Музичний супровід у торговельному залі.
Музика дозволяє ефективно маніпулювати настроєм людини. За кордоном існують звукозаписувальні компанії, які спеціалізуються на виробництві так званої "функціональної музики". Вперше функціональну музику почав використовувати у 20-х роках XX сторіччя американець Дж. Склаур, який заснував одну з найперших звукозаписувальних компаній з виробництва функціональної музики - "Muzak". Одними з перших місць застосування функціональної музики стали ліфтові кабіни манхеттенських висотних будівель для запобігання нервового стану відвідувачів у процесі тривалого підйому на верхні поверхи висоток.
Найбільш активно функціональну музику почали застосовувати в торговельній сфері.
На музичний супровід у торговельному залі звертають увагу понад 70% відвідувачів магазину. Музичний супровід відіграє суттєву роль у формуванні атмосфери магазину: допомагає створювати відповідний настрій у торговельному залі; координує інтенсивність руху потоків покупців у торговельному залі протягом годин праці магазину (повільна музика сприяє збільшенню часу, що проводить покупець у торговельному залі, на відміну від ритмічної, яка прискорює рух покупців); формує різні образи та виділяє особливості цільового сегмента споживачів відповідно до їх віку та інших демографічних ознак (якщо музика відповідає демографічним характеристикам відвідувачів, вони проводять більше часу в магазині та здійснюють більше інтенсивних покупок); привертає та спрямовує увагу покупців (гучний музичний супровід і нові музикальні композиції сприяють концентрації уваги покупців на товарі, тихі та знайомі композиції - змушують покупців повільно рухатись торговельним залом, підвищуючи вірогідність здійснення покупки).
Кожному торговельному підприємству потрібний розроблений власний музичний супровід, який добирають з урахуванням концепції магазину та асортименту товарів, що пропонується до продажу. Під час вибору музичного супроводу необхідно також враховувати темп музики, її тематичну спрямованість, гучність і смаки цільової групи покупців. Слід пам'ятати про юридичний аспект використання музичних композицій - дотримання авторських прав (публічне використання фонограм без укладання відповідної угоди правовласником є незаконним).
Фахівці не рекомендують використовувати прямі трансляції FM-станцій. Для створення музичного супроводу в торговельному залі можуть використовуватися акустичні системи, що відтворюють відповідні музичні композиції у різних відділах магазину. Підбір музичного супроводу здійснюють на основі аналізу особливостей потоків покупців, їх напрямку протягом годин праці магазину, динаміки продажу різних товарів. Такі системи дозволяють спрямовувати покупців за визначеними маршрутами в торговельному залі, стимулювати покупки певних товарів, контролювати інтенсивність потоків покупців у різних зонах торговельного залу, особливо в касовій зоні.
Найчастіше в магазині встановлюють єдиний для всього торговельного залу музичний фон. Відповідальний за музичний супровід працівник визначає ротацію композицій з урахування часу доби та необхідної інтенсивності потоків покупців у торговельному залі. Рекомендовано в ранкові часи (з 8.00 до 11.00), коли покупців у торговельному залі мало, використовувати спокійну інструментальну музику; вдень (з 11.00 до 17.00) - більш ритмічні інструментальні композиції; увечері (з 17.00 до 22.00) - достатньо ритмічні якісні інструментальні та естрадні композиції; вночі (за умови, якщо магазин працює цілодобово або має подовженні години праці) - повільні музичні композиції, часто без слів. Доцільно також передбачити музичні композиції для особливих подій (тематичні добірки до загальнонаціональних, народних свят).
Слід пам'ятати про "золоте правило музики в роздрібній торгівлі" - якщо покупець, який тільки вийшов із магазину, не пригадує, що за музика в ньому звучала, то музичне оформлення було підібране правильно.