< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Нирковий чай (ортосифон тичинковий) (Orthosiphon stamineus Benth.)

Багаторічна (у культурі – однорічна) трав'яниста або напівкущова рослина родини Губоцвіті (Labiatae). Стебло чотиригранне, галузисте, знизу – фіолетове, вгорі зелене, 50-70 см. заввишки. Листки супротивні, продовгувато-яйцеподібні із загостреною верхівкою. Блідо-лілові квітки утворюють китицеподібне суцвіття. Тичинки – з довгими нитками звідси, народна назва "котячі вуса". Цвіте у липні – серпні. Плід – коробочка.

Поширення. Батьківщина – тропічна Південно-Східна Азія. В СНД, у тому числі і в Україні – культивують. Вирощують також у Криму і на Чорноморському узбережжі Кавказу.

Заготівля. Використовують молоді верхівкові пагони з двома парами листків і верхньою брунькою (флеші). Зібране листя сушать на сонці або у сушарці при температурі 30-35 °С

Хімічний склад. У листках є тритерпенові сапоніни, гіркий глікозид ортосифонін (0,01 %), ефірна олія (0,2-0,6 %), жирна олія (2,7 %), дубильні речовини (5-6 %), алкалоїди та органічні кислоти (винна, лимонна, фенолкарбонова і розмаринова).

Застосування. Настій має діуретичні властивості. Сечогінний ефект супроводжується посиленим виділенням сечовини, сечової кислоти, хлоридів, сполук свинцю і ртуті тощо. Справляє антаспастичну дію на органи з гладенькими м'язами, посилює секрецію жовчі та шлункового соку.

Застосовують при гострих і хронічних захворюваннях нирок, гломерулонефритах, що супроводжуються набряками, утворенням конкрементів, альбумінурією, азотемією, при циститах і уретритах, набряках на ґрунті недостатності кровообігу, при подагрі, діабеті, холециститах і жовчнокам'яній хворобі, гіпертонії, атеросклерозі мозку з порушенням функції нирок.

Беруть 3,5 г сировини, заливають 1 склянкою окропу, настоюють у теплому місці 30 хв., проціджують, доливають прокип'яченою водою до попереднього об'єму, приймають по 0,5 склянки у теплому вигляді за 20-30 хв. до їди 2 рази на день протягом 6-8 місяців із щомісячними перервами на 5-6 днів. Настій готують перед прийомом.

Промисловість випускає прямокутні брикети листя вагою 65 г, поділені на 10 частин та круглі брикети по 6 г.

Синюха голуба (Polemonium coeruleum L.)

Багаторічна трав'яниста рослина з родини Синюхові (Polemoniacease), з товстим кореневищем, численними кореневими мочками, прямостоячими дудчастими стеблами висотою до 1 м. Листки чергові черешкові, непарноперисті, ланцевидноланцетні. Квітки двостатеві, правильні, зібрані верхівковими волотевидними суцвіттями, блакитного або темно-блакитного кольору. Цвіте з червня до серпня. Плід – коробочка.

Поширення. Росте на вологих місцях, лісових галявинах, болотах, чагарниках, узліссях Європейської частини, Сибіру. Культивують.

Заготівля. Збирають кореневища з коренями восени і сушать.

Хімічний склад. Сировина містить тритерпенові сапоніни, ефірну олію, смоли, органічні кислоти, крохмаль, жири та ін.

Застосування. Препарати синюхи збільшують виділення харкотиння і полегшують його відділення при запаленнях органів дихання. Застосовують як відхаркувальний засіб при пневмонії, гострому й хронічному бронхітах, коклюші, туберкульозі легень, при нервових і психічних захворюваннях, як заспокійливий засіб. Седативна дія препарату синюхи у 8-10 разів перевищує аналогічний ефект валеріани лікарської та в 2 рази препарати собачої кропиви звичайної.

Готують настій 6-8:200 або відвар 3-6:200 і приймають по 1 ст. л. 3-5 разів на день. З кореневищ готують сухий екстракт, який менш токсичний за відвар і настій має більш виражені седативні властивості. 1 г порошку сухого екстракту відповідає 13,02 г сухих кореневищ. З сухого екстракту приготовляють таблетки по 0,05 г. Перед вживанням їх розчиняють у 0,25 склянки води.

Вживають при гострих і хронічних бронхітах, виразковій хворобі шлунку і 12-палої кишки – по 1 таблетці після їди 3 рази на день впродовж 25-30 днів.

При виразковій хворобі шлунку і 12-палої кишки приймають відвар кореневищ синюхи 6-8:200 по 1 ст. л. після їди 3 рази на день і настій трави сухоцвіту 10:200 по 3 ст. л. до їди 3 рази на день впродовж 3-4 тижнів. Приймають також таблетки сухого екстракту кореневищ синюхи й таблетки сухого екстракту трави сухоцвіту болотного.

У народній медицині застосовують при безсонні, епілепсії, переляку. Крім згаданих настою і відвару, вживають згущений до половини відвар – по 1 ч. л. 3 рази на день.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >