< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Скополія карніолійська (Skopolia carniolica Jac.)

Багаторічна трав'яниста рослина з родини Пасльонові (Solanaccasc), з великим товстим багатоголовим кореневищем, прямостоячим стеблом висотою до 65 см., черговими листками, причому, найнижчі листки – лускасті сидячі; вище по стеблу – зелені, черешкові з яйцевиднодовгастою або еліптичною пластинкою, чергові. Вище по стеблу листки зближені, а на квітучих пагонах розміщені попарно. Квітки поодинокі пониклі, розташовані у пазухах листків, бурувато – або вишнево-фіолетові, в середині блідно-фіолетові або жовтувато-бурі. Цвіте у квітні-травні. Плід – куляста коробочка, що відкривається кришечкою і знаходиться у чашечці. Рослина дуже отруйна.

Інші види. Скополія жовта (С. lurida Dunal.), дурманолиста (С. stramonifolia (Wall.), тангутська (C. tangutika Maxim).

Поширення. Росте в лісах, на узліссях, зрубах, серед чагарників у Карпатах, Закарпатті, на Західному Кавказі, Закавказзі. Рослина занесена в Червону книгу України.

Заготівля. Збирають кореневища навесні та влітку й сушать.

Хімічний склад. Кореневища містять алкалоїди тропанової групи (0,5-0,68 %): α-гіосціамін (біля 0,04 % в коренях), скополамін (у коренях до 0,04 %), а також кумарин скополетин (у коренях до 0,21 %).

У кореневищах Скополії жовтої (C. lurida Dunal.) міститься до 45 алкалоїдів; у Скополії дурмаполистої (C. stramonifolia (Wall.)) у кореневищах є до 4 %, у стеблах і квітках–до 1,3 % алкалоїдів; у Скополії тангутській (С. tangutika Maxim) у траві міститься до 3 %, а у кореневищах до 2,6 % алкалоїдів.

Застосування. Входить до складу препарату "Атропін", який застосовують в офтальмологічній практиці, а також як протиспазматичний, болезаспокійливий засіб при гострих шлунково-кишкових спазмах, бронхіальній астмі, а також при отруєнні прозеріном, пілокарпіном, мускаріном і морфіном.

Термопсис ланцетовидний (Thermopsis lanceolata R. Br.)

Багаторічна трав'яниста рослина з родини Бобові (Fabaceae) з довгим розгалуженим кореневищем і гіллястими опушеними довгими білуватими волосками стеблами висотою до 150 см, вкритими черговими, довгастими, трійчастими, великими прелистками довгастої яйцеподібної форми. Жовті квітки зібрані кільцями у верхових китицях. Цвіте у червні. Плід – видовжені боби, сухі плоскі притислоопушені, дуговидиозігнуті з довгим тонким носиком, кулеподібними насінинами. Рослина отруйна.

Іпші види. Термопсис почергово квітковий (Т. alterniflora RgL).

Поширення. Росте на різних Грунтах групами по низинних місцях, уздовж доріг, у лісовій і степовій зонах Європи і Сибіру, у горах Казахстану і Середньої Азії.

Заготівля. Збирають траву у фазі бутонізації і цвітіння й сушать.

Хімічний склад. У траві містяться алкалоїди: термопсин (0,5-2,5 %), термопсидин, цитизин, гомоптермопсин, метилцитизин, пахікарпін, анагірин, глікозид тtрмосиланцин, сапоніни, вуглеводи, смоли, слиз, ефірні олії, вітамін С, флавоноїди, дубильні речовини. У насінні є близько 2-3 % алкалоїдів, в основному цитизин.

Застосування. Термопсидин збуджує дихальний і судиноруховий центри, а також надниркові залози, внаслідок чого посилюється виділення адреналіну, поліпшується діяльність серця і підвищується артеріальний тиск. Термопсин збуджує блювотний центр і подразнює закінчення блукаючого нерву в слизовій оболонці шлунку, внаслідок чого рефлекторно підвищується тонус блювотного центру, підвищує секрецію слизу в дихальних шляхах та скорочувальну здатність гладеньких м'язів бронхів і цим самим посилює відхаркувальну дію. Препарати термопсину застосовують як відхаркувальні та блювотні засоби. Приймають порошок трави 0,01-0,05 г 2-3 рази на день, або готують настій 0,6-1:180-200 і приймають по 1 ст. л. 3-4 рази на день. З трави виготовляють сухий екстракт. Призначають по 0,05 г 2-3 рази на день. Випускають у таблетках по 0,05 г. Входить до складу пектолу, трава термопсису – кодтерпіну. Список Б.

З насіння Термопсису ланцетного та трави Термопсису почергово- квіткового, яка містить до 3 % алкалоїдів, добувають цитизин, з якого готують 0,15 % розчин, відомий під назвою цитітон. Він збуджує ганглії вегетативного відділу центральної нервової системи, хромафінну тканину надниркових залоз і каротидні клубочки, підвищує артеріальний тиск. Застосовують як аналептик при хірургічних втручаннях, отруєннях чадним газом, морфіном та іншими токсичними речовинами, колаптоїдних і шокових станах, пригніченні дихання й кровообігу, викликаних інфекційними захворюваннями. Вводять у вену або м'язи по 0,5-1 мл. При необхідності введення повторюють через 15-30 хв. Випускають в ампулах по 1 мл. Список Б.

Протипоказаний при вираженому атеросклерозі та гіпертонії, набряках легенів, кровотечах з великих судин.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >