Методи подачі матеріалу в промові
Структура виступу залежить передусім від методу подачі матеріалу, який обрав оратор: індуктивний, дедуктивний, аналогійний (метод аналогії), концентричний, ступінчастий (стадійний), історичний. Окрім того, оратор завжди має пам'ятати про такий принцип композиції, як принцип посилення. значущість, переконливість аргументів наростають поступово, найсильніші подаються наприкінці.
Правила виголошення ораторської промови
- 1. Будь-яка промова чи виступ, заплановані для публічного виголошення, повинні бути підготовленими й добре продуманими. Імпровізацію може собі дозволити лише досвідчений оратор.
- 2. Слід пам'ятати про те, що ритор звертається до людей і його завдання – донести корисну інформацію, зацікавити слухача, а не "відговорити" відведений час.
- 3. Якщо час промови обмежений, необхідно сказати найголовніше, але красномовно, ясно й чітко. Це справить краще враження, ніж виголошена скоромовкою промова.
- 4. Завжди потрібно складати план промови, указуючи в ньому точну інформацію в необхідній послідовності. При цьому план промови повинен бути стислим і лаконічним.
- 5. План додає впевненості недосвідченим ораторам.
- 6. Публічна промова повинна бути не прочитана, а виголошена.
- 7. Зовнішній вигляд оратора повинен відповідати всім параметрам: слід почуватися вільно, стояти прямо, голову тримати, дещо піднявши підборіддя. Жестів має бути в міру: їхня роль – підкреслити сказане, а не відволікати від промови.
- 8. Оратору властиво хвилюватися (хвилювання вказує на небайдужість мовця до аудитори), проте надмірне хвилювання може зашкодити. Тому недосвідченим ораторам краще заздалегідь потренуватися у виголошенні промови, уявляючи перед собою аудиторію й спостерігаючи в дзеркало за своєю мімікою й жестикуляцією.
- 9. Якщо промовця не слухають, йому не слід перекрикувати аудиторію. Необхідно зупинитися й почекати, доки не відновиться тиша.
В аудиторії може бути шум у двох випадках:
- • якщо слухачам нецікаво: оратор повинен попрацювати над текстом промови, своїм іміджем і технікою мовлення;
- • аудиторія зацікавилася почутим і відразу почала це обговорювати: оратор має запропонувати обговорення суперечливих питань після завершення виступу.
- 10. Починати промову слід без поспіху, і тан само неспішно переходити від однієї частини до іншої. Надто швидке мовлення, так само, як і надто уповільнене, ускладнює сприйняття аудиторією.
- 11. Під час виголошення промови оратор має звертатися поглядом до всієї аудиторії, не дивитися на одну людину: необхідно приділити увагу кожному слухачеві, щоб він відчув, що звертаються саме до нього.
- 12. Не слід говорити зайвого й говорити про невідоме. Оратор повинен переконувати, а аргументи для переконання повинні підкріплюватися особистою думкою й іншими авторитетними висловлюваннями.
- 13. Не треба повторювати двічі одне й те саме слово. Промовець повинен використовувати прості й короткі речення: чим коротші фрази, тим краще їх сприймає аудиторія.
- 16. Необхідно слідкувати за реакцією аудиторії.
- 15. Оратор має правильно використовувати інтонацію.
- 16. Слід подякувати слухачам за увагу.
- 17. З трибуни йдуть неквапливо, щоб в аудиторії не склалося враження, ніби оратор від них втікає.