< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Як же правильно приготувати чай?

Щоб чай був міцний і духмяний, треба знати деякі правила його запарювання. В усьому світі найкращими є китайський, індійський, цейлонський і грузинський сорти. Чаю не можна варити. Його треба запарювати в маленькому порцеляновому чайничку. Потрібну кількість сухого чаю заливають окропом і закривають покришкою. Зверху чайник слід накрити бавовняною серветкою. Через п'ять хвилин заварка готова. А тоді вже кожен доливає собі напій у філіжанку з гарячою водою. Кількість заварки наливається залежно від того, хто і якої міцності любить чай.

А тобі й твоїм друзям раджу покуштувати на сніданок напою англійських дітей. У склянку з теплим молоком налий трохи гарячого чаю. Тільки не переплутай черговості, бо чай втратить свої чудові пахощі, якщо в нього налити молока.

Яка різниця між какао і шоколадом?

Не маю сумнівів, що ти любиш какао з молоком. Це дуже смачний, пахучий і корисний напій.

Про те, що какао корисне, знали ще стародавні індіанські племена майя і ацтеків у Північній Америці, тому що саме в цих місцях росте какаове дерево. Це вічнозелене дерево з листям, що нагадує шаблі, а плоди подібні на жовті огірочки і ростуть просто на стеблі. У плодах є по 30-40 твердих червоних зернят. Індіанці закопували зерна на деякий час у землю, щоб перебродили, а відтак смажили їх і мололи. З одержаного порошку робили густий коричневий і дуже гіркий напій – чоколатль, який став прадідом теперішнього шоколаду. Оскільки напій був дуже гіркий, до нього почали додавати цукру і стали пити як рідкий шоколад.

І все-таки, яка різниця між шоколадом і какао? У бобах какао багато поживних речовин: білків, крохмалю, цукру та найбільше – какаової олії. Ось чому чоколатль і перший рідкий шоколад були дуже жирні, аж приторні. Тоді здогадалися відтискати плоди какао під пресом і таким чином видаляти з них зайву олію. Отже, порошок, який ти розчиняєш у молоці, – це і є знежирене какао.

Але ти понад усе любиш шоколад. Щоб його одержати, суміш порошку какао, цукру, масла і молока треба гарно розтерти, потримати на слабкому вогні, остудити і тоді вже робити шоколад.

І ще одна порада, ніколи не клади шоколаду в кишеню, бо какаова олія швидко тане, і шоколад розтечеться.

Чому мама не дозволяє пити кави?

Мама каже правду: дітям пити кави не можна. А чому, дізнаєшся сам. Ще дуже давно один пастух помітив, що кози, коли вони їдять червоні плоди, що ростуть на вічнозелених деревах, починають якось дивно поводитися: весь час бігають і не хочуть спати. Вирішив пастух і собі покуштувати цих плодів – червоненьких терпких з двома зернами-бобами. Невдовзі він відчув себе бадьорішим, дужчим, і сон кудись пропав.

Кава – напій для дорослих. Вони п'ють її, щоб бути бадьорими. А ти, коли втомився, краще ляж і виспись гарненько, так швидше виростеш. Та й кава дуже гірка і навряд чи тобі сподобається. Тобі краще скуштувати кавових напоїв, які абсолютно не шкідливі для твого здоров'я і виготовляють їх не з бобів кавового дерева, а зі знайомих тобі рослин: жита, ячменю, коріння цикорію. Ти не знаєш, як виглядає цикорій? Але ж ти його не раз бачив і навіть не підозрював, що ці сині, подібні на ромашки квіточки, по кілька на стеблі й ростуть скрізь – на обочинах доріг, на галявинах, у скверах, – це і є цикорій.

Концепція екологічної освіти вирізняється: а) мультидисциплінарністю, за якою зміст екологічної інформації слід подавати спільно з матеріалами з інших розділів програми; б) інтердисциплінарністю – коли зміст екологічної тематики, накладаючись (вплітаючись) на зміст матеріалів інших розділів програми, поглиблюється і урізноманітнюється. Відтак, на наступному етапі екологічна інформація, якою оперують діти вирізняється значно вищим пізнавальним і розвивальним потенціалом. Щодо знань, якими оперує дитина у різних видах діяльності, слід зауважити на тому, з яких джерел вона їх одержує, наскільки вони стимулюють критичну оцінку довкілля і спонукають її до практичної взаємодії. Укладаючи програму екологічної освіти, вихователям радимо також пам'ятати не лише про синтез інформації з різних розділів програми, а й про те, що її зміст у дошкільному віці повинен стати підґрунтям для моделювання аналогічного процесу в початковій школі. Наступність між зазначеними ланками в системі освіти – дошкільним навчальним закладом і початковою школою повинна простежуватися у трьох вимірах: цілепокладання; організаційно-методичне забезпечення і обсяг інформації.

Екологічна освіта є завданням не лише для дітей дошкільного чи шкільного віку, вона ініціює активність дорослих до пізнання довкілля свого буття, спонукає їх до практичної природоохоронної діяльності. Загалом, такий підхід до екологічної освіти дає всі підстави для сподівання на прогрес у стосунках людини з природою.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >