< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Промежина

Промежина (perineum) – це комплекс тканин, що закриває вихід з порожнини малого таза. Вона є нижньою стінкою порожнини живота. Промежина утворена шкірою, підшкірною клітковиною, м'язами і фасціями. Тобто, промежина займає промежинну ділянку (regio perinealis).

Промежина обмежована попереду нижнім краєм лобкового симфізу, позаду – верхівкою куприка, з боків – нижніми гілками лобкових і гілками сідничих кісток, сідничими горбами (рис. 141). При роз-

М'язи і фасції промежини: А – жіноча промежина; Б – чоловіча промежина

Рис. 141. М'язи і фасції промежини: А – жіноча промежина; Б – чоловіча промежина

гляді знизу промежина має форму ромба. Поперечна лінія, що з'єднує сідничі горби, розділяє промежину на дві трикутні ділянки, площини яких розміщені під кутом більше 90°. У жінок цей кут більший, ніж у чоловіків. Передньоверхній трикутник відповідає сечово-статевій ділянці (regio urogenitalis), задньо- нижній – відхідниковій ділянці (regio analis). М'язи відхідникової ділянки прийнято називати тазовою діафрагмою (diaphragma pelvis). З погляду поділу тіла людини на ділянки, промежина є ділянкою, що розташована між зовнішніми статевими органами попереду і відхідником позаду. Цій ділянці відповідає промежипне тіло (corpusperineale), яке ще називають центром промежини (centrum perinei). Промежинне тіло складається з м'язової і сполучної тканин. У гінекології промежиною вважають ділянку, що розміщена між заднім краєм соромітної щілини попереду і переднім краєм відхідника, у чоловіків відповідно між заднім краєм калитки і переднім краєм відхідника. Через шкіру промежини по серединній лінії проходить шов промежини (raphe perinei), що у чоловіків продовжується попереду в шов калитки.

М'язову основу промежини утворюють два шари м'язів, що покриті фасціями. Виділяють поверхневі і глибокі м'язи промежини (табл. 36). М'язи сечово- статевої ділянки і відхідникової ділянки з боку порожнини малого таза покриті пристінковою фасцією таза, зовні (знизу) – поверхневою обгортальною фасцією промежини. Крім цих двох фасцій, тазова діафрагма має ще дві власні фасції – верхню і нижню фасції тазової діафрагми, між якими міститься глибокий шар її м'язів.

Сечово-статева ділянка

Сечово-статева ділянка (regio urogenitalis) займає передню частину промежини і має форму трикутника, вершина якого обернена до лобкового симфізу. Сторони утворені нижніми гілками лобкових і гілками сідиичих кісток, основа – лінією, що з'єднує сідничі горби. Через сечово-статеву ділянку в чоловіків проходить сечівник, у жінок – сечівник і піхва.

М'язи сечово-статевої ділянки поділяють на поверхневі і глибокі. До поверхневих належать три м'язи: поверхневий поперечний м'яз промежини, сідничо-печеристий і цибулинно-губчастий м'язи.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >