< Попер   ЗМІСТ   Наст >

У гостях у зеленого друга

Мета: викликати інтерес дітей до вивчення і захисту лісу, прагнення до правильної поведінки в ньому.

Обладнання: таблиці або ілюстрації з картин художників про ліс (наприклад, “Ранок у сосновому лісі” І. Шишкіна), дидактичні картки із зображенням лісових мешканців.

Методичні рекомендації

Бесіду на цю тему добре провести наприкінці навчального року – у травні, коли весна у розпалі, природа готується до повного свого розквіту в літній час. Доцільність проведення цієї бесіди продиктовано тим, що починається тримісячний канікулярний період і більшість дітей проведуть його у дитячих таборах, у гостях у родичів у сільській місцевості, в заміських прогулянках із батьками, в парках і зонах відпочинку, тобто так чи інакше зіткнуться із життям лісових мешканців.

А це – велике рекреаційне навантаження на природне оточення, і частенько літній відпочинок дорослих і дітей приносить йому серйозний, часто непоправний збиток. Отож важливо показати дітям, що ліс – це великий дім для лісових тварин і рослин; як вони живуть в цьому домі і як гостям лісу (тобто нам) слід поводитися у ньому, щоб не пошкодити його мешканцям.

У бесіді про ліс може взяти участь працівник лісового господарства – лісник; батьки, професія яких пов'язана з лісом; учитель біології – це надасть цьому заходу більше урочистості й актуальності. Бесіду можна провести після подорожі з дітьми в ліс – у День здоров'я або, навпаки, як підготовчий захід до такого дня; чи день у гості до лісових тварин. За кілька днів до його проведення не завадить пограти в дидактичні ігри, використати музичні та художні твори, активно залучати до обговорення проблеми дітей.

Хід бесіди

Перше, що слід з'ясувати: Що таке ліс? Хто його мешканці? Як це зробити? Прийомів для цього багато: розгляд ілюстрацій, картин художників, наприклад, І. Шишкіна, О. Куїнджі, І. Левітана; чи спогадів і за змістом віршів, загадування загадок (доберіть самостійно загадки, оповідання).

Очевидно, що діти, врешті-решт, зрозуміють, про який дім мовиться і назвуть його. А на питання: Що вони розуміють під словом “ліс”, скажуть, що це багато-багато дерев”.

Тут варто дізнатися, які уявлення дітей про дерева свого лісу: ялини і сосни, берези, дуби, осики. Дидактичних ігор подібного змісту можна дібрати безліч: дидактичні картки з малюнками дерев і загадки про них – “Про яке дерево йде мова в загадці”? (Упізнай дерево за загадкою!)”Упізнай дерево за листком”, “3 якого дерева листок”?. Гра-вікторина про дерева і т. д.

Але ж ліс – це не лише дерева.

Читання оповідання “Про дерева” (доберіть текст самостійно).

Не буває лісу без дерев. У лісі мають бути не лише дерева. Щоб ліс добре ріс, йому потрібні трави, кущі.

Ви можете запитати: “А при чому тут кущі і трави”?

А ось при чому.

Ліс – це не просто ліс, це велике місто із тисячами жителів. Удома в цьому місті – нори і гнізда. Жителі – звірі і птахи. Одні птахи будують свої домівки на деревах, інші – в підліску, в кущах. І таких птахів, які живуть у кущах, дуже багато.

Птахи в лісі не сидять без діла. З ранку до вечора обнишпорюють стовбури, гілки і листя, по-своєму наводять лад.

Як угледять жука або гусеницю, відразу хапають у дзьоб і несуть пташенятам у гніздо. А пташенята – народ ненажерливий. Ростуть вони швидко і їжі їм треба багато, тільки устигай приносити. Поки птахів у лісі багато, вони щодня тисячами винищують жуків і гусінь. І тоді привільно живеться деревам і кущам у лісі.

Усі рослини і тварини в лісі грають немов в одну загальну гру. Тому добре усім знати правила цієї гри.

Якщо ти хочеш бути захисником лісу, пам'ятай, що потрібно берегти в лісі і дерева, і кущі, і трави, і звірів, і птахів. Не давай рубати без потреби дерева, ламати кущі, руйнувати пташині гнізда, мурашники.

Учені говорять, що в природі все неподільне між собою. Про цей зв'язок не можна забувати, коли використовуєш природні багатства.

Бесіда про лісових мешканців – “Що росте в лісі і хто живе в лісі?”.

Цю бесіду може провести лісничий або учитель біології. Це дуже важливо для становлення і подальшого розвитку уявлень дітей про їхнє відношення до лісу. Отож, до підготовки бесіди треба віднестися з усією відповідальністю: продумати використання наочності, використання життєвого досвіду дітей, логіку запитань і форму обговорення поставленої проблеми.

Пропонуємо два варіанти проведення цієї бесіди.

Перший – бесіду проводить лісничий або учитель біології. До її проведення відповідно готується дошка: в її центрі вивішується таблиця або ілюстрація з картини художника, на якій зображено ліс; зліва від неї, вверху дошки – напис “Лісові рослини і гриби” (чи “Що росте в лісі”), а в правому верхньому кутку – “Лісові тварини” (чи “Хто живе в лісі”).

Ведучий, розповідаючи дуже коротко про одного із лісових мешканців, прикріплює до дошки ліворуч (або справа) картку-зображення, врешті-решт, на дошці рядами з'являються зліва дерева, кущі, трави і гриби, а справа – звірі, птахи, змії, земноводні, комахи... На очах народжується портретна галерея величезної сім'ї лісових мешканців. Це справляє на дітей величезне емоційно-пізнавальне враження. Згодом воно впливатиме на їхнє відношення до лісу як до загального житла багатьох рослин, грибів, звірів, птахів, комах.

Другий варіант передбачає оформлення дошки, однак, знайомство з лісовими мешканцями проводиться в ігровій формі: загадка про якийсь об'єкт, а діти відгадують її, знаходять серед розкладених на столі карток потрібну і аналогічно, з допомогою і підказкою педагога, прикріплюють її у відповідний ряд.

Приклади загадок, якими можна скористатися під час проведення цієї дидактичної гри педагог добирає самостійно: ялина, сосна, дуб, осика, чорниця, суниця, іван-чай, гриб, підберезник, мухомор, білка, заєць-біляк, лось, їжак, дятел, зозуля, синиця, сорока, мурашник, ящірка, джміль, павук.

З'ясувавши з дітьми, що ліс – це велике житло, дім, гуртожиток для лісових тварин і рослин педагог підводить їх до того, як їм слід поводитися в гостях у лісі, у лісових мешканців. Адже у лісі ти не один! Потрібно вчитися поводитися в лісі так, щоб незашкодити нікому із лісових мешканців. Разом з дітьми обговорюється і складається пам'ятка поведінки для гостей лісу. Ведучий (лісник, педагог) ставить дітей в ситуацію гостей лісу: ти прийшов у гості в ліс, від твоєї поведінки в лісі залежить життя рослин, птахів, звірів, комах і інших лісових мешканців.

  • – Якщо ти зустрів на стежині пташенят...
  • – Якщо набрів на суничну поляну...
  • – Якщо на узліссі побачив багато-багато грибів (використання плакату про Незнайка)
  • – Якщо на твоєму шляху зустрівся великий
  • – Якщо ти взяв з собою похідне радіо...
  • – Якщо ти побачив на поляні красиві квіти... (плакат про кольори)
  • – Якщо ти взяв із собою в ліс сірники...

На закінчення бесіди пропонується скласти письмову пам'ятку поведінки в лісі або зробити її в малюнках. У цьому випадку в обговоренні пам'ятки, напевно, візьмуть участь члени сімей дітей і теж замисляться над своєю поведінкою у природі.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >