< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вправа "Потерпілі на морі"

Мета: дослідити уміння приймати правильні групові рішення, оволодіти патернами комунікації, керівництва і лідерства.

Хід вправи. Ти знаходишся на яхті, що дрейфує південною частиною Тихого океану. Унаслідок пожежі, яка сталася з невідомої причини, частина яхти і все, що там знаходилося, знищено. Яхта поступово починає тонути. Невідомо, де ви зараз перебуваєте тому, що найважливіші навігаційні пристрої було знищено і ви, намагаючись загасити пожежу, не звертали увагу на своє навігаційне становище. У кращому випадку можна сказати, що ви перебуваєте на відстані приблизно 2000 км від найближчого берега.

Нижче подано перелік з 15 предметів, які є у розпорядженні команди (вони не були ушкоджені). У вашому розпорядженні є також рятувальний човен з веслами, в якому можеш поміститися ти, команда і частина перелічених речей. Уся команда має у своїх кишенях кілька пачок цигарок і коробок сірників та декілька банкнот невеликої вартості.

Твоє завдання полягає у тому, щоб розмістити у порядку важливості нижче вказані предмети з огляду їх необхідності для виживання. Постав цифру 1 напроти речі, яку вважаєш найважливішою, цифру 2 – напроти речі, що є другою за важливістю, і так до цифри 15, що означатиме найменш важливу річ з огляду необхідності для врятування і виживання.

__ секстант

__ дзеркальце для гоління

__ двадцятилітрова каністра води

__ сітка від москітів

__ комплект сухого харчового пайка

__ карта Тихого океану

__ надувне крісло

__ 10 л нафтогазової суміші

__ малий транзисторний приймач

__ засіб для відлякування акул

__ 20 м2 непрозорої плівки

__ 0,5 л рому

__ 5 м нейлонової мотузки

__ дві коробки шоколадних батончиків

__ рибальське знаряддя

Після завершення індивідуального завдання щодо класифікації речей, групі дають 45 хвилин для вирішення спільного завдання. Ця вправа стосується групового прийняття рішень. Ваша група, керуючись принципом досягнення згоди при прийнятті спільного рішення, повинна прийти до єдиної думки щодо місця в класифікації кожного з п'ятнадцяти предметів, перш ніж воно стане частиною групового рішення. Досягти згоди важко, тому не кожна оцінка буде отримувати повне схвалення всіх учасників. Група намагається кожну оцінку дати так, щоб усі учасникии групи могли з нею погодитися хоча б частково. Використовуйте наступні рекомендації для досягнення згоди:

  • – уникайте захищати свої індивідуальні судження; підходьте до завдання логічно;
  • – уникайте змінювати свою думку тільки заради досягнення згоди, не прагніть ухилитися від, конфлікту; підтримуйте тільки ті рішення, з якими ви можете погодитися хоча б частково;
  • – уникайте таких методів "зменшення конфлікту" як голосування, компромісні рішення з метою досягнення згоди при вирішенні групового завдання;
  • – розглядайте відмінність думок як допомогу, а не як перешкоду при прийнятті рішень.

Предмети

Крок 1: ваш ' індивідуальний рейтинг

Крок 2: командний рейтинг

КрокЗ: рейтинг експертів 3 виживання

Крок 4: Різниця між кроками 1 і 3

Крок 5: Різниця між кроками 2 і 3

секстант

дзеркальце для гоління

двадцятилітрова каністра води

сітка від москітів

комплект сухого харчового пайка

карта Тихого океану

надувне крісло

10 л нафтогазової суміші

малий транзисторний приймач

засіб для відлякування акул

20 м2 непрозорої плівки

0,5 л рому

5 м нейлонової мотузки

дві коробки шоколадних батончиків

рибальське знаряддя

Після того як група проранжує 15 предметів в залежності від їх важливості, подивіться правильний порядок класифікації, наведений у Додатку до цієї вправи і порівняйте з даними, наведеними у контрольному листі для підрахунку балів. Ви можете порівняти дані індивідуального ранжирування з даними, до яких прийшла група в результаті згоди.

Рекомендації тренеру. Затратьте додатково якийсь час для обговорення процесу прийняття рішень. Які види поведінки допомагали або заважали процесу досягнення згоди? Які з'явилися патерни лідерства? Хто брав участь, а хто ні? Хто чинив вплив? Чому? Яка була атмосфера в групі під час дискусії? Оптимально чи використовувалися можливості групи? Які дії робили учасники групи для "протягування" своїх думок? Як поліпшити прийняття рішення групою? Як варіант один або кілька спостерігачів, які не беруть участі в груповому процесі, можуть надати після виконання завдання зворотний зв'язок про групову або індивідуальну поведінку.

Контрольний лист для підрахунку балів

Назва предмету

Правильний номер

секстант

14

дзеркальце для гоління

1

двадцятилітрова каністра води

3

сітка від москітів

12

комплект сухого харчового пайка

4

карта Тихого океану

13

надувне крісло

9

10 л нафтогазової суміші

2

малий транзисторний приймач

15

засіб для відлякування акул

10

20 м2 непрозорої плівки

7

0,5 л рому

11

5 м нейлонової мотузки

8

дві коробки шоколадних батончиків

5

рибальське знаряд дя

6

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >