< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Редька олійна

У сучасному рослинництві редька олійна є відносно новою культурою. З середини 70-х років вона використовувалась лише як кормова культура, що пояснюється невисокою насіннєвою продуктивністю (1015 ц/га) і низькою якістю олії.

В останні роки створені низькоерукові сорти, що придатні для виробництва олії.

Редька олійна більше використовується як кормова культура, яка забезпечує високий врожай зеленої маси — 300-700 ц/га.

Укісна стиглість її настає через 45-50 днів, насіння достигає через 90-105 днів після сівби. Навіть у післяукісних і післяжнивних посівах формує до 300 ц/га високобілкової маси. У 100 кг зеленої маси міститься 12-16 корм. од., 12-14 % сухої речовини, 26-29 % сирого протеїну, вона багата на мінеральні сполуки.

Зелена маса, що зібрана впродовж 10 днів з початку цвітіння, добре поїдається тваринами. На бідних і важких ґрунтах редьку олійну використовують як сидерат: покращуються фізичні властивості ґрунту, зменшується небезпека ураження хворобами, підвищується врожайність наступних культур.

Редька олійна — холодостійка культура. Насіння починає проростати при 2 °С, оптимальна температура для проростання 10-12 °С. Сходи витримують приморозки до мінус 3-4 °С, а дорослі рослини — до мінус 5-6 °С.

Редька олійна — вологолюбна рослина. Саме тому пізньовесняні або літні посіви її при нестачі вологи не дають добрих урожаїв зеленої маси.

Мак олійний

За господарським використанням в культурі маку виділяють дві групи — олійна та лікарська (опійна). Насіння олійного маку має високий вміст олії — 46-56 %, яка швидко сохне.

Олія — смачна, довго не гіркне, високоякісний продукт харчування, використовується в кондитерській, консервній та хлібопекарській промисловості. її добувають методом холодного пресування. Олію гарячого пресування використовують для виготовлення оліфи, високоякісних фарб для живопису та вищих сортів мила. Фарби з макової олії мають тонкий блиск, довговічні, використовуються при написанні картин, ікон та ін.

Крім олії, в насінні є до 20-25 % протеїну, 19 % вуглеводів, 5-7 % золи і 6-10 % клітковини. Насіння використовують у кондитерській та хлібопекарській промисловості. У насінні та олії наркотичних речовин немає.

Макуха маку є цінним харчовим продуктом, що містить до 30% білка та 10 % жиру.

У сухих коробочках міститься до 25 різних алкалоїдів. Головними з них є морфін, кодеїн, папаверин, наркотеїн, які використовують у медицині для виготовлення знеболюючих препаратів. У коробочках маку опійного вміст морфінів досягає до 1,5 %, в олійного значно менше.

Зараз створюються сорти маку олійного з низьким вмістом алкалоїдів, які не придатні для виготовлення наркотичних речовин. Низько-наркотичними олійними сортами маку рахуються сорти, сумарний вміст наркотичних речовин в яких становить до 0,18 %.

Культурний мак був давно відомий європейцям.

Походить з Греції за 5 віків до нашої ери, звідки через країни Малої Азії потрапив до Індії, Китаю.

Властивості маку відомі з давніх часів. У 460 р. до н.е. грецький лікар Гіпократ описав спосіб приготування напою з маку під назвою меконіум, що мав болезаспокійливі властивості. Пліній у І ст. до н. е. описав дві форми маку — дикий і культурний: з обох тоді виготовляли ліки.

В Україні мак вирощували вже за часів Київської Русі XI ст. У XX столітті посівні площі маку досягали 10 тис. га.

Мак олійний — холодостійка рослина довгого. дня. Насіння може проростати вже при температурі 2-3°С. Сходи витримують приморозки до мінус 2-4°С, а молоді рослини до мінус 5-6°С. Сприятлива температура для росту вегетативної маси 15°С, у період цвітіння — достигання насіння 20-25°С.

Мак вимогливий до вологи. Насіння при проростанні використовує 100-110 % вологи від своєї маси. Найбільше потребує вологи у період інтенсивного наростання вегетативної маси і під час формування коробочок і насіння. Під час цвітіння мак потребує теплої і сухої погоди, але не жаркої. Після цвітіння сприятлива для формування врожаю маку помірно волога і тепла погода.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >