Мерчандайзинг готового одягу
Технологіями мерчандайзингу готового одягу передбачено обов'язкове зонування торгової площі магазину, використання функціонального та естетичного обладнання та грамотну викладку товару.
У процесі проектування й оформлення магазинів одягу важливу роль відіграє імідж торговельної марки, що представлена в конкретному магазині. Саме бренд визначає фірмовий стиль магазину та дизайн його торгового залу. Зазвичай, якщо торгова марка є міжнародною, стиль оформлення магазинів, принципи викладки продукції є загальними для всіх країн.
Проектування кожного магазину є індивідуальним. При оформленні та створенні дизайну різних типів магазинів одягу (бутік, стоковий магазин, універмаг) враховуються їх особливості: формат магазину, різні декоративні елементи, нестандартні рішення у ході проектування інтер'єру, торговельне обладнання.
Існують певні загальні правила, що застосовуються в процесі проектування, зонування торговельного залу та викладки готового одягу.
Під час проектування магазину одягу необхідно створити зручні умови для вибору покупцем товару з широкого розмаїття асортименту одягу. Особливу увагу приділяють зонуванню товарів за категоріями, наочності викладки, логічному розміщенню товарів (наприклад, брюки не потрібно викладати вище за піджаки). Проходи до примірочних кабін і кас повинні бути зручними. Касова зона, місця для упакування придбаних товарів (які в магазинах самообслуговування, як правило, поєднують із касовим вузлом розрахунків) потрібно планувати таким чином, щоб покупці, які тільки-но розпочали й ті, що продовжують процес вибору товару, не заважали одне одному. Також важливо розмістити торговельне обладнання таким чином, щоб забезпечити персоналу хорошу оглядовість торговельного залу з метою своєчасного надання консультацій покупцям, забезпечення порядку в торговельному залі.
У торговельному залі бажано встановити достатню кількість дзеркал. Торговельне обладнання повинно забезпечувати зручність вибору товару покупцем. Особливу увагу слід приділити кольоровому оформленню вітрин і прилавків. У магазинах одягу бажано використовувати торговельне обладнання, що дозволяє поєднувати фронтальну, латеральну (бокову) та горизонтальну викладку одягу. Таке обладнання забезпечує наочність викладки та є додатковим інтер'єрним рішенням торговельного залу.
У магазинах одягу представлено два типи торговельного обладнання (рис. 52):
- 1. Основне (пристінне) обладнання - економпанелі, полиці, шафи, всі види кронштейнів.
- 2. Острівне обладнання - стійки, гондоли, іміджеві столики.
Рис. 52. Види торговельного обладнання в магазинах одягу: а) вішала, що регулюються; б) вішало з кронштейнами; в) вішало з подвійною спіраллю; г) обладнання для демонстрації ременів; д) обладнання для демонстрації головних уборів
Важливу роль у будь-якому магазині одягу відіграє освітлення. Загальне освітлення торговельного залу забезпечує видимість і формує стиль магазину в цілому. Акцентне освітлення використовують для виділення товару або певних його деталей з загальної маси. Використання систем з галогенними лампами, додаткових елементів декору з освітлювальною функцією надає магазину індивідуальність і формує комфортну атмосферу в торговельному залі. Також слід враховувати, що одяг темних тонів поглинає світло, тому відділи чоловічого одягу або бутіки, що пропонують класичні колекції, потребують більш високого рівня освітлення торговельного залу.
Примірювальна кабіна - це частина торгового обладнання, що також виконує функцію мовчазного продавця. В примірювальних кабінах рекомендовано дотримувати рівень освітлення на рівні 300 лк; рівень освітлення повинен бути дещо нижчим порівняно з загальним рівнем освітлення торговельного залу; кольорова гама має бути теплою. Примірювальна кабіна повинна бути забезпечена дзеркалами на весь зріст людини, табуретом чи пуфом, крючками для одягу у кількості не менше чотирьох, килимком на підлозі.
У будь-якому магазині, незалежно від його спеціалізації, особливу увагу дизайнери приділяють кольоровому оформленню вітрини. Щоб привернути увагу покупців, вітрина повинна виділятися. Тому рівень освітлення в торгових вітринах повинен знаходитися в межах 1500-3000 лк.
У магазині одягу суттєву роль відіграє правильне зонування торгового простору. В процесі зонування торгового простору слід враховувати, що 80-90% покупців, зайшовши в магазин, повертають праворуч і рухаються вздовж периметра торговельного залу. Саме в першій третині торгового залу здійснюється 60% продажу. Відповідно, саме праву сторону торговельного залу слід використовувати для представлення новинок сезону, модних і ексклюзивних моделей, нових колекцій. Одяг демократичного цінового сегмента та молодіжну моду рекомендують розміщувати в глибині торговельного залу, тобто у другій і третій його частині.
Існують різні способи акцентування уваги покупців на новій колекції. Одним із найбільш розповсюджених способів є використання манекенів, які дозволяють потенційному покупцеві оцінити можливе поєднання позицій асортименту, візуально "приміряти" створений образ на себе. Найчастіше їх розміщують у вітринах магазину й зрідка в торговельному залі.
У процесі розміщенні манекенів слід враховувати такі правила:
- 1. Неможна розміщувати поряд одразу декілька манекенів, а у вітрині - понад три. Це пояснюється тим, що увага покупців у такому випадку розосереджується і знижується концентрація уваги на представлених на манекенах моделях.
- 2. Не рекомендовано розміщувати манекени на одній лінії. Око людини краще сприймає композицію, яка має перспективу та глибину.
- 3. Потрібно забезпечити правильне підсвічування манекенів, зокрема акцентне, щоб уникнути викривлення кольорової гами одягу, що представлена на манекенах.
- 4. Потрібно підбирати одяг для представлення на манекенах чітко за відповідним розміром (одна з розповсюджених помилок - "одягати" манекени у одяг, що є на один - два розміри більшими за їх розмір).
- 5. Одяг на манекенах необхідно регулярно змінювати: не менше одного разу на два тижні.
У виборі готового одягу велику роль відіграє емоційний фактор. Одяг представляють за принципами візуального мерчандайзингу. Кожна торговельна марка застосовує власні мерчандайзингові підходи для її представлення в місці продажу. Але існують і загальні принципи представлення одягу.
Основними принципами візуального мерчандайзингу готового одягу є:
- - сегментація за віковими групами, за колекціями;
- - точка фокусу;
- - баланс кольору та форми;
- - правило колонок;
- - правило повторення.