< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Закриті пошкодження грудної клітки

Закриті ушкодження грудей поділяються на дві групи: без пошкодження (рис. 5.13) і з ушкодженням остова грудної клітини. Це забої, струси і здавлення – переломи ребер і груднини.

Забої грудної клітки виникають при сильному ударі по грудній клітці, падінні на твердий предмет. Для забиття характерно ушкодження м'яких тканин грудної клітки у вигляді болючої припухлості, зазвичай викликаної внутрішньом'язовим або підшкірним крововиливом, післятравма- тичним набряком. При наявності даного пошкодження необхідно виключити переломи ребер і ушкодження органів грудної клітки.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при забої грудної клітки

Місцево – холод, ненаркотичні анальгетики. Консультація хірурга (травматолога).

Струс грудної клітки виникає при падінні з висоти або сильному, несподіваному, різкому і короткому стисненні грудної клітки. Діагностика будується на анамнезі, відсутності видимих зовнішніх ознак ушкоджень і вираженої загальної реакції організму, аж до шокового стану.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при струсі грудної клітки

Після виключення можливих пошкоджень внутрішніх органів проводять протишокову терапію.

Здавлення грудної клітки можливі при аваріях на виробництві, автомобільних травмах та ін. Діагноз встановлюють на підставі ознак так званої травматичної асфіксії: голова, обличчя і грудна клітка постраждалого набувають багряно-фіолетового забарвлення з різко вираженою нижньою межею. На шкірі і видимих слизових спостерігають петехіальні висипання.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при здавленні грудної клітки

Купірування больового синдрому на тлі оксигено- та симптоматичної терапії (кардіо-вазотоніків, інфузійної терапії) з подальшою терміновою госпіталізацією пацієнта.

Переломи ребер трапляються при ударі, падінні, стисненні грудної клітки. Переломи можуть бути поодинокими і множинними, зі зміщенням або без нього. При зміщенні уламків ребра можливі ускладнення у вигляді пошкодження міжреберних судин і нервів, плеври і легені, з утворенням різних видів пневмотораксу, гемотораксу та підшкірної емфіземи.

Діагностика грунтується на анамнезі, локалізованому больовому синдромі, взаємопов'язаному з диханням, рухами грудної клітки, кашлем. До достовірних ознак перелому ребер належать наявність патологічної рухливості відламків ребер, крепітація кісткових фрагментів і деформація грудної клітки (при множинних переломах). При множинних переломах може розвинутися шоковий стан з ознаками гострої дихальної недостатності І– III ступеня.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при переломах ребер

Міжреберна новокаїнова або спиртово-новокаїнова блокада в місці перелому, киснева терапія. При наявності ознак шоку – протишокова терапія. Термінова госпіталізація в відділення невідкладних станів.

Перелом груднини зазвичай буває на межі її тіла і рукоятки або мечоподібного відростка. Виникає типовий локалізований біль, пов'язаний з диханням. Диференційну діагностику проводять насамперед з ІХС.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при переломі груднини

Внутрішньовенне або внутрішньом'язове введення 2-4 мл 50 % р-ну анальгіну. При сильному болю показана новокаїнова або спиртово-новокаїнова блокада в місці перелому з подальшим транспортуваням постраждалого в стаціонар.

Рани серця

Підозра на поранення серця виникає при наявності рани в грудній стінці в проекції серця і вкрай швидкому розвитку критичного стану. При пораненнях серця переважає клінічна картина гострої масивної крововтрати або тампонади серця.

Клінічні особливості крововтрати: виражена блідість, серцеві тони глухі, тахікардія, ознаки гемотораксу.

Тампонада серця розвивається при пораненнях переважно колючими предметами, без широкого розкриття перикарда, а також при пораненнях шлуночків, що призводить до швидкого накопичення крові в порожнині перикарда. Характерні симптоми: виражена блідість, часто в поєднанні з ціанозом обличчя і шиї, набухання вен шиї, дуже глухі серцеві тони (або вони взагалі не вислуховуються), брадикардія, аритмія; можливі симптоми одностороннього гемопневмотораксу.

Невідкладна догоспітальна медична допомога при ранах серця

Забезпечити венозний доступ шляхом катетеризації однієї або двох периферичних вен або центральної вени; негайний початок інфузійної терапії; накладення оклюзійної пов'язки на рану; перекладання на ноші і транспортування тільки після початку інфузійної терапії безпосередньо на місці події; виняток становить абсолютна неможливість надання допомоги на місці події (загроза для персоналу, кліматичні умови тощо); транспортування на ношах по сходах будівель – в положенні пацієнта головою вперед; під час транспортування доцільно розпочати інфузію розчину допаміну 200 мг в 400 мл 0,9 % розчину натрію хлориду (швидкість інфузії підвищують до появи пульсу в ліктьовому згині, систолічний AT підвищують до 70 мм рт. ст.; збільшення систолічного артеріального тиску понад 80 мм рт. ст. неприпустиме); негайний початок транспортування постраждалого у стаціонар (подальші лікувальні заходи проводять тільки в ході транспортування; при можливості – повідомляють стаціонар, у який госпіталізовують пацієнта); при неефективності зазначених лікувальних заходів терміново проводять пункцію і дренування перикарда широкою голкою або катетером. При масивному надходженні крові з катетера проводять її реінфузію.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >