової діяльності, пов'язані з ним — страхування, іпотека, створення фондів тощо.

1975 р. у Галіфаксі (Канада, провінція Нова Шотландія) вперше було запропоновано ісламську іпотеку. Оскільки бажаючих скористатися нею було небагато, проект не мав успіху.

Але необхідність придбавати житло викликала потребу в розвитку ісламської іпотеки. Її здійснення базується на основних моделях ісламського банкінгу:

  • 1. Мурабаха. Відповідно до неї клієнт знаходить продавця нерухомості і звертається до банку або іншого фінансового інституту, здійснюючи перший обумовлений внесок і укладаючи договір купівлі-продажу. З цього моменту право власності на нерухомість переходить до клієнта. Банк (або інший фінансовий інститут) викупає нерухомість і перепродає її клієнту на виплат за ціною, в яку закладаються прибуток та інфляційні витрати.
  • 2. Іджара. Банк купує житло, яке вибрав клієнт, і передає його йому в оренду. Продавець, таким чином, виступає як орендодавець, а клієнт — як орендар.
  • 3. Мушарака. За цією моделлю іпотека здійснюється, наприклад, таким чином. Клієнт вступає до житлового кооперативу та сплачує вступний внесок для покриття витрат товариства і перший пайовий внесок, який вважається інвестицією у дозволений вид діяльності. Далі товариство шукає необхідне для клієнта житло, придбаває його у свою власність і передає клієнту в оренду з правом викупу.

Спроба організації ісламської іпотеки була здійснена 2005 р. у Російській Федерації. У Москві при ісламському банку "Бадр- Форте банк" було зареєстроване споживацьке товариство "Мензіл" ("Домівка"), основною метою якого визначено реалізацію халяльної програми придбання житла для мусульман.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >