< Попер   ЗМІСТ   Наст >

В. Діяльність, яка стимулює розвиток творчої активності й естетичного сприйняття природи

До найвагоміших потреб дітей дошкільного віку слід віднести потребу в самореалізації, яка стає цілком очевидною на фоні задоволення інших потреб (харчування, опіки, любові й турботи, додержання порядку тощо) і відсутності очевидних проблем. Різноманітні форми творчої діяльності позитивно впливають на розвиток естетичних сприймань, відчуттів, переживань, а згодом поглядів і суджень дітей про красиве і потворне, їх відвертої прихильності творити красу в своєму найближчому оточенні (доглядати за рослинами і тваринами, виготовляти для спостережень і праці в природі різні засоби та матеріали, які забезпечують ефективну діяльність та ін.), брати активну участь у спільних із однолітками та дорослими природоохоронних заходах. Загалом вище зазначене слід розглядати досить досконалими способами самореалізації дитини в дошкільному віці.

Програма діяльності з дітьми трьох-чотирьохрічного віку

А. Діяльність, яка стимулює розвиток фізичного здоров'я, позитивних емоцій та рухливої досконалості

 • – Максимальне збільшення часу для перебування дітей на ділянці ДНЗ, створення можливостей для організації занять та ігор на свіжому повітрі, насамперед – занять з фізкультури.
 • – Забезпечення дітям максимальних умов для перебування у добре провітрюваних приміщеннях ДНЗ, а також додержання в них бездоганної чистоти й естетичної привабливості за рахунок використання об'єктів природи.
 • – Ознайомлення дітей з ділянкою вікової групи, її плануванням і обладнанням, а також із груповою кімнатою, гігієнічним приміщенням, роздягальнею, їдальнею і т.д. з метою донесення кожному вихованцеві правил безпечного використання простору таких приміщень, а також обладнання (приладів), які в них знаходяться.
 • – Залучення дітей до прибирання в груповій кімнаті та на ділянці ДНЗ шляхом виконання доступних для них доручень таких, як: миття іграшок, їх упорядкування на полицях; укладання книжок і засобів для зображувальної діяльності; витирання крупних листків на кімнатних рослинах та ін.
 • – Формування культурно-гігієнічних навичок (використання персонального гребінця, зубної щіточки, рушника, піжами, миття рук перед початком харчування, чищення зубів чи полоскання рота після прийому їжі).
 • – Витирання взуття, самопристосування до мінливості способів одягатися залежно від температури повітря і навчально-виховних ситуацій, скажімо, проведення рухливих ігор.
 • – Залучення дітей до раціонального харчування (досконале пережовування їжі, споживання достатньої кількості рідини, як то сік, молоко, кисіль, компот, пиття лише кип'яченої води, споживання великої кількості овочів і фруктів, печива темного кольору з висівок, вівсяного і гречаного борошна т.зв. “екологічних”, заміна солодощів на сухофрукти і горіхи).
 • – Самоутвердження власного “Я” (вміння висловлювати почуття, досягати задоволення своїх потреб із урахуванням не лише зацікавлень, а й можливостей, утвердження почуття достоїнства і самоповаги).
 • – Повага до інших дітей (дитини), стримування (гальмування) агресії у стосунках з іншими дітьми.
 • – Удосконалення фізичних, рухливих та емоційних можливостей дітей шляхом збільшення рухливих ігор (використання музичного супроводу).
 • – Організація рухливих ігор, які уможливлюють безпосереднє контактування з природним оточенням, скажімо – на траві, в піску, на снігу, на воді тощо.
 • – Зміцнення кістково-м'язової, дихальної та кровоносної систем шляхом використання простих ізометричних та дихальних вправ.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >