< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Види турпродукту

Стандартний комплекс послуг, наданий туристу залежно від цілей подорожі, називається пекідж-туром. Крім того, за бажанням клієнта туристичні організації можуть розробити спеціальний тур на індивідуальне замовлення. Такий комплекс послуг називається інклюзив-туром. Це, як правило, дорогі й елітні послуги. В Україні вони часто приваблюють туристів завдяки впливу "ефекту снобізму", чи "ефекту Веблена", коли високу ціну й унікальність таких турів туристи розглядають як демонстрацію добробуту і престижу, що й спонукає до купівлі.

Пропонована на ринку продукція туризму поділяється на три основних види:

 • 1) комплексна туристична послуга, яка включає розміщення, харчування, транспортні, побутові, екскурсійні, спортивні й оздоровчі послуги, об'єднані єдиною метою і програмою перебування;
 • 2) окремі туристичні послуги, такі, як розміщення, харчування, а також транспортні, екскурсійні, спортивні, оздоровчі і побутові послуги;
 • 3) товари туристичного призначення, до яких належать карти, намети, спальні мішки, рюкзаки та інше туристичне і спортивне спорядження (індивідуальне і групове), а також сувенірна туристична продукція.

До перших двох видів належить основна продукція туризму, яка переважно позначається терміном "тур" (синоніми - "турне", "подорож", "поїздка"). Існує ще термін "круїз" - подорож по воді: морем, річкою, озером, яка також часто поєднується з відвідуванням різних країн.

Тур може бути внутрішнім - здійснюється у межах національних державних кордонів чи міжнародним - проводиться в одній чи декількох закордонних країнах, тобто поза межами країни постійного місця проживання мандрівника.

Економічна значущість туризму, його фінансові результати відбиваються на місцевих бюджетах і бюджеті країни (регіону). Причому туризм може сприяти як приплив додаткових засобів, так і їх відпливу з бюджету країни (регіону). За цією ознакою розмежовують два види туризму: активний і пасивний. Приїзд іноземних громадян у країну є активним туризмом, що сприяє припливу коштів у країну (регіон). Подорож громадян однієї країни (регіону) в інші держави (регіони) і, відповідно, відплив (вивезення) коштів з країни - ознаки пасивного туризму.

Для споживачів туристичний продукт (послуга) не має речового вираження: це потенційна можливість, абстрактний споживчий продукт, що складається з благ, джерела яких знаходяться в природі, як у матеріальній (туристичні товари, спорудження, інфраструктура), так і в нематеріальній (послуги, суспільне середовище) формах. Об'єднання всіх цих благ в одне поняття і є об'єктивною необхідністю, тому що споживач не може задовольнити свої різноманітні потреби у відновленні життєвих сил тільки за рахунок одного виду туристичних товарів чи послуг, а лише в комплексі і при цьому у визначеній обстановці. Отже, можна говорити про двоякість туристичного продукту (послуги), що має характеристики як матеріального товару, так і послуг.

Виходячи з економічних міркувань, багато країн докладають багато зусиль для кращого розвитку в'їзного і внутрішнього туризму.

Важливе значення має поділ турів на "незалежні" і "пакетні".

"Незалежний" тур - мандрівник через турагента, або самостійно, вирішує з транспортною організацією всі питання свого переміщення до місця призначення, а також за допомогою турагента чи самостійно замовляє номер у готелі завчасно чи, в разі необхідності, під час поїздки. Подібним способом досягається домовленість стосовно харчування і розваг.

При оформленні "пакетного" туру (пекідж-туру, чи інклюзив-туру) усі питання, які стосуються транспорту, розміщення, харчування, розваг тощо, відповідно до побажань клієнта погоджує туроператор, а туристу залишається лише подбати про своєчасне прибуття в пункт початку подорожі.

Щоб мати можливість запропонувати клієнтам "пакетний" тур за розумною ціною (звичайно, за нижчою порівняно з вартістю "незалежного" туру за того ж рівня сервісу), туроператор повинен завчасно зарезервувати й оплатити значну кількість готельних номерів, транспортних засобів і інших послуг, які потім складаються в "пакети" і у формі турів пропонуються туристам (індивідуальним чи груповим) як безпосередньо, так і через турагентів. Інклюзив-тури і пекідж-тури бувають двох типів:

 • 1) індивідуальні, коли людина подорожує самостійно;
 • 2) групові, коли людина подорожує в складі групи, всі члени якої придбали однакові за ціною пакети послуг.

Перелічимо загальні для всіх "пакетних" турів види послуг, які підлягають обов'язковій попередній оплаті.

Транспортне обслуговування (перевезення) від початкової точки маршруту, якою може бути, наприклад, аеропорт чи морський порт, автобусний термінал чи вокзал, до місця призначення (до першого місця призначення, якщо маршрутом передбачено відвідання декількох місць), а потім повернення до початкової точки маршруту чи в інше визначене місце в країні. Пересування може здійснюватися повітрям, морем, автошляхами, внутрішніми водними шляхами чи залізницею. В окремих випадках комбінуються два і більше видів транспорту.

Готельне обслуговування (розміщення в готелі). Залежно від характеру туру і його вартості пропонується безліч рівнів і класів готельного обслуговування. Клієнтам надається широкий вибір турів, які найбільшою мірою відповідають їхнім потребам і можливостям. Представництва турфірм повинні працювати на всіх етапах реалізації "пакетних" турів, щоб мандрівники мали можливість одержати необхідну інформацію і допомогу у початковій точці, у проміжних пунктах маршруту й у кінцевому його пункті. Крім того, представники турфірм зобов'язані регулярно відвідувати готелі, в яких зупиняються туристи, а туристи повинні мати можливість, у разі потреби, в будь-який момент зв'язатися з представниками турфірми по телефону. Можуть бути також організовані додаткові екскурсії чи інші заходи, за бажанням туристів.

У готельної послуги є низка відмінностей від товарів, які мають матеріальну форму і переміщуються в місця споживання. Основною відмінною ознакою готельного продукту як наслідки діяльності об'єкта розміщення туристів є збігання його виробництва і споживання в часі і просторі. Готельний продукт має й інші відмінності від товару, який після продажу переходить у володіння покупця (рис. 1.2).

Готельна послуга надається на території її виробника і за тісної взаємодії споживача і виконавця послуги. Тому якість готельних послуг забезпечують передусім ті працівники які безпосередньо контактують з туристами. Якість послуги споживач оцінює під час її надання. Якщо послуга не надана клієнтові, вона для готелю втрачена, що негативно позначається не тільки на доході, а й на іміджі.

При плануванні діяльності підприємств розміщення туристів велике значення мають сезонні коливання попиту.

Готельні послуги продаються споживачам прямо або через посередників у формі окремої послуги або в складі турпакета. За оцінками фахівців, дохід від продажу готельних номерів індивідуальним клієнтам більший, ніж від групових заїздів туристів.

Особливості готельних послуг

Рис. 1.2. Особливості готельних послуг

До інших послуг, які можуть бути включені в "пакетні" тури, належать, зокрема, пересадки (трансфери) (всі пересадки з одного виду транспорту на інший від початкової точки шляху - аеропорту, морського порту чи поромної переправи - до обраного готелю, а потім від цього готелю до наступного місця відправлення). Умовами деяких "пакетних" турів передбачене доправляння людей похилого віку й інвалідів від місця проживання до початкової точки маршруту і до їхнього будинку на зворотному шляху.

Крім того, у вартість "пакетного" туру, за бажанням туриста, включаються такі послуги:

 • а) харчування. Може бути передбачений тільки сніданок, континентальний чи повний (ВВ - bed & breakfast), половинне харчування (HB - half board) - сніданок і вечеря, а також повне (триразове) харчування (FB - full board). Однак не всі "пакетні" тури включають харчування; можливий варіант "самообслуговування", привабливіший для батьків з дітьми і людей, які не бажають бути зв'язаними визначеним часом надання харчування;
 • б) екскурсії та ознайомлення з визначними пам'ятками. Такого роду поїздки переважно включаються у вартість "пакетного" туру. Якщо ж вони не входять у вартість, то турист сам вирішує, в яких екскурсіях йому брати участь, але при цьому з нього стягується додаткова плата. Можливим є відвідування музеїв, картинних галерей, тематичних парків, історичних місць, а також концертів і спортивних заходів, які можуть входити у вартість "пакетного" туру чи організовуватися за окрему плату, як і у випадку з додатковою екскурсією;
 • в) послуги гідів, перекладачів та екскурсоводів звичайно включаються у вартість "пакетного" туру, а також у вартість організованих (запланованих) екскурсій і поїздок визначними місцями, але й можуть оплачуватися окремо;
 • г) транспорт. У деяких "пакетних" турах передбачена оренда автомашин чи катерів (і навіть тварин, наприклад коней). Така послуга надається туристам за їхнім бажанням за додаткову плату;

Основні складові турпакета

Рис. 1.3. Основні складові турпакета

 • д) додаткові послуги. За потреби, туроператори і турагенти можуть надати допомогу і давати рекомендації в таких випадках:
  • - при одержанні в'їзних туристичних віз, які необхідні для відвідання країни (країн);
  • - про необхідність вакцинації і щеплень чи про вжиття заходів обережності щодо захворювань малярією й іншими тропічними хворобами при відвідуванні деяких країн;
  • - при обміні валюти і використанні чеків;
  • - при страхуванні подорожей з метою забезпечення компенсації при скасуванні туру, затримці на шляху, псуванні (втраті) багажу, нещасних випадках та ін. Може бути передбачене спеціальне страхування використовуваного транспорту.

Відзначимо, що усі види податків (державні податки на проживання в готелі, на всі види обслуговування) в основному враховані у вартості "пакетного" туру.

Склад пакета схематично зображено на рис. 1.3.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >