< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Лікування ГК на тлі гострої лівошлуночкової недостатності

Гостра лівошлуночкова недостатність може виникати в результаті значного підвищення AT, однак може спостерігатися зворотна ситуація, коли AT підвищується внаслідок гострої лівошлуночкової недостатності. Навіть незначне збільшення післянавантаження є надлишковим для серця за умов недостатності його функції.

Рекомендовані лікарські засоби, які зменшують після- та переднавантаження: натрію нітропрусид, нітрогліцерин, еналаприлат, триметафан, також можна застосовувати наркотичні анальгетики. Обов'язково призначають парентеральні діуретини.

Не можна застосовувати гідралазин, бета-блокатори, діазоксйд.

З нітрогліцерину утворюється молекула NO внаслідок ряду ферментативних реакцій. Препарат не викликає синдрому обкрадання. Нітрогліцерин слід вводити через спеціальні системи, тому що він зв'язується з поліхлорвінілом та осідає на трубках системи.

З групи інгібіторів АПФ застосовують еналаприлат, показанням для якого є відсутність гіповолемії чи високоренінової гіпертензії.

Слід пам'ятати, що комбінація інгібіторів АПФ з тіазидовими діуретинами спричиняє зниження рівня сечової кислоти у крові, з фуросемідом – інактивацію фуросеміду, з бета-блокаторами – посилення дії інгібіторів АПФ та зменшення вазоконстрикції, викликаної бета-блокаторами.

Лікування ГК на тлі гострого коронарного синдрому та інфаркту міокарда

Гострий коронарний синдром може виникати у відповідь на підвищення тиску або сам провокувати рефлекторно високий AT. Підвищений тиск збільшує післянавантаження, внаслідок чого зростає опір серцевому викиду. Посилюється напруження стінок лівого шлуночка, що, в свою чергу, призводить до збільшення потреб міокарда в кисні. У хворих з ГК та нестабільною стенокардією ймовірне прогресування стенокардії та виникнення інфаркту міокарда. Цільовий тиск – менше 160–100 мм рт. ст.

Рекомендовані препарати: нітрогліцерин і бета-блокатори при відсутності серцевої недостатності. Не слід застосовувати діазоксид та антагоністи кальцію.

Нітрогліцерин також показаний хворим із ГК після аортокоронарного шунтування.

Лікування ГК на тлі гострої розшаровувальної аневризми аорти

Розшаровувальна аневризма аорти – найбільш загрозливе ускладнення АГ. Без лікування 25 % хворих помирають протягом першої доби, 50 % упродовж тижня.

Розшарування аорти виникає внаслідок раптового розриву інтими, при цьому кров потрапляє у стінку аорти та відокремлює інтиму від адвентиції на різній глибині. Процес розшарування супроводжується некрозом середньої оболонки. Ризик розшаровувальної аневризми аорти вищий у хворих із синдромом Марфана та Елерса-Данло, коарктацією аорти, двостулковим аортальним клапаном, у вагітних.

Усіх хворих із розшаровувальною аневризмою аорти лікують "контрольованою гіпотензією", коли систолічний тиск підтримується у межах 100-120 мм рт. ст. Рекомендовані препарати: натрію нітропрусид, інгібітори адренорецепторів, лабеталол. Не застосовують прямі вазодилятатори (гідралазин, діазоксид) через активацію симпатоадреналової системи. Гангліоблокатор триметафан блокує вегетативні нервові ганглії, розширюючи судини, тому є препаратом вибору у хворих із розшаровувальною аневризмою аорти внаслідок негативної ізотропної дії та зменшення серцевого викиду препарат більш токсичний, ніж нітропрусид натрію.

Лікування ГК на тлі катехоламінового кризу

Катехоламінові кризи трапляються у хворих на феохромоцитому, при відміні клонідину чи метилдопи, передозуванні симпатоміметиків: амфетамінів, кокаїну, ефедрину. Катехоламіновий криз супроводжується тахікардією, тремором, пітливістю, блідістю, головним болем, відчуттям страху.

З метою гіпотензії рекомендовані альфа- та бета-адреноблокатори.

З групи альфа-адреноблокаторів застосовують фентоламін, який блокує одночасно постсинаптичні альфа-1 та пресинаптичні альфа-2 рецептори, викликає блок адренергічних судинозвужувальних імпульсів, що призводить до зняття спазмів та розширення артеріол і прекапілярів. Слід також пам'ятати, що рефлекторна тахікардія може викликати ішемію міокарда чи появу тяжких аритмій.

Лікування ГК на тлі внутрішньоцеребральної чи субарахноїдальної кровотечі

Препаратами вибору є нітропрусид натрію чи арфонад. Не можна призначати альфа- та бета-адреноблокатори. З обережністю – діуретики (загроза гіпокаліємії) та лікарські засоби центральної дії. Швидке і надмірне зниження AT може призвести до поглиблення розладів притомності.

Лікування ГК на тлі гострої ниркової недостатності

Рекомендовані препарати для лікування: натрію нітропрусид, діазоксид, гідралазин, метилдопа.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >