< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Літо

Наявність улітку достатньої кількості вологи, тепла, світла сприяє буянню рослинності, розвиткові тваринного світу.

Дослід 1, Спостерігати за розвитком перенесених у ґрунт рослин, пророщених або висаджених узимку. Чому вони відрізняються від висіяних восени?

Дослід 2. Вирощувати в лісі рижики під сосною чи ялиною, розкидавши там шматочки шапочок старих грибів. Вирощувати білі гриби аналогічним способом під липою. З якими деревами “дружать” гриби? Чому їх треба шукати в лісі в такому оточенні? Чому грибів не видно з трави?

Дослід 3. У скляну банку з ґрунтом, укритим дрібними шматками листя, соломи, умістити кілька дощових черв'яків. Чим вони корисні в природі? Висновок діти роблять самостійно.

Дослід 4. Тупим кінцем палички зачепити місце з'єднання двох стулок перлівниці, беззубки. Чому стулки щільно змикаються? Куди зникає тіло молюска, чому?

Дослід 5. Простежити, як “мандрує" водяними рослинами вгору-вниз ставковик малий, великий. Чому він перестає рухатися, коли банку закрити склом? Яку користь приносить ставковик?

Дослід 6. Розглянути, як личинки волохокрильців ховаються від ворога? Як вони рухаються? Що станеться, якщо чохлик зруйнувати або вийняти з води?

Досліди та експерименти особливо позитивно впливають на розвиток творчості дітей. Використовуючи ці методи, педагоги максимально наближають дітей до реальних життєвих ситуацій, в яких вони можуть застосовувати теоретичні знання та набуті вміння і навички. Досліди та експерименти перетворюються в своєрідні джерела інформації, яка спонукає дітей до моделювання діяльності, комбінування її різних видів, генерування нових ідей і підходів до вивчення особливостей предметів природи.

Істотним у процесі екологічної освіти є використання словесних методів, особливо малих фольклорних форм, їхню мету чітко спрямовано на:

  • – розширення і поглиблення екологічних уявлень;
  • – поглиблення й конкретизацію уявлень і понять про рослинний і тваринний світ;
  • – актуалізацію екологічної культури шляхом увиразнення цінностей та поведінкових дій щодо пізнання й використання об'єктів природи;
  • – стимулювання активності в реальних природоохоронних акціях.

На основі змісту, який закладено в дитячий фольклор у руслі порушеної нами теми вихователь може виокремити три основні тематичні блоки:

  • а) охорона власного здоров'я;
  • б) охорона природного довкілля;
  • в) виховання позитивних емоцій, доброзичливого ставлення та опікунських почуттів до об'єктів живої природи.

Подаємо орієнтовний зміст роботи з використанням творів дитячої літератури (тексти подаємо за О. Коларовою).

Вода замість ліків?

  • – Такого не буває! – впевнено заявив ти своєму другові Ганчо.
  • – Ні, буває, – доводив Ганчо. – Ось уже кілька тижнів у мене болять крижі і коли ми з мамою пішли до лікаря, він сказав, що маю пісок у нирках. Але замість ліків рекомендував мені пити мінеральну воду. Мовляв, я від цього одужаю.

Ти дивуєшся, як може звичайнісінька вода лікувати? Річ у тому, що ця вода не зовсім звичайна, як та, що тече у вас із крана. Тому її продають у пляшках, на яких написано, звідкіля вона.

Що ж це за цілюща вода – як “жива” вода із казок?

Коли вода піднімається на поверхню землі з великої глибини, вона буває нагріта майже до кипіння, тому що всередині земної кулі так жарко, що навіть каміння плавиться. Дорогою до підземної води потрапляють різні речовини. Деякі з них цілющі й розчиняються в ній. Так утворюються холодні, теплі та гарячі мінеральні води з лікувальими властивостями. У Болгарії багато таких мінеральних джерел. Деякі з них відомі з найдавніших часів.

Ти, мабуть, дуже любиш газовану воду? А чи знаєш, що вона теж мінеральна і допомагає лікувати деякі захворювання шлунка? У нас у Болгарії є село Михалково, де з-під землі б'є джерелом приємна на смак газована мінеральна вода. Тобі цікаво буде дізнатися, що бульбашки, які злегка пощипують язик, коли ти п'єш газований напій, і те повітря, що ти вдихаєш, – одне і те ж: вуглекислий газ. Не подумай тільки, що ти сам можеш газувати воду. В пляшці тиск набагато вищий, ніж тиск повітря в шинах автомобіля. Газування напоїв здійснюють за допомогою спеціальних апаратів, при цьому пляшки відразу ж закорковують, щоб не зникли бульбашки з вуглекислим газом.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >