< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Весна

Суттєві зміни в житті рослин і тварин навесні пов'язані зі збільшенням тривалості світлового дня, підвищенням температури повітря.

Дослід 1. Швидкість танення снігу: чистого, брудного, вкритого аркушем паперу, чорного та кольорового. Висновки самостійні, на очевидних фактах.

Дослід 2. Стан рослин, їх розвиток (стокротки, пижмо, подорожник, кульбаба) залежно від місця, де вони ростуть: під снігом, на оголеній ділянці, із сонячного боку. Висновки дітей самостійні, шляхом порівняння.

Дослід 3. Ямки навколо дерев, що утворюються біля нагрітих сонцем стовбурів, швидкість їх утворення й розміри залежно від забарвлення стовбура дерева, його величини, місця розташування.

Дослід 4. Ріст і розвиток рослин на дерні в приміщенні та на ділянці дошкільного навчального закладу, звідки його принесли. Висновки самостійні.

Дослід 5. Розглянути весняний сокорух у клена гостролистого й берези. Пояснити, чому не бубнявіють бруньки на окремих гілках (травмованих, підсохлих, зрізаних або сухих у вазі). Закріпити знання про функції кореня, значення води.

Дослід 6. Розглянути запилення ранньоквітучих вітрозапильних дерев на ділянці дошкільного навчального закладу (ліщини, вільхи): марлевими чохликами пов'язати окремі гілки в період цвітіння, через три-чотири тижні порівняти їх з іншими, що ростуть поряд. Що змінилося, чому?

З настанням тепла висадити у відкритий ґрунт гілки декоративних дерев та кущів (верби, каштана, бузку), які проросли у вазах.

Синтез. Висновку про значення поживного ґрунту для розвитку рослин діти доходять самостійно.

Потепління, розвиток рослинності сприяють активності тварин. На прикладі співіснування рослин і тварин, як і їх негативного взаємовпливу, продемонструвати складні зв'язки причинно-наслідкової залежності, що існують у природі.

Дослід 1. Вивчити вплив порошку з висушеного чистотілу на розповсюдження капустяної блохи і попелиць на овочевих культурах, які вирощують діти.

Дослід 2. Обкурити димом чистотілу городину, плодово-ягідні насадження від мідянки, білана капустяного, білана жилкуватого.

Дослід 3. Охорона кімнатних рослин від шкідників шляхом використання відвару полину, бузини або воронячого ока. Ці розчини захищають рослини від попелиці, щитівки, трипса.

Дослід 4. У три банки з водою вмістити уражене попелицями листя рослин (кімнатних, з відкритого ґрунту). В одну банку покласти сонечко семи-п'ятицяткове, другу – червоних мурашок, а третю залишити без змін. Що відбулося на листі, чому?

Дослід 5. Розвиток жаби через стадію пуголовка з відловленої з водойми ікри. Різна температура води в різних умовах (у відкритій водоймі та приміщенні) впливає на різну поведінку ікри. Чому? Що потрібно для її розвитку?

Дослід 6. Між фруктовими деревами висадити пижмо звичайне, гіркий полин, деревій тисячолистий. Чому на деревах нема шкідників (метелика плодожерки, квіткогриза, мідянки?) Восени порівняти плоди різних дерев. Чим вони різняться, чому?

Дослід 7. Для врятування кущів смородини й аґрусу від метелика вогнівки в мокрий весняний ґрунт висадити пагони бузини. Порівняти ягоди з різних кущів. Чим вони різняться, чому?

Дослід 8. Простежити за розмноженням кімнатних рослин, ягідних кущів живцями. Висіяти насіння полуниці садової. Чим різняться рослини?

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >