< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Гібридні форми осетрових риб.

Товарне осетрівництво на сучасному етапі орієнтується насамперед на оптимізацію рибоводного процесу і високі продукційні характеристики культивованих видів і гібридних форм.

Бестер (білугахстерлядь).

На початку 1950-х років була проведена успішна міжродова гібридизація самок білуги і самців стерляді, в результаті якої був отриманий швидкоростучий плідний гібрид, що дозріває навіть в умовах ставових господарств з непроточной водою. У порівнянні з вихідними формами вони швидше ростуть, відрізняються підвищеною життєстійкістю і виживанням при вирощуванні в ставах. Як показав досвід вирощування, найбільше значення в товарному осетрівництва в ставах має гібрид білуга х стерлядь.

За морфометричних ознаками бестер займає проміжне положення між білугою і стерляддю. У гібриді вдало поєднується швидкий ріст білуги і раннє статеве дозрівання стерляді.

Від білуги бестер успадкував хижацький інстинкт і високі харчові потреби, тому його порівняно легко вдається привчити до харчування штучним кормом. Від стерляді гібрид отримав високі харчові якості і скоростиглість. Так, самці бестера дозрівають за 3-4 роки, а самки - у віці 6-8 років. Темп росту високий: цьоголітки досягають 50-100 г., дволітки - 800 г. і більше.

Бестер, що поєднує в собі ознаки обох батьківських видів, здатний мешкати в мілководних ставах і глибоких водосховищах, солонуватих озерах і морських затоках. Це евритермна риба. Бестер може жити при температурі від 0,5 до 300С. Оптимальною для нього є температура 18-250С, а харчування і ріст можливі в більш широких межах - від 1,3 до 280С. Оптимальний вміст кисню 6-8 мг/л, але може переносити тимчасове зниження кисню до 1,6 мг/л. Надмірне насичення води киснем також небажано. Це донна риба, яка уникає сильно освітлених ділянок водойми. Інтенсивне вирощування бестера здійснюється в ставах при використанні пастоподібних та гранульованих комбікормів.

В даний час виведено три породи бестера. Вони різняться між собою за співвідношенням часткою "крові" (часток генотипів) білуги і стерляді у своєму генотипі. Відомі три породи: аксайська, бурцевська, вніровська.

Останнім часом при виробництві гібридів частіше використовуються самки стерляді, що обумовлено дефіцитом самок білуги в репродуктивних стадах рибоводних заводів і природних водоймах. Природно, цей факт обмежує можливість використання самої білуги, як одомашненої форми для товарного вирощування.

На нашу думку, в якості об'єкта для товарного вирощування дуже добре підходить і гібрид стерлядьхбілуга (стербел).

Ця гібридна форма за швидкістю росту не поступається бестеру першого покоління, дуже подібна з ним по морфометричних ознаками. Технологічно отримання цього гібрида в промислових масштабах вже проводиться стабільно. На багатьох осетрових рибницьких господарствах сформовані і успішно експлуатуються маткові стада стерляді. У деяких випадках отриману ікру вже зараз пускають на промислову переробку. Самців білуги також вирощують в аквакультурі і регулярно заготовляють їх осетровии рибницькими заводами для цілей штучного відтворення. Отримана від них сперма цілком може використовуватися для отримання гібрида зі стерляддю. Крім того, одним з перспективних гібридів є російський осетер х ленський осетер (РОЛО), або "ролік". Доцільно зберігати сперму видів осетрових риб в кріосховищах замість утримання і годівлі самців.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >