< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Лісові породи

Створювалися вони в північних лісових районах Росії і Західного Полісся. Умови годівлі і утримання лісових коней відбилися на типі їх статури. Це в основному низькорослі, але дуже широко тварини. Вони цінуються за хороші упряжні якості, відносно велику силу тяги, широкий швидкий крок, спору рись, за здатність працювати в умовах в'язкого, топкого ґрунту або по сніжному бездоріжжю, за спокійний темперамент.

Формування багатьох лісових порід коней зв'язане з поймами річок, на яких селилися люди. Назва місцевих річок і дані таким лісовим породам коней, як тавдинська, вятська, печорська. У міру просування зі сходу на захід спостерігається укрупнення коней лісових порід.

Вдосконалення лісових порід коней ведеться методом чистопорідного розведення, а також і ввідного (промислового) схрещування з жеребцями дрібних упряжних, ваговозних і рисистих порід за покращуваних умов годівлі і утримання.

Якутського коня розводять в Якутії. У породі виділяють двох виродків — більше (верхоянське), таке, що сформувалося в кращих кормових умовах північних районів і менш велике — південне. Для якутських коней характерні низьке зростання, груба голова, коротка м'ясиста шия, широка спина, широка і глибока грудна клітка, короткі костисті ноги з міцними копитами. Оброслість коней велика, чубок, грива і хвіст довгі, густі. Масті: гніда, сіра, булана, булана, осоловіла, по спині часто проходить "ремінь". У зимовий час тварини обростають густим волосяним, який служить надійним захистом від холоду. Коней використовують під сідлом і в збруї, а також як м'ясні і молочні тварини. У літньо-осінній період вони добре. Після нагулу дорослих коней забійний вихід складає 58-63 %. Молочність кобил 6-8 л в добу.

Із-за дуже суворих природно-кліматичних умові якутських коней розводять "в собі", без схрещування з іншими породами. Племінна робота направлена на подальше підвищення м'ясних і молочних якостей породи.

Тавдинський кінь поширений на північному сході Свердловської області в заплавах річок Тавди і Тури. на створення породи великий вплив зробили розвиток промисловості Уралу і попит на транспортного коня.

На вигляд тавдинський кінь — типова лісова порода, але більш вираженого упряжного складу. Вона низькоросла сухого типу статури, з глибоким корпусом, широкими грудьми і крупом, кінцівки у неї міцні, копита міцні. Коні відмінно переносять морози, добре пристосовані до використання в болотистих і лісових тайгових районах. Успішно працюють взимку при сніжних щільних заметах, влітку по розмокших лісових дорогах. Коні невибагливі до умов годівлі і утримання. Масть їх булана і булана, рідше мишаста, бура, руда і гніда. Тавдінських кобил схрещують з жеребцями російської ваговозної і рисистих порід, при цьому прагнуть зберегти хорошу пристосованість помісей до місцевих умов.

Печорського коня розводять в основному в районах, що примикають до Північного полярного круга, розташованих в басейні Печори. Формувалася порода в суворих природних умовах під відомим впливом коней Пріуралья і Західному Сибіру. У ХУІ-ХУІІІ вв. переселенцями з Московської Русі сюди завозилися також естонські коні і особини інших порід.

В умовах Приполяр'я печорські коні не мають собі рівних. Вони дуже витривалі, використовуються влітку по топкому ґрунту при великій кількості комах, а взимку по глибокому сніжному покрову при 4050-градусному морозі. Невибагливі, пристосовані до споживання великої кількості грубого корму. У літній період коні добре нажировуються. Вони відрізняються просторим кроком і хорошою риссю. Кращі їх представники кроком проходять 7-8 км/ч, в збруї з навантаженням 400500 кг долають за день 50 км.

Вятського коня розводять на території Удмуртії. Хороші заливні луги по річках Вятке здавна сприяли створенню стійкої кормової бази, завдяки чому місцеві коні виділялися крупнішим зростанням серед інших лісових коней. Вятські коні здобули популярність в Росії з часів Петра І. У 1900 р. вони експонувалися на Паризькій виставці, а в 1923 р. на Всеросійській сільськогосподарській виставці в Москві. Виведені в результаті відбору кращих особин місцевого лісового коня. Деякий вплив на формування породи зробили і західні лісові коні, зокрема прибалтійські клеппери, яких завозили сюди переселенці. По екстер'єру вятскі коні відносно низконоги, щільні по складанню, яскраво вираженого упряжного складу, витривалі і енергійні.

Основним методом поліпшення коней є розведення "в собі". Дрібних, представників породи схрещуюють з російськими ваговозами і рисаками середнього розміру густого типу.

Естонського коня розводять переважно по побережжю Балтійського моря. За походженням і типу статури це північний лісовий кінь. Естонських коней розводили зазвичай "в собі". Збільшення їх зростання і вдосконалення робочих якостей здійснювали відбором і підбором і поліпшенням умов годівлі і утримання, вдавалися і до того, що незначному підлило крові фінських коней. За участю естонського коня створена торійська порода.

В порівнянні з представниками інших лісових порід естонські коні більші, подовженого формату, достатньо масивні, на коротких кінцівках. Вони живого темпераменту. Масть руда, гніда, сіра, ворона. Середня жива маса жеребців — 490 кг, кобили — 460 кг Розводять естонських коней чистопорідним методом.

Поліський кінь поширений в Білорусії і Поліссі України по середньому перебігу Дніпра і Прип'яті. Основою при створенні породи послужили степові коні південноросійських слов'ян. Поліських коней тривалий час розводили "в собі" в умовах мізерної годівлі і надмірного використання в роботі, що визначило їх загальне недорозвинення. У східній частині Полісся, де місцевий матеріал покращували представниками інших порід, склався крупніший тип поліського коня. У західній же частині Полісся, куди доступ інших порід був неможливий, зберігся тип дрібного коня. Масть гніда, ворона, мишаста. Поліські коні відрізняються високою плодючістю, довголіттям і витривалістю; кобили. Основним методом вдосконалення породи має бути схрещування з російським ваговозом і дрібними рисаками густого типу.

Мезенського коня розводять в заплаві Мезені (Архангельська область). При створенні породи в умовах хорошої годівлі коней сіном із заливних лугів звертали увагу на пристосованість тваринних до дальніх перевезень вантажів. Відмічений і деякий вплив упряжних порід (фінською, данською, естонською, згодом рисаків). Тому мезенський кінь декілька порідніше, масивніше і костистіше печорського. Масть ворона, гніда і руда. Коні витривалі і добре пристосовані до екстремальних екологічних умов півночі. Основний метод вдосконалення мезенського коня — розведення її в чистоті при повноцінному годуванні.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >