< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ключі до природи

Природа просить захисту

Мета: залучати дітей до світу природи, до розуміння її універсальної цінності в житті кожного, своїй причетності до збереження і захисту природних мешканців, що живуть поряд з нами у спільному земному житлі.

Обладнання: малюнки дітей “Природа просить захисту”, дидактичні матеріали (загадки, натуральні об'єкти, таблиці).

Методичні рекомендації

Першу вступну бесіду із запропонованої серії краще всього провести наприкінці вересня – у першій половині жовтня, коли вже сформовано уявлення про те, що нал ежить до природи – все, що оточує нас і не зроблене руками людини: повітря, вода, ґрунт, каміння, гриби, рослини, тварини та ін. За минулий від початку навчання період педагог мав можливість провести з дітьми підготовчу роботу, необхідну для проведення бесіди.

Одним із перших етапів у її підготовці може стати прогулянка з дітьми в найближче природне оточення: до водойми, у гай, у парк, у куточок лісу, шкільне подвір'я, яке добре озеленене. Дітей не потрібно обтяжувати постановкою освітніх завдань, натомість максимально використати прогулянку для активного відпочинку, накопичення позитивних емоцій, естетичних уявлень і переживань. Щоб діти змогли вдосталь намилуватися красою яскраво забарвленої осінньої природи, надихатися свіжим осіннім повітрям, послухати звуки осені – шелест листя, що падає, рідкісні голоси комах і птахів, потрібно дати їм можливість спокійно посидіти, послухати, подивитися, понюхати, пограти у фарби, запахи, звуки, відгадати загадки, пригадати прикмети і прислів'я.

Якщо не обмежувати прогулянку в часі (а для цього її краще провести у вільну від заняття II половину дня), можна і поласувати з дітьми на затишній галявині, заздалегідь потурбувавшись про бутерброди чи іншу придатну для прогулянки їжу: вони полюбляють подорожі й уявляють себе лісовими Робінзонами.

Якщо педагог (батьки), що супроводжують дітей на прогулянці, можуть швидко розпалити вогнище, варто чай закип'ятити, використовуючи для заварки лісові трави і кущі – гілочки смородини, лісової малини, листя брусниці, суниці, чорниці.

Відпочинок на лісовій галявині дасть для спостережливого педагога немало фактів для роздумів і подальшої бесіди: Чи уміють його вихованці поводитися в природі? 'Чи помічають її красу? Чи піклуються про її збереження? Чи не занадто галасують, шумлять? Чи не заважають природним мешканцям? Чи цікавляться природними явищами і мешканцями природи? і т. д. Окрім цього, на прогулянці їм напевно зустрінуться сліди непристойної діяльності людини: сміття, зламані, обпалені та покалічені дерева і кущі, чорні сліди вогнищ і ін.

– Як діти відреагують на це? Помітять, обуряться або байдуже пройдуть мимо?

Другим етапом у підготовці бесіди може стати тематичне малювання “Природа просить захисту!” Його можна провести на занятті малювання й у домашніх умовах або в II половину дня. Відомо, що діти люблять малювати. У малюнках вони найлегше виражають особливості свого духовного світу – думки, почуття, знання і своє відношення до зображуваного. На думку психологів, у дітей повнота певного почуття найадекватніше виражається не в поняттях, як це властиво думати.

Виразні засоби малюнків застосовуються дітьми найчастіше неусвідомлено. До їхнього числа можна віднести вибір об'єктів, колірне і композиційне рішення, динаміку зображуваної події, особисту участь.

Найбільш виразним засобом у малюнках є колір: яскравий, святковий говорить про позитивний настрій дітей, про їх бажання допомогти мешканцям природи; темний, похмурий – засуджує негативні вчинки людей відносно “братів наших менших” або висловлює негативне ставлення дитини до об'єктів природи, які вони не полюбляють.

Отож малювання дітей на задану тему дозволяє дізнатися про духовний світ своїх вихованців, про їхні уявлення “хороше” і “погане”, про “добрий” і “злий”, про розуміння необхідності захищати природних мешканців; дає конкретні матеріали для проведення задуманої бесіди. І напевно серед дитячих малюнків виявляться такі, з яких утворюватимуться хибні уявлення про “захист і допомогу” птахам, комахам, лісовим звіряткам, антигуманні вчинки дітей, попри їхні позитивні почуття і переживання.

Малюнки дітей можна заздалегідь розмістити на спеціальному стенді, щоб з ними можна було ознайомитися і подумати про сутність захисту, якого просять мешканці природи у людей. Прізвища дітей краще не підписувати.

До підготовчого етапу можна віднести і вивчення віршів із можливим їхнім інсценуванням. До цього моменту можна підійти творчо – надати дітям можливість перевтілитися в ролі птахів за допомогою костюмів, шапочок, емблем і ін. або ж допомогти їм оформити лише елементи пташиного “вбрання”. Тоді інсценування вірша виллється в рольову гру, гру-драматизацію, цікавішу і бажанішу.

До проведення бесіди слід підготувати дидактичні матеріали, що розповідають про значення природи в житті кожної людини: малюнки, таблиці, фотографії, ілюстрації, натуральні об'єкти – гриби, кошик з ягодами, гілки горобини, жолуді, мед у баночці і т. д.

Хід бесіди

Бесіду можна розпочати зі спогадів про минулу прогулянку в природу; про враження і настрій дітей; про те, як спокійно і добре почувалися юні мандрівники і мешканці природи. Запропонувати дитині прочитати напам'ять вірш (доберіть самостійно кілька віршів для різних варіантів бесіди).

Доцільно трьом дітям по черзі розповісти вірші. Природа має важливе значення в житті кожного: адже, окрім краси і гарного настрою вона дає нам усім те, без чого життя неможливе. А що саме, – про це вам підкажуть загадки.

Відгадування загадок:

  • – Чи може людина прожити без сонячного світла і тепла?
  • – А без повітря?

Сонячне тепло, ягоди, гриби, риба, мед, папір, вода, повітря – і усе це природа! І тут закономірне питання: а чи можуть люди прожити без природи? А раз не можуть, то як же вони повинні відноситися до неї? А як відносяться насправді?

Чи завжди чуйно і дбайливо? Ось ми з вами були на прогулянці і побачили, скільки поганих учинків вчинили люди до своєї матері-природи, до свого дому! Свої враження про негативне ставлення людей до природних мешканців показано на малюнках. Ці малюнки об'єднані однією назвою: “Природа просить допомоги!”, “У кого вона просить допомоги? А які ж природні мешканці просять у людини допомоги?”

Бесіда за змістом малюнків.

Покинуті домашні тварини – кішки і собаки... Скільки їх буває восени і зимою після того, як дачники з приміських Селищ повертаються до себе додому! І залишають беззахисних тварин. Страшно і боляче дивитися на них! А вам – їх шкода? Як себе почуває покинуте цуценя? От як про це написала:

  • (доберіть оповідання, вірші на дотичну тематику).
  • – Про який захист просять цуценята і кішки на малюнку?
  • – А ось на наступному малюнку з водопровідного крану тече вода і простягає свої краплі-руки до людини, теж з проханням про допомогу. Про яку допомогу вона благає?
  • – Ще малюнок: кинуті на дорогу квіти теж просять про захист! Про що вони нам говорять?
  • – Малюнок берези, що плаче, – про що вона просить?

Безумовно, на малюнках дітей будуть і інші сюжети. Їхній зміст буде спрямовано проти порушників спокою в лісі, проти хлопців із рогатками, браконьєрів і та ін. Важливо не залишити без уваги усі пориви дитячої душі, помічені ними неприпустимі дії людей у природному середовищі, допущені помилки. Потрібно викликати протест до усіх порушень і прагнення захищати життя природних мешканців, захищати від усіх грабіжників, розкрадачів, безграмотних дій у природі – тобто стати захисником природи. Друзями природи!

Щоб людина стала захисником природи, вона повинна бути доброю. А бути доброю допомагає посмішка, подарована один одному, сонцю, кольорам, метеликам, звірям, птахам – нашій природі. Природа та її мешканці часто чекають від нас допомоги! Як, скажімо, можна допомогти птахові у зимову пору? Якби ви зрозуміли розуміти пташину мову? Ви б почули розмову птахів узимку?

Гра-інсценування “Зимова розмова крізь кватирку”

(самостійно доберіть вірші)

Якщо бесіда не втомила дітей, педагог може на закінчення прочитати казку О. Солопової “Пригоди кота Леопольда та його друзів у лісі” (під час читання виставляти зроблені з міцного картону фігурки персонажів) і перевірити, як діти засвоїли заповіді друзів і захисників природи. Читання казки доцільно перенести на час, вільний від заняття в групі – на 2 половину дня. Казка об'ємна, аналіз антиекологічних учинків мишей зажадає певних зусиль дітей і зробити це краще, коли вони не втомилися (підберіть казку самостійно).

На закінчення бесіди краще всього залучити дітей до творчої діяльності на створення значків (емблем) захисників природи. Враховуючи, що вони дуже люблять ігрову символіку, можна запропонувати їм свій варіант значка, скажімо, фігурку зеленої ялиночки або пишного, яскравого мухомора на долонях людини і розглянути пропозиції дітей із цього приводу.

Значки захисників природи можна зробити на заняттях (уроці) праці із щільного картону. Яскраво розфарбовані фігурки метеликів, птахів, усіх, кого діти беруть під свій захист, можна наклеїти на шнурок або вузеньку стрічечку і носити на грудях (дівчаткам), а хлопчикам приколоти за допомогою шпильки на комір піджака курточки або кишені сорочки. Для дітей значок буде не лише прикрасою, а й символом відповідальності за мешканців природи, що живуть поряд з ними.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >