< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Пасти

Пасти – суспензійні мазі, які містять порошкоподібні лікарські речовини в кількості понад 33 %. Вони характеризуються більш щільною і густою, ніж мазі консистенцією. їх готують шляхом змішування порошкоподібних лікарських речовин (у тому числі лікарських рослин) з розплавленою основою.

Застосовують пасти в дерматології, стоматології.

Порошки

Порошки – тверда лікарська форма для внутрішнього і зовнішнього застосування.

Порошки бувають дозовані – для внутрішнього застосування та недозовані – нерозділені на дози – для зовнішнього застосування. Однією з найбільш небажаних властивостей порошків як лікарської форми є їх постійний контакт із слизовими оболонка, починаючи з ротової порожнини та стравоходу. Тому велике значення має ступінь подрібнення порошкових лікарських форм, у тому числі з ЛРС.

Порошки лікарських рослин використовуються для приготування мазей.

Подрібнене коріння оману застосовують для лікування гастриту. Порошок морської капусти призначається по ½-1 чайній ложці при хронічних атонічних закрепах та ін.

Збори

Збори – це суміш кількох видів різаної або крупно подрібненої ЛРС (крім сильнодіючих рослин), іноді з додаванням солей або ефірних олій, призначені для внутрішнього або зовнішнього застосування. Збори відносяться до вільних всесторонньо дисперсних систем, в яких дисперсійним середовищем є повітря, і на відміну від порошку є конгломератами великих часток (грубодисперсні системи).

Збори – це найстаріша і найбільш проста форма використання лікарських рослин, що допускає в домашніх умовах приготування з них різних "чаїв" (настоїв і відварів), полоскань, напарів, ванн. Приготування зборів складається з наступних стадій: подрібненій, просіювання, змішування, упаковки та оформлення.

Ступінь подрібнення визначається призначенням збору. Сировина, яка входить до складу зборів, призначених для внутрішнього застосування а також для полоскання горла, подрібнюють до визначених розмірів: листя, квітки, траву – не більше 5 мм, шкірясте листя (мучниця, евкаліпт та ін.) – не більше 1 мм; квітки і дрібні квіткові кошики вживають цільними, крім квіток липи (0,5-2,0 мм); стебла, корені, кореневища, кору – не більше 3 мм; плоди, насіння – не більше 0,5 мм. Сировина, яка входить до складу зборів для напарів і ванн просіюють через сито діаметром отворів 0,2 мм. Після подрібнення збори повинні бути очищені – просіяні від пилу. Курильні збори повинні мати частинки 3 мм.

Основні труднощі у приготуванні зборів – рівномірне змішування складових частин, які мають різну величину, форму, масу і схильних до розшарування.

При необхідності призначення у зборах сильнодіючої ЛРС застосовують форму дозованих зборів. Кожну дозу збору готують окремо і пакують в окремі пакети.

До складу курильних зборів з метою полегшання їх згоряння вводять (але не більше 10 %) натрію нітрит.

Збори відпускають у картонних коробках, викладених всередині пергаментним папером або у подвійному паперовому пакеті по 50, 100 і 150, 200 г. На етикетці вказують склад збору і обов'язково спосіб вживання. Зберігають збори у сухому, прохолодному, захищеному від світла місці. Готові збори не слід піддавати струшуванню, бо це призводить до поступового поділу суміші на складові частини.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >