< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Медичні олії

Медичні олії (олійні екстракти) являють собою вилучення БАР з ЛРС за допомогою олій. Олійні екстракти останнім часом знаходять широке застосування в медичній практиці. їх одержують з алкалоїдоносних (блекота, дурман, беладонна, болиголов), ефіроолійних (ромашка, полин, березові бруньки тощо) рослин, і таких, що містять каротиноїди та ін. (календула, обліпиха, сухоцвіт, шипшина). Олійні екстракти готують у співвідношенні 1:5, а з ЛРС, що містить сильнодіючі речовини, – 1:10. Для одержання олійних екстрактів у заводських умовах подрібнену сировину змочують 95 % спиртом у співвідношенні 1:1 (при вилученні алкалоїдів додається 1-10 % розчин аміаку по відношенню до об'єму доданого спирту), щільно закривають, витримують 1-2 доби при помішуванні. Потім заливають відповідною кількістю підігрітої до 60-70 °С олії (оливкової, арахісової, кунжутної, соняшникової, соєвої), настоюють до охолодження і зливають у скляний посуд. Залишок віджимають під пресом і зливають екстракт у той же посуд. Після відстоювання впродовж 48 год. екстракт фільтрують через тканину або подвійний шар марлі у скляний посуд ємністю 50, 100 і 250 мл, добре закупорюють і зберігають при температурі не більше 25 °С у захищеному від світла місці.

У домашніх умовах олійні екстракти готують двома способами:

  • 1. Подрібнену сировину заливають олією, нагрівають на водяній бані при температурі 60 °С впродовж 12 год. (або у духовці), проціджують, віджимають сировину і розливають у скляний посуд.
  • 2. ЛРС, залиту олією, настоюють впродовж 10-14 днів при помішуванні, нагрівають на киплячій водяпій бані 10-15 хв., охолоджують, фільтрують, віджимаючи залишок, екстракт фасують у скляний посуд ємністю 50,100 та 200 мл, закупорюють корковими (з прокладкою) або притертими скляними корками.

Мазі

Мазі – лікарська форма для зовнішнього застосувати, яка має м'яку консистенцію. Розрізняють мазі дерматологічні (наносяться на поверхню шкіри), для носа, мазі ректальні та ін.

Мазі є складною лікарською формою і складаються з основних лікарських речовин і допоміжних – мазевої основи. Як мазеві основи застосовують тваринні жири (свинячий, яловичий), спермацет, бджолиний віск та ін. рослинні олії і продукти їх гідрування: соняшникову, бавовняну, соєву та ін., вуглеводневі основи – вазелін, парафін, вазелінова олія. Поліетиленоксидні основи – продукти різного ступеня полімеризації окису етилену. Найбільш відомою емульсійною основою є водний ланолін. Ланолін безводний використовується для утворення сплавів з вазеліном, які широко використовуються при виготовленні мазей.

Фітомазі готують із сухих подрібнених порошків ЛРС. В якості основи використовують вазелін, ланолін, свинячий жир (смалець), свіже вершкове масло, рослинні олії та ін.

Для лікування шкірних хвороб застосовують 10 % мазь з порошку кореня оману на вершковому маслі або смальці.

Для лікування фурункулів, захворювань суглобів 1 частину згущеного до половини відвару трави буркуну змішують з 4 частинами будь якої мазевої основи.

Мазь з 1 частини згущеного відвару кори верби і 4 частини вазеліну або вершкового масла застосовують для лікування шкірних захворювань, пролежнів.

Для лікування опіків, інфікованих ран 2 частини подрібненої кори дуба, 1 частину бруньок тополі чорної і 7 частин вершкового масла настоюють впродовж ночі у теплій печі, нагрівають на киплячій водяній бані 10 хв., проціджують, охолоджують і застосовують для лікування опіків, шкірних хвороб і пролежнів.

Широко застосовуються мазі, приготовані з олійних настоїв.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >